Samlet jubel hold
Foto: Teis Markfoged ©
PODCAST

Interview med Mads Davidsen – hvor svært kan det være?

 
Dette er en special af BrøndbyLyd, hvor du kan høre en samtale med Mads Davidsen.

  • Samlet jubel hold
  • Nanna Møller Karlsen
   24. december 2020 - Klokken 12:07
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  24. december 2020 - Klokken 12:07

Mads Davidsen har en fortid i Brøndby IF, hvor han senest var tilknyttet som konsulent. Nu er han videre i tilværelsen og er bosat i Dubai, hvor han arbejder som Director of Football i Al Jazeera Club.

For nylig har han udgivet en bog sammen med Dan Hammer, som hedder Hvor Svært Kan Det Være? Det er en fodboldstrategisk bog med både det ledelsesmæssige- og det fodboldfaglige perspektiv.

I dette interview tager vi udgangspunkt i bogen, men bruger det som springbræt til at dykke ned i Brøndby IF og klubbens aktuelle situation.

Vært er Nanna Møller Karlsen og Teis Markfoged har mixet.

Hovedpartner: Arbejdernes Landsbank

Du kan lytte til afsnittet her eller finde BrøndbyLyd, hvor du normalt lytter til podcast:

 

BrøndbyLyd · Interview med Mads Davidsen - hvor svært kan det være?
Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    24. december 2020   

 • En tanke jeg fik omkring Bruus’ ‘formnedgang’ på HB: Da han brændte banen af, lige efter han var blevet omskolet, havde han Hermansson bag sig. Netop HH fik stor ros for at assistere Bruus og hjælpe med at gøre ham bedre. Jeg mener også, at Bruus selv udtalte, at han virkelig kunne mærke en forskel ved at have HH bag sig.
  Nu har vi i stedet spillet med Rosted, som jeg synes er bedre, rent spil-teknisk. Men måske støtter han ikke Bruus på samme måde, som HH.
  Og læg dertil, at vores modstandere virker til at have udset Bruus som det svage led, der skal udnyttes.

  Så jeg håber, at Bruus med vinterpausen kan bygge mere selvsikkerhed på, så han bedre kan stå på egne ben.
  2 enige

 • Hold da op en fed podcast. Man bliver taget ind i processen omkring ansættelsen af NF, og får fremtidsperspektiverne for BIF set igennem Davidsens kikkert.

  Alle med en interesse for vores langsigtede plan skal ikke snyde sig selv for at høre det afsnit her. Jeg var helt opslugt fra start til slut.
  4 enige · 3 god kommentar
   
  • @Christian Brøndbyman Enig. Man får et overraskende stort indblik i konkrete overvejelser bag klubbens strategiændring og et rigtig godt perspektiv på den situation klubben står i, muligheder og faldgruber og de svære beslutninger der skal træffes. Noget af det bedste BrøndbyLyd jeg har hørt.
   3 enige · 1 god kommentar

 • Sinbad
 • Sinbad
  Betalende bruger
    26. december 2020   

 • Jeg er enig med jer. Det giver i hvert fald nogle spændende betragtninger i NF ‘s forlængelse. En super god podcast ligeledes vurderingen af de unge spillere i truppen var spændende.

---

 • Chuck
 • Chuck   27. december 2020   

 • En vigtig ting som man bliver glad for at høre, er at han mener at 1 - 1,5 år kommer der nogle virkelig interessante talenter op. Det gælder bare om at holde snuden i sporet og så prøve at få rettet spillestilen lidt mere ind efter strategien.
   
  • @Chuck
   Meget enig i det første du skriver.

   Men nu har jeg adskillige gange stødt på, at vi ikke har en spillestil, der flugter med strategien. Jeg har tjekket hjemmeside mange gange, og igen i dag. Der står ikke et ord om spillestil: https://brondby.com/klub/strategi-64<br />
   Jeg ved godt der stod noget specifikt om presspil osv i den tidligere strategi, men jeg kan ikke se at det stadig skulle gælde, da passagen er helt væk. Jeg kan heller ikke se at der linkes til den noget sted.

   Det kan dog sagtens være at det er mig der misser noget, for det er en ret udbredt opfattelse du udtrykker her.

  Se 2 flere kommentarer

 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    27. december 2020   

 • Virkelig en god og ærlig podcast. Man får virkelig et godt indblik i hvad der skal ske.
  Og selvom alt ikke er perfekt, bliver jeg dog meget rolig over at høre, hvor meget Mads Davidsen roser CV. Jeg var ærgerlig over, at han ikke var længere tid i klubben. Men at høre, at CV tænker og arbejder lige som ham, gør mig rigtig tryg.

  PS: Min første indlæg var lidt for hurtigt. Det skulle have været til den seneste BrøndbyLyd...
  1 enig

 • Fed podcast! Stor ros til Brøndbylyd for denne.
  Til gengæld dystert at høre Mads Davidsen udtale at der kommer til at gå rigtig lang tid før BIF igen kan spille med om mesterskabet kontinuerligt. Inderst inde ved man det jo godt, hvis man har fulgt bare en anelse med de seneste 10-15 år, men det gør stadig ondt at høre.

---
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder