Jagvir Singh
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Jagvir Singh: Skal have nogle kilometer og spilletid i benene

 
Jagvir Singh er glad for sin tid i Brøndby IF, men nu handler det om spilletid.

  • Jagvir Singh
  • Nanna Møller Karlsen
   7. juli 2022 - Klokken 11:24
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  7. juli 2022 - Klokken 11:24

21-årige Jagvir Singh er skiftet til 1. divisionsklubben FC Fredericia på en permament aftale, der løber frem til sommeren 2025.

Han har været glad for sin tid i Brøndby IF, men nu handler det om at få noget spilletid i benene, lyder det fra offensivspilleren til klubbens hjemmeside.

- Jeg har været utrolig stolt og føler mig i den grad privilegeret over min tid i Brøndby IF, og jeg vil gerne takke alle mine trænere og holdkammerater gennem årene. Jeg startede som barn herude, og jeg har nydt hvert et sekund i Superliga-truppen, men jeg skal ud og have nogle kilometer og spilletid i benene og bygge videre på alt det, jeg har lært her i klubben. Det glæder jeg mig til.

Singh skiftede til Brøndby IF U/19 fra HIK tilbage i sommeren 2019. Han havde også tidligere spillet i klubbens ungdomsdafdeling.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Betalende bruger
    7. juli 2022   

 • Pavlo også på vej væk, Björk langtidsskadet, det vil være meget uansvarligt ikke at hente en angriber ind - Kvistgaarden vil stadig have udsving.
  3 enige · 1 god kommentar

 • I og med at vi p.t er en klub som er dybt afhængige af at kunne træne egne (og indkøbte) spillere til at blive gode nok til superligaen, så er det altid møghamrende ærgerligt når projektet mislykkedes. Tankevækkende at han tilsyneladende er så langt fra, at der ikke engang står en superliga bundklub klar til at hente ham. Vi var mange som til det sidste håbede at han ville folde talentet ud på vores midtbane. Men god vind til ham. Gad vide om Andreas Pyndt lider samme skæbne..
  2 enige
   
  • Patron
  • Patron
   Betalende bruger
     7. juli 2022   

  • @Kristianbs Nu udtaler han jo selv i det ovenstående, at han gerne vil have spilletid. Mon ikke ex FCN kunne bruge ham og har vist en form for interesse, men nok ikke har kunnet garantere fast spilletid osv.
   
  • BrianV
  • BrianV
   Betalende bruger
     7. juli 2022   

  • @Kristianbs mht. Pyndt så håber jeg at han får chancen(chancerne), da jeg synes han har set stærk ud i de forrige træningskampe. Hvis Cappis rykker ud på kanten, kan det være der bliver plads til en Pyndt på midten.

 • mp80
 • mp80   7. juli 2022   

 • Held og lykke fremover i Fredericia, man kan håbe Pavlovic også kommer videre i dette vindue, da han ikke passer ind.

  Ser også gerne Hedlund kommer videre, da han ikke bidrag med mål nok, de lønkroner kan passende gå til en ny angriber. Der er flere spændende spillere, som kan hentes på fri transfer, som har stort potentiale og burde styrke holdet med det samme fx Woodburn og Larson.
  1 enig
   
  • Kenneth
  • Kenneth
   Betalende bruger
     7. juli 2022   

  • @mp80
   Woodburn har skrevet kontrakt med Preston

---

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    7. juli 2022   

 • Jagvir Singh har vel ret beset det samme niveau som Divkovic, så vi har vel fået 1 million € for ham?
  1 enig · 3 god kommentar
   
  • @Saesonkort havde han haft samme niveau, så havde han nok fået flere chancer på førsteholdet end hvad det blev til i denne omgang.
   1 god kommentar
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder