

Foto: Teis Markfoged ©
Jesper Sørensen: En forholdsvis solid kamp mod et godt hold
- I dag fik vi vist, at vi spiller en forholdsvis solid kamp mod et godt hold på et svært sted, selvom de havde nogle spillere ude.
Sådan beskrev Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, sejren over FC Midtjylland på udebane i mixed zone efter kampen.
- Det var en meget lukket kamp, hvor man enten prøvede at stresse modstanderen lidt i det høje pres, ellers faldt man lidt under og prøvede at beskytte sig selv, sagde Jesper Sørensen og fortsatte.
- Kampen åbnede sig dog mere op. Der var god intensitet i kampen, og der var hårde dueller og nærkampe, men det tekniske spil blev trumfet af det fysiske. Specielt i starten.
Brøndby kæmpede med at få det offensive spil til at hænge sammen i store perioder af kampen, men Midtjylland gjorde det samme, og Brøndby-træneren noterer sig, at Brøndby havde de største chancer.
- Jeg synes overordnet set, at vi havde de største chancer. Måske endda det største overskud som kampen skrider frem.
En, der i hvert fald havde det sidste overskud, var Nicolai Vallys, som scorede sit femte mål i fem kampe, og Jesper Sørensen var da heller ikke sen til at rose den målfarlige offensivspiller.
- Jeg er glad for, at vi ikke længere taler om, hvor Vallys skal ligge på banen, men i stedet at han kommer frem til chancerne. Det er vi selvfølgelig glade for, for han er en superdygtig spiller.
- Vi er på vej til at finde et endnu bedre set up omkring Vallys, og jeg synes, man kan se, at spillerne er ved at finde en god rolle og tryghed i de positioner, de har, og så kommer han jo også til at blomstre ekstra meget.
Brøndby ligger i skrivende stund på tredjepladsen i Superligaen med 9 point efter fem kampe.
Deltag i diskussionen
19Magic64
Betalende bruger
20. august 2023
Virker til JS stille og roligt er ved at få skik på holdet, og han ved hvordan vi er bedst..
Appellerer til vi måske giver JS lidt ros, synes der er tegninger til en stærk stærk defensiv, og en offensiv der gerne vil frem og presse, og som skaber chancer..
RommeTilPhiriOgSå
Betalende bruger
20. august 2023
Men du har ret i at defensiven har set solid ud i de sidste to kampe. Og det er godt ift. at bygge videre på.
19Magic64
Betalende bruger
20. august 2023
-nu kæmper alle mand hele kampen!
I dag var virkelig en herrekamp, hvor der blev skraldet igennem!!
Solz 20. august 2023
Cobbe47 21. august 2023
Klipklapperen
Betalende bruger
20. august 2023
Jeg er glad for, at JS turde holde fast i Wass/Greve i dag, og forhåbentlig ser vi frem mod et mere offensivt udtryk.
19Magic64
Betalende bruger
20. august 2023
Glæder mig i hvert fald til de næste 3-4 kampe, og vil se om vi udvikler os yderligere, vigtigt lige nu, er at få Ohi i gang!!
Pirmin 21. august 2023
Porstmand Per 20. august 2023
Ros er hermed givet - for første gang, så vidt jeg lige husker, tør han være proaktiv med sine ændringer, og det vinder kampen.
Lad os håbe at han lærer af det, for så har han fået gjort noget ved sin største svaghed.
Cobbe47 21. august 2023
En anden ting er, at den ro du og også jeg appellerer til, har han haft hele tiden. Jeg tvivler meget stærkt på, at han sidder og læser med her:-) :-)
Porstmand Per 21. august 2023
Han havde, fra fansiden, al den ro han overhovedet kunne drømme om i mesterskabsspillet. Han selv, eller hans ledelse, valgte at sætte pres på.
Hvis han havde meldt ud at man brugte tiden på forberedelse til næste sæson og havde tabt 10 af 10, var det stadig blevet accepteret af langt de fleste fans, måske endda rost. I stedet valgte man hvad end vi skal kalde det.
Ville bliv vild ! 21. august 2023
Synes han har taget lidt for lang tid om, at finde sine kerne af spillere/sotere spillere fra.
Kan vi få 6 point i de næste 2 kampe. Så har det lige pludselig været en super god sæson start, med et snit over 2 point pr. Kamp. Og så skal Jesper Sørensen også have arbejdsro!
Så ros til Jesper, for de seneste kampe! Og vinder han de 2 næste. Så ser sæsonen ret lovende ud!.
Man går hurtig fra skurk til helt, og omvendt, på vestegnen :-)
Klipklapperen
Betalende bruger
20. august 2023
Jeg synes for første gang efter systemskiftet, at der er noget der peger en smule fremad. Defensivt har Alves og Rasmussen taget taktstokken, og offensivt bliver Vallys (endelig) sat i de situationer, hvor han kan blive afgørende. Lige nu holder Vallys os flydende, men der skal snart være flere spillere ser chipper ind i offensiven.
Marc Johnson 20. august 2023
Derudover får vi også snart en bedre keeper ind mellem stængerne.
Selvom TM selvfølgelig skal have kredit for hans redninger.
God aktion af Divkovic ved målet.
Igen en glasset-er-halvt-fyldt-oplevelse
(Og ja-ja det er på en lidt billig baggrund i dag med FCMs skader og karantæner samt kamp i midtugen.)
niear960 21. august 2023
Hvor er det dog et elendigt indlæg, vi mangler vel også et par skadede spillere, at kalde det en billig baggrund er jo pinligt alle hold kommer ud for skader og karantæner, og så må man bare have en bedre bænk det havde vi i dag, det var forskellen
Marc Johnson 21. august 2023
Efter at være blevet præsenteret for så velbegrundede argumenter af dig, kan jeg godt se at mit indlæg (der for 90% handler om noget andet end det du påpeger) var elendigt.
Klipklapperen
Betalende bruger
21. august 2023
Cobbe47 21. august 2023
Solz 20. august 2023
Jeg håber jo at JS modbeviser al min skepsis, ligesom Niller gjorde, fordi dengang var jeg også længe skeptisk, dog i lidt mildere grad.. Jeg er stadig skeptisk, men jeg synes generelt vi er dygtigere end før pausen, trods alt. Og som tidligere nævnt, fornuftige resultater og selvtillid kan gøre meget i forhold til fremgang.
---
Leo_Beenhakker 20. august 2023
.... og næste gang det regner mere end 3 uger i træk, skal jeg nok lade være med at råbe om fyringer, for det bliver vejret nok ikke bedre af.
Og fedt at se Alves, som jeg havde afskrevet, være vores bedste midtstopper flere kampe i træk!
19Magic64
Betalende bruger
20. august 2023
-virkelig fedt med disse succeshistorier..
Har et lille håb, Divkovic kan gøre det samme..
Joblar 20. august 2023
Sorteslyngel
Betalende bruger
20. august 2023
Jeg syntes, vi taktisk udmanøvrere FCM, ved at sættes Rado op som 8er med Wass som 6er, hvilket grundlæggende også fører til målet, ved Rados 3. Sidste fod. I den periode fik vi overtaget.
Det er første gang jeg har set det fra fra JS.
Derudover lader det til at han er begyndt at forstå, at der grundlæggende ikke er luft nok i holdet end 70 min, hvor han i denne kamp, var proaktiv og fik elimineret de personlige fejl, ved udskiftningerne.
Jeg sad, for første gang i JS’ periode og tænkte, os scorer de sgu ikke på, det kan kun være på en dødbold eller et flug. For taktisk var vi sat godt op i dag.
Der er klart mere at gå på i det fremadrettet spil, hvilket skal forbedres, men at starte med at holde nullet, er altid en god start.
Som jeg ser det er det JS’ svendestykke, for defensivt og balancen i holdet var virkelig god. Vi vinder derudover på alle parametre XG, XGOT og XG i åbentspil, men taber dog på XG på dødbolde, hvilket også var den følelse jeg sad med.
---
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top gode
Top enige
20. august 2023
Personligt er jeg helt oppe og flyve over vores 3-back-kæde, som jeg ville holde fast i, uanset hvem som kommer tilbage fra skadesperiode. Jeg er også helt pjattet med Vallys i en fri 10-position.
Greve halter alvorligt stats-vice, så der mener jeg vi skal have en version 2.0, samt på venstrebacken som virker noget hovedløs på banen. Ohi bør starte på bænken i næste kamp, for at der er en ærlig og fair konkurrence i truppen.
DoctorEnigma 20. august 2023
Sorteslyngel
Betalende bruger
21. august 2023
Divko har flere dimensioner i sit angersspil som wing end Blas, som jeg tror vi kan drage nytte af.
Desuden er han piv hurtigt. Han mangler selvfølgelig lidt i det defensive, men ikke mere end han lære.
19Magic64
Betalende bruger
21. august 2023
-synes ny Riveros har leveret på et ok plan siden opstart, han er set dårligere..
BrianGideon 21. august 2023
Jeg var glad for, at se Ohi i midten og Vallys på siden, men Ohi spillede igen elendigt og uden selvtillid. Kvistgården havde lidt en offday og var lidt uheldig med ikke at score. Udskiftningerne endte med, at virke men det var underlige udskiftninger. Først rykker man Kvistgården ind i midten for så at udskifte ham 5 min senere. Divkovic virker som et bedre valg offensivt end Blas, men vi ved stadig ikke helt hvor god han er defensivt. Forsvaret ser bedre ud, men det er for meget defensivt arbejde af vores wingbacker. Lige pånær Divkovic, så kom de endnu engang ikke rigtig med noget.
Holdet spiller generelt ideløst og jeg kan slet ikke se vi taktisk har rykket os. Marginalerne har været på vores side og havde Lyngby ikke fået rødt og FCM været i stærkeste opstilling, så kunne vi nemt have stået uden point i de kampe. Det virker ikke som om tingene går hurtigt nok i den rigtige retning og jeg er bange for vi meget hurtigt kan se krisen komme igen. Udover et par sejrer, så har spillet ikke udviklet sig. Vi laver enorm mange boldtab, dårlige afleveringer og ideløse afleveringer fra side til side. Det er røv kedeligt og slet ikke holdbart. Niveauet var horribelt og det ændrer en sejr ikke på. Det var hovedrystende dårligt i store dele af kampen.
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top gode
Top enige
21. august 2023
BrianGideon 21. august 2023
Nogle gange så tænker jeg på om vi ville kunne vinde nogle vigtige kampe på internationalt niveau. På nuværende tidspunkt tror jeg det vil være meget svært. Før har vi da i det mindste haft holdene til at lave mirakler. Det er ikke spillerne, men jeg tror ikke den her stil eller taktik vil tage os op på det niveau vi gerne vil være på.
Marc Johnson 21. august 2023
For mig er det positive kort fortalt at vi vinder begge kampe samt at vi er det bedste hold på banen (også før Lyngbys udvisning) mod to dygtige modstandere.
Men nej, træerne vokser ikke ind i himlen
Ville bliv vild ! 21. august 2023
Vi behøver ikke, at kunne kører FCM over på udebane. Både FCN og PSE vil være super tilfreds med en tilsvarende præsentation derovere.
Vi vinder, samt holder en højere XG end FCM. Det er flot, uanset, hvor grimt det så ud. Sådan er fodbold også.
Men, spiller vi samme kamp mod Hvidore og Vejle. Så er det noget helt andet! Det tror jeg dog ikke, at vi gør.
RommeTilPhiriOgSå
Betalende bruger
21. august 2023
Der er også mange hvis'er i dit indlæg.. Hvis Lyngby ikke havde fået rødt, hvis fcm ikke havde skader.. Det er lidt svært at tage seriøst.
Ligesom andre brugere henviser til, så synes jeg at jublen over sejren er ret afmålt. Folk er glade for 3 point på en svær udebane og endnu et clean sheet. Både spillerne, træneren og majoriteten af fans er godt klar over, at der er mere at arbejde på.
Men det er godt, at du kan komme her og fortælle alle os andre, hvor uduelige vi var i går.
BrianGideon 21. august 2023
Jeg hentyder ikke ligefrem til et jubelbrøl fra folk herinde, men mere en helt anden tone end bare for en uge siden. Kritikken af JS virker forstummet på trods af nu, hvor mange kampe med dårligt spil.
Og da jeg ikke gider gøre det til en pikmålingskonkurrence med dig som tydeligvis søger det, så tror jeg ikke det skal handle om mit fodboldøje. Så den provokering får du ingen svar på.
Og ja det er umådelig dejligt, at kunne dele ens holdninger med andre fans på trods af vi tit ikke er enige. Men hvis min kommentar virkelig går dig på, så kan du ignorere den eller besvare den uden personlige modangreb og istedet fortælle, hvad det er du synes var så godt igår, hvad der går fremad og egentlig bare hvad du kan lide ved den fodbold JS promoverer.
Hvis du virkelig mener det går i den rigtige retning, så venligst oplys os der ifølge dig ikke forstår fodbold.
Pirmin 21. august 2023
Ville bliv vild ! 21. august 2023
Vi kørte Lyngby fuldstændig over i første halveg. Første halvegs XG var 1,44 mod 0,22
Ja, vi havde 5 dårlige minutter i anden halveg. Og vi kan ikke spå om udfaldet, uden det røde kort.
Men, både resultat og spil, har været bedre end modstanderen, i de sidste to kampe. De bekræfter dataen også..
Og 9 ud af 11 FCM spillere, var de samme som vandt deres europa kamp 5-1. Så det var ikke FCMs andet hold vi mødte!
---