Foto: Simon Kammer ©
NYHED

Halv gevinst: Brøndby fik kryds i Aarhus

 
Brøndby forlænger deres mål- og sejrstørke efter nulløsning i Aarhus søndag aften.

    • Nicolaj Sørensen
      22. marts 2026 - Klokken 20:02
  • Nicolaj Sørensen
  • Nicolaj Sørensen
    22. marts 2026 - Klokken 20:02

Brøndby IF gæstede søndag aften superligaens førehold fra AGF i mesterskabsspillets anden kamp. En sand klassiker i dansk fodbold.

Steve Cooper havde til kampen valgt at give genvalg til 9 ud af 11 spillere fra den seneste startopstilling mod Viborg FF på hjemmebane.

Ud var gået Mads Frøkjær samt en skadet Emmanuel Dennis. Ind i stedet var kommet Mats Köhlert og Ousmane Sow.

Cooper leder stadig med lys og lygte efter sin ideal opstilling, der kan skabe kontinuitet, selvtillid og tro på tingene i Brøndby

For det er ikke nogen hemmelighed, at Brøndby er et hold, der i øjeblikket mangler både selvtillid og momentum.

Det kom også hurtigt til udtryk i aftenens kamp, hvor AGF allerede i kampens indledning havde sat sig tungt på spillet, og havde flere optræk til chancer.

Allerede inden for de første 10 minutter havde AGF ligeledes tilkæmpet sig 4 hjørnespark, som på to af forsøgene var på vippen til en scoring.

Efter 12 minutters spil var det igen ved at gå galt for Brøndby. Denne gang var overliggeren Brøndbys redning efter et farligt spark fra AGF langt inde i feltet, hvor markeringen svigtede. AGF havde alt for let ved at spille sig igennem.

Det var en indledning på kampen, som var præget af mange dumme boldtab fra Brøndbys side. Brøndby havde mere end svært ved at holde i bolden og holde hovedet koldt mod AGFs presspil.

Det resulterede også i flere dumme tacklinger som allerede i start- og midt 2. halvleg kostede et gult kort til både Slisz og Köhlert.

Efter 22 minutters spil tilfaldt første reelle mulighed for Brøndby. Et flot kontraangreb blev sat ind, hvor Vallys flot finder Divkovic i højre side, som endte ud i en kvalificeret afslutning af to omgange.

Det var generelt et Brøndby-hold, som havde fået meget bedre fat som første halvleg skred frem, efter at man havde måtte modstå et tungt pres det første kvarter af opgøret.

Brøndby fik herefter holdt meget bedre fat i bolden, lagt et bedre pres på AGFs boldholder, samt fik skabt flere gode muligheder. Herunder en god chance til først Ambæk og dernæst Sow. Særligt Vallys lå mange flotte bolde i dybden med et godt overblik inde fra midten af banen.

Efter 37 minutters spil var Brøndbys dominans snublende tæt på at ende ud i en forløsende scoring. Jesper Hansen lavede et mislykket udspark, som blev opsnappet af Divkovic.

En Divkovic, som var positiv iøjenfalende og en stor mundfuld for AGFs back i første halvleg.

Lige før dommeren fløjtede til halvleg troede de fleste fra Brøndby, at det forløsende mål kom, da bolden dansede på stregen.

Men med et længere tjek hos dommer, Jacob Karlsen, og dommerteamet, blev den ikke vurderet inde. Meget symptomatisk for Brønbys målkrise og held.

Pånær en svær indledning på kampen for Brøndby, så var det samlet set en første halvleg, hvor Brøndby gjorde mange ting rigtigt, og hvor man for alvor bankede på for den første scoring siden 8. december i Vejle. Man var mere agressive, bedre i presset og fik lagt de gode dybdebolde. Blot en kvalificeret afslutning indenfor målrammen manglede.

Anden halvlegs begyndelse var præget af meget skiftende boldbesiddelse og lavere intensitet. Her med AGF som den tætteste på en scoring med et hårdt skud fra distancen, som Pentz flot fik reddet oppe i højre hjørne af målet.

Efter 62 minutters spil blev Mathias Jensen sendt på banen til fordel for Daniel Wass i jagten på at få noget momentum tilbage i spillet. Her skulle der ikke gå mange minutter, før Jensen fik trukket et gult kort til sig ved at bryde en AGF omstilling.

Anden halvleg var generelt mere chancefattig, hvor spillet blev mere låst hos begge mandskaber, end hvad tilfældet var i første halvleg.

Brøndby havde svært ved at finde den samme rytme, som de havde i første halvleg, hvor man i højere grad var toneangivende i både genpres og skabelsen af chancer.

Til slut i kampen, foretog Cooper sin anden udskiftning, hvor Vanlerberghe og Lahdo blev sendt på banen til fordel for Sow og Köhlert.

I kampens slutfase var det AGF som igen fik lagt et tungt pres på Brøndby ned mod eget felt. Her måtte Brøndby stå i mod flere farlige forsøg. Særligt et direkte frispark fra Tobias Bech, der igen tvang Pentz helt ud i strakt for at afværge en scoring. AGF lugtede for alvor at kunne tage alle 3 point til slut.

Brøndby modstod presset og kampen endte i en nulløsning og dermed en forlængelse af Brøndbys mål- og sejrskrise. igen.

Dog kan man tage det med, at man havde en lang god periode i første halvleg, og at man generelt spillede en forholdsvis lige kamp mod superligaens førehold, som Brøndby også formår at holde fra at score på deres egen hjemmebane.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Det kan koges ned til;
    Det positive: vi holder nullet
    Det negative: vi kan ikke score mål. Det er pinligt
    1 enig

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      22 dage siden   

  • Indstillingen og præstationen var godkendt.
    Men vi mangler ham med målene.
    Ambæk er utvilsomt et stort talent, men han fylder for lidt.
    Men er generelt mere optimistisk, efter aftenens kamp.
    Sprællemand Pentz, var vores bedste idag.
    13 enige · 5 god kommentar

  • Mærkeligt Oskar Fenger ikke kom ind i stedet for Sow eller Ambæk, en angriber med selvtillid og mål i støvlerne. Endnu engang er det en fremragende Pentz som redder holdet.
    4 enige · 2 god kommentar
     
    • NewY
    • NewY   22 dage siden   

    • @olemartin.dk hvorfor er det mærkeligt ...han er ung uerfaren og formentlig på ingen måde superligaklar.....er du i familie med ham, du har snakket om ham hele dagen
     
    • @olemartin.dk Fukuda-indskiftningen var i bedste fald ligegyldig. Kunne ligeså godt have givet chancen til Fenger. Ham er der ingen AGF-forsvarsspillere der kender eller er forberedt på.

---

  • Vi mangler selvtillid og en smule held.
    Synes vi er klart bedst i anden halvdel af 1 halvleg, mens 2 halvleg bliver rodet.

    Dejligt med vallys på 10’er positionen. Den klæder ham! Og klart bedste præstation fra ham i 2026.

    Vi er desværre ikke gode nok til at udnytte de fejl der kommer fra agf og når selv at klokke i det før vi kommer til afslutning.
    Men vel bedste offensive præstation i 2026, kollektivt set.
    Defensiven ser ok ud i dag, bortset fra Villadsen der, igen i dag, bliver blæst ud.
    Han bidrager dog med en del positive ting offensivt.
    Jeg fortrækker 10/10 gange Villadsen over klaiber, som både er dårlig offensivt OG defensivt.


    Godkendt i dag, men vi savner mååååål
    6 enige
     
    • Welkro
    • Welkro   22 dage siden   

    • @FremadVestegnen chokerende at skulle kalde det den bedste offensive indsats i 2026 med xG på 0.56 og 0 mål!
      Det triste er at du har ret..
      1 enig

    Se 1 flere kommentarer
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        22 dage siden   

    • @FremadVestegnen
      Bortset fra de første 20 minutter synes jeg nu Villadsen spillede en god kamp. Især offensivt
      2 enige

    Se 2 flere kommentarer

  • Welkro
  • Welkro   22 dage siden   

  • Endnu en ligegyldig kamp.

    Normalt ville 0-0 ude mod AGF være et ok resultat, men ikke som vi har præsteret på det seneste.

    Sow og Frøkjær som er købt under den store reset i vinters er kæmpe fejlkøb for 30 millioner!

    Hvad mangler vi for SL rekorden i at undgå at score mål??

  • Selvtilliden mangler. Vi kunne være foran ved halvegen med 2-3 mål, hvis vi var skarpere. Vi er ikke særligt dårlige. Det er vigtigt at Pentz virker som om han er tilbage i sin topform.
    2 enige

---

  • Horribel fodboldkamp og jøsses en ringe offensiv vi har. Måske den ringeste nogensinde. Det falder altså tilbage på dem der rekrutterer spillere til os. Jeg undres over niveauet hos bl.a Sow. Har man set ham spille live eller er han rekrutteret udelukkende via YouTube? Samme kan siges om Frøkjær og vel også vores japanske supertalenter. ALT offensivt skal komme fra Vallys og han har ikke spillet en eneste god kamp under Cooper....
    2 enige
     
    • Joblar
    • Joblar   22 dage siden   

    • @Kristianbs Sow ja han er et mysterium gad godt at høre hvorfor man har givet og 20 mio kr for ham, han viser ingenting
      5 enige

  • Mauer
  • Mauer   22 dage siden   

  • Jeg tvivler mere og mere på at det handler om relationer. Det virker mere som om, der er noget taktisk/strukturelt galt. I dag møder vi et hold, der gerne vil spille en kamp på deres præmisser, hvor vi i andre kampe er blevet taktisk udklasseret af modstanderen. Selv i sådan en kamp, lykkes vi med ganske få ting. Det er en rodebutik uden lige, at være vidne til.

    Sow er pivringe. Ambæk lykkedes ikke rigtig med noget og P bidrager heller ikke med noget. Det er synd for de unge, at de skal ind og have så stort et ansvar.

  • Kampe uden mål. Pyha. Elles fint resultat. Med lidt held have vi vundet. Men hven hvem skal lave vores mål. Godt nok skidt. Har lidt svært ved lige nu at vi bliver nr3. Sow var ikke meget værd igen. Ambæk kæmper men ligger i i mange situationer alene. Hvorfor sky vi skille os af med gregovic

---

  • Joblar
  • Joblar   22 dage siden   

  • Når man ser den kvalitet vi spiller med på den sidste 1/3 af banen er det ikke så svært at forstå at vi ikke har scoret i 6 kampe, hold op det er ringe.

  • del Piero
  • del Piero
    Betalende bruger
      22 dage siden   

  • Jeg forstår ikke pointen med Sow. Han sænker spillet, taber bolden pga. manglende teknik og er generelt bare ufarlig.

    Måske er der noget jeg overser, men undrer mig bare over taktikken i dag…

    Nå det så er sagt er 0-0 i Århus ikke noget dårligt resultat, situationen taget i betragtning.
    1 enig

  • NewY
  • NewY   22 dage siden   

  • Han snart sagt de mange gange, men det er en kæmpe katastrofe og utilgiveligt dumt at man sendte gregovic til Tyskland, ambæk har ikke niveauet endnu ud med østrigeren havde vi scoret og vundet kampe nu
    1 enig

---

  • Pentz, Binks, Valleys og Wass bringer noget i dag. Ambæk gør det vel egentlig også ok, vilkårene taget i betragtning.

    Sow er suverænt banens dårligste og ligner en der ikke kunne komme på holdet i B93. Hold da helt ferie hvor er Schmedes blevet taget i røven. Det minder sgu nærmest om ham hollænderen de hentede i Viborg eller vores egen Rector. Forskellen er bare, at vi har betalt 22 mill for sow
    2 enige
     
    • @batigol2 synes ikke man må glemme Slisz.
      Han vinder utroligt mange nærkampe, han lukker rum og løber MANGE meter.
      Og så er han faktisk rigtig fin på bolden både til småspillet, men også det fremadrettet.
      3 enige

    Se 1 flere kommentarer

  • ckof
  • ckof   22 dage siden   

  • Godt nok fik vi ikke scoret og derfor heller ikke vundet kampen, men jeg synes alligevel, der er grund til at være positiv. En væsentlig årsag er et markant forbedret presspil, som jeg håber, vi bygger videre på – det gør en kæmpe forskel.

    Pentz viser endnu en gang, hvor god en målmand han oftest er. Godfrey ligner – for mig – en virkelig stærk signing, som vi bør gøre alt for at hente permanent. Og faktisk fortjener hele forsvaret ros, inklusiv Villadsen (med undtagelse af de første 15 minutter) og Köhlert, som var solid i begge ender.

    På midten spillede Slisz nok sin bedste kamp i Brøndby-trøjen, især på bolden og i afleveringsspillet. Ærgerligt med det tidlige gule kort, som tydeligt fik ham til at holde lidt igen i presset og i tacklinger. Vallys og Wass spillede også en god kamp og tog ansvar. Efter de første 10-15 minutter vinder Slisz, Wass og Vallys kampen om midtbanen, og jeg synes, vi mister grebet om kampen, da Cooper skifter Wass ud med Mathias Jensen. Efter min mening har Mathias Jensen desværre ikke niveauet til at fylde ret meget i en Brøndby-trup – selvom jeg virkelig gerne så det. Pladsen ved siden af Slisz ligner derfor noget, der er helt afgørende at få styrket i sommerens transfervindue.

    Offensivt var der længere mellem de gode aktioner. Divkovic var klart bedst – han løber solen sort og var virkelig stærk i presset. Synes dog, det var ærgerligt, at han lå i højre side, da det ligner, at Sow er bedst i højre med de kompetencer, han har. Og apropos Sow: selvom han ikke rammer niveau og har en svag kamp, er der stadig positive ting at tage med. Han er involveret i mange pressekvenser og gør det faktisk godt i den del af spillet. Driblingerne og førsteberøringerne lykkes ikke, men jeg tror, at når holdet får mere selvtillid gennem resultater, vil hans præstationer løfte sig – det ser man ofte med den type spillere.

    Det samme gælder Ambæk. Alle kan se, hvor god han er og kan blive – godt drev, godt spark, to gode ben – men han fylder ikke nok endnu. Han virker også lidt tynget, hvilket er forståeligt. Jeg havde håbet på lidt mere vildskab og kådhed i både pres og aktioner.

    Og så forstår jeg ikke helt situationen med Fukuda. Han var vores næstfarligste spiller i efteråret – hvorfor bliver han ikke skiftet ind tidligere? Jeg husker tydeligt kampen ude mod AGF, hvor han skabte store problemer og blev tacklet konstant.

    Alt i alt, så synes jeg, at der er klare forbedringer at spore – også selvom vi ikke fik scoret.

    Og vi er trods alt ikke FCK.
    1 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder