Frederik Alves
Foto: Freja Borne ©
NYHED

Frederik Alves melder sig klar til AGF-brag

 
Frederik Alves er blevet hurtigt klar efter sin skade og melder sig klar til søndagens kamp mod AGF.

    • Frederik Alves
    • Nanna Møller Karlsen
      12. december 2024 - Klokken 18:19
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    12. december 2024 - Klokken 18:19

Frederik Alves måtte udgå i pausen af kampen mellem Sønderjyske og Brøndby IF for nogle uger siden og var ikke i spil til kampene mod AaB og den første pokalkvartfinale mod AGF. Men Alves har hele tiden gået med et håb om, at han kunne nå at blive klar til årets sidste kamp, altså den anden pokalkvartfinale.

Torsdag var midtstopperen på træningsbanen og var fuldt med. Han melder sig over for 3point.dk klar til søndagens AGF-brag. 

Dermed er der nu masser af valgmuligheder for den midlertidige cheftræner Frederik Birk til søndagens kamp, da også Daniel Wass er tilbage efter sygdom. Både Mathias Kvistgaarden og Marko Divkovic var også med i størstedelen af torsdagens træning.

Kampen mellem Brøndby IF og AGF spilles søndag klokken 19.00 på Brøndby Stadion.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Kenneth
  • Kenneth
    Betalende bruger
      12. december 2024   

  • Lyder rigtigt godt, især hvis der kigges på en 4 backs kæde

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      13. december 2024   

  • Gudskelov! Hans kontraktsituation skal i øvrigt prioriteres.
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        13. december 2024   

    • @Saesonkort
      Vil du allerede på nuværende tidspunkt forlænge, når man tænker på hans skadesproblemer han har haft hele sin karriere ?

      Alves i topform er en fantastisk spiller og jeg ville elske han kunne spille mere stabilt for Brøndby. Men han har stadig 1½ år tilbage på kontrakten, så ville måske se det næste ½ år an inden jeg smider 2-4 år på kontrakten.
      6 enige · 4 god kommentar

    Se 2 flere kommentarer

  • Godt han er tilbage igen, så kan han forhåbentlig få en god lang opstartsperiode uden flere skader og være helt klar til SL starter igen.
    1 enig

---

  • Betalende bruger
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      13. december 2024   

  • Han bør ikke starte inde, det ville være et for stort sats.

    Desværre har han været alt for meget skadet og på trods af han er absolut en af vores bedste forsvarsspillere skal vi have det med i en evt kontraktforlængelse, for han skal holde sig længere tid skadesfri så må det være en kontrakt ud fra antal spillede kampe såfremt

    Da man ikke kan have en startelver spiller så meget skadet, det giver en alt for ustabil løsning

    Så alves skal ikke have flere skader han er en meget vigtig del af vores forsvar men fortsætter hans skadespauser, så skal vi ud finde en løsning på det, da det ikke er holdbart for os.

    Ser gerne at vi måske lavede en kontrakt med alves men den skal laves ud fra antal spillede kampe, grundet hans skades historik, men fedt at se ham tilbage, for han har været savnet på holdet
    3 enige · 2 god kommentar

  • joker
  • joker   13. december 2024   

  • Ser lovende ud med flere spillere klar igen.

  • Betalende bruger
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      14. december 2024   

  • Der er lige kommet en artikel fra Tipsbladet med optakt til kampen i morgen og der står at alves er skadet

    Enten er de ekstrem dårlige til at opdatere deres info, eller også er han fortsat ude ???
    1 enig · 2 god kommentar
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
      Top debattør
        14. december 2024   

    • @GARFIELD
      Hvad med Divkovic?...

    Se 6 flere kommentarer

---




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder