Morten Frendrup
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Frendrups drøm opfyldt: Han scorede foran Sydsiden

 
En sejr for fansene, lød det fra Brøndby-anfører Andreas Maxsø, mens Morten Frendrup jublede over, at han i derbyet mod FCK lykkedes med at score flot mål foran ellevilde tilhængere på Sydsiden.

  • Morten Frendrup
  • Nanna Møller Karlsen
   24. oktober 2021 - Klokken 17:14
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  24. oktober 2021 - Klokken 17:14

Mens efterårsformen hos de danske mestre fra Brøndby mildest talt ikke ligefrem har toppet, har klubbens fans derimod holdt et imponerende højt niveau med talstærk og entusiastisk opbakning lige siden sæsonstarten – og det har de også lagt mærke til i spillernes omklædningsrum.

Derfor tøvede anfører Andreas Maxsø umiddelbart efter kampen mod FCK da heller ikke med at dedikere 2-1-triumfen til klubbens loyale, blågule hær af fans.

- Med den start, vi har haft på sæsonen, så har vi skyldt at give nogle sejre til vores fans. De imponerer hver eneste gang, så den her var en sejr for dem. De har været fantastiske hele sæsonen igennem, og når vi skal ud i Europa, så møder de også talstærkt op, det er bare imponerende – og det er klart, at det giver os noget ekstra energi, sagde Andreas Maxsø til TV3+ lige efter kampen.

Den energi mærkede Brøndbys unge midtbanespiller, Morten Frendrup, mildest talt også.

Efter en langvarig måltørke fik unge Frendrup – der fik lov til at spille fra start – en drengedrøm opfyldt, da han med venstrebenet huggede en præcis pasning fra Mikael Uhre i nettet i en smuk scoring foran Sydsiden, der eksploderede i jubel over den fremragende 1-0-scoring.

- Det har været en drøm af score nede foran Sydsiden. Og at det så lige var i dag i den her kamp, det var fanme specielt. Det var den bedste kamp at gøre det i. Jeg ved ikke, hvorfor det er så lang tid siden, jeg har scoret. Nogle gange skal man bare have hul på bylden. Det har jeg ikke rigtig fået, så jeg håber, at det her kan være med til at skubbe tingene den rigtige vej, lød det fra en glad Morten Frendrup efter kampen.

I denne sæson har han ikke ligefrem været fast starter – det har været ud og ind på holdet. Men han håber, at hans stærke indsats mod FCK kan være et svar på tiltale til trænerstaben og en opfordring til igen at kigge hans vej, når næste holdkort skal skrives.

- Vi har spillet rigtig mange kampe, og vi er rigtig mange om buddet på midtbanen, og det er nogle meget dygtige spillere, jeg konkurrerer med. Og hvis man så ikke leverer – og det har jeg ikke gjort hver gang – så spiller man ikke. Det er derfor, jeg også har været ude af holdet nogle gange, sagde Morten Frendrup.

Han har svært ved at forklare, hvorfor han ikke har leveret nogle gange.

- Måske har jeg ikke leveret i erobringsspillet, hvor jeg ellers er allerbedst. Og så tror jeg også, at det er fordi jeg stiller højere krav til mig selv og også vil hjælpe noget mere offensivt. Det har der så ikke været så meget af – men det var der heldigvis i dag.

Morten Frendrup fortæller, at holdet havde talt meget om at spille aggressivt og presse inden kampen mod FCK.

- Vi har talt meget om, at det var her vi skulle være bedre end dem – og det synes jeg også, at vi var i dag.

Og dermed levede holdets attitude og indstilling perfekt op til ordlyden på tifoen fra tilskuerpladserne med ordene ”Det vilde Vestegnen”.

- Jeg lagde godt mærke til den. Og jeg synes også, at der kom noget vildskab og aggressivitet ind i kampen, sagde Frendrup.

Ud over hele holdets præstation fremhævede han især Anis Slimane og Josip Radosevic fra Brøndbys midtbane.

- De lavede begge to et kæmpe stykke arbejde. Det var fanme bare stærkt!

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Zutcorp
 • Zutcorp
  Betalende bruger
    24. october 2021   

 • Stærk indsats af hele midtbanen!
  3 enige · 1 god kommentar

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    24. october 2021   

 • CV skal for alvor til at spidse blyanten og få Frendrup forlænget. Der er kun 1 år til, at han frit kan forhandle til anden side.
  4 enige · 3 god kommentar
   
  • @Saesonkort enig, men mon ikke de nok skal blive enige? Tror Frendrup kan se det er godt for ham at blive og få nok spilletid til han er klar til udlandet
   3 enige · 2 god kommentar
   
  • KJOE
  • KJOE   25. october 2021   

  • @Saesonkort Jeg tror ikke Frendrup har så travlt med at komme til udlandet. Det finder de stille og roligt en løsning på. Men han skal selvfølgelig have en kontraktspakke på et højere niveau end idag. Det fortjener han!
   Og en anden dansk klub kommer aldrig til at ske med ham her.

 • mp80
 • mp80   24. october 2021   

 • Utrolig glad på Frendrups vegne, så fortjent han får den drøm i opfyldelse, håber det giver ham det rygstød, så han kommer tilbage på sporet. Flot kamp i dag.
  3 enige · 1 god kommentar

 • Thomas
 • Thomas   24. october 2021   

 • Ro på..
  Morten bliver gerne længere tid hos os, det ved jeg.
  Stærkt arbejde TUSE knægt.
  God aften️
  1 enig · 1 god kommentar


 • Ivanow
 • Ivanow   25. october 2021   

 • Hvor er det fortjent af MF, og han var kampens spiller!
  1 enig · 1 god kommentar
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB GULDBOGEN VI STÅR HER STADIG 2020/2021