Foto: Teis Markfoged ©
NYHED
Brøndby-topscorer Filip Bundgaard er en af to potentielle U/21-landsholdsspillere, som må sidde over de næste to samlinger for holdet. Det skyldes en opstramning af afbudsreglerne.
Filip Bundgaard i landsholdskarantæne
DBU har i foråret indført nye retningslinjer for deltagelse på ungdomslandsholdene, som blandt andet betyder, at et ikke gyldigt afbud til en samling i en officiel termin medfører, at spilleren ikke kan udtages til de to efterfølgende samlinger.
De nye retningslinjer blev allerede indført i foråret, og det betyder, at Brøndby-topscorer Filip Bundgaard sammen med FCM's Valdemar Byskov har karantæne til de kommende to samlinger for U/21-landsholdet, hvor den første er i starten af næste måned.
Se hele nyheden på DBU's hjemmeside

Deltag i diskussionen
Philip
Top gode
Top enige
22. august 2025
Joblar 22. august 2025
thorrium 22. august 2025
Så vi vælger i stedet for at forstå spillerne, og indgå i dialog med dem og klubberne, at give interne karantæner hvis deres daglige arbejdsgiver har brug for dem.
Det er da en genial måde at gå til tingene, og det kan slet ikke bide dem i røven når fremtidige talenter i stigende grad vil have muligheden for at vælge et andet land til. For flere og flere mennesker har/vil få adgang til mindst 2 landshold.
Fair nok, DBU da få lov at sejle deres lorteskip i pis søen.
---
Mortensputnik 22. august 2025