Jesper Sørensen
Foto: Adam Møller Karlsen ©
NYHED

Jesper Sørensen efter sin fyring: Det har været et privilegium at være træner

 
Jesper Sørensen har onsdag sat ord på sin tid i Brøndby efter fyringen i forrige uge, det skete i en række udtalelser til klubbens egen hjemmeside.

    • Jesper Sørensen
    • Kasper Pedersbæk
      17. december 2024 - Klokken 15:04
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    17. december 2024 - Klokken 15:04

Ansættelsesforholdet nåede at vare næsten to år for Jesper Sørensen, der tilbage i januar 2023 blev præsenteret som cheftræner for Brøndby IF. Men sidste onsdag blev stopklodsen som cheftræner, da Scott McLachlan i en personlig samtale med Sørensen informerede denne om, at han ikke længere skulle stå i spidsen for holdet.

Som det første udtrykker Jesper Sørensen en glæde over, at hans tidligere hold nu er at finde i semifinalen i Pokalturneringen efter søndagens sejr mod AGF:

- Først og fremmest er jeg utrolig glad på holdet og klubbens vegne, at man er kommet i semifinalen i pokalturneringen. Stort tillykke til alle i klubben.

Om sin tid som cheftræner i Brøndby siger Jesper Sørensen følgende til Brondby.com:

- Da jeg blev ansat som cheftræner i Brøndby IF, var min opgave på den korte bane at få holdet i top seks og efterfølgende blive konkurrencedygtige i toppen af dansk fodbold, hvorefter han i samme moment sender en tak til spillere og kollegaer i trænerteamet, der i fællesskab har været med til at udvikle en spillestil for holdet:

- Jeg har siden min ansættelse arbejdet på, at vi skulle være et hold med en klar og genkendelig spillestil. Det er vi lykkedes med, og derfor siger jeg også farvel til Brøndby IF med tilfredshed over den indsats, vi som trænerteam har lagt i at udvikle spillerne, holdet og vores udtryk. Det har været et privilegium at arbejde med så dygtige spillere og kolleger på daglig basis.

Den sidste hilsen ryger afsted til klubbens fans, fra hvem opbakningen bliver kaldt unik og motiverende:

- Sluttelig vil jeg gerne takke klubbens fans for den enestående opbakning, de uge efter uge giver klubben og holdet. Det er helt unikt og motiverer os alle til hver dag at yde vores bedste.

Jesper Sørensen talte tidligere på dagen med Brondby.com efter sin fyring som cheftræner for klubben i sidste uge.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Jux1964
  • Jux1964
    Betalende bruger
      1 måned(er) siden   

  • Tak Jesper. Det var såå tæt på og med det mesterskab var det gået anderledes denne sæson. Held og lykke fremover
    9 enige · 6 god kommentar

  • Tak Jesper!
    1 enig · 1 god kommentar

  • Voxamp
  • Voxamp   1 måned(er) siden   

  • Kæmpe tak Jesper. Vi har glemt hvor vi kom fra, men du fik os tilbage på sporet spillemæssigt.
    6 enige · 7 god kommentar

---




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder