Jesper Sørensen
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Jesper Sørensen er ny U/21-landstræner for Danmark

 
Brøndby IF-assistenttræner Jesper Sørensen er ny U/21-landstræner for Danmark og slutter derfor i Brøndby til januar.

  • Jesper Sørensen
  • Nanna Møller Karlsen
   18. august 2021 - Klokken 15:12
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  18. august 2021 - Klokken 15:12

Jesper Sørensen har siden sommeren 2019 været assistenttræner i Brøndby IF. Men til januar stopper han i vestegnsklubben. Sørensen er blevet præsenteret som ny landstræner for U/21-landsholdet og det ønsker han at forfølge.

Brøndby IF og DBU har indgået en aftale om at Jesper Sørensen i efterårets tre landsholdspauser løser opgaver for U/21-landsholdet, men at han tiltræder på fuld tid som U/21-landstræner i januar 2022.

- Rollen som U21-træner er en af de største og mest spændende træneropgaver herhjemme, så vi ønsker ikke at stå i vejen for Jesper og hans ambitioner, og efter aftalen med DBU kan vi bruge den tid, der skal til, på at finde den rette kandidat og eventuelt justere rollerne i trænerteamet. Jesper er et stort aktiv i vores trænerteam, og både han og det øvrige trænerteam har i de sidste to sæsoner udviklet sig sammen med holdet, hvor Jesper har bidraget til, at vi i sidste sæson kunne løfte mesterskabstrofæet. Så vi vil savne ham, både for hans faglighed, men ikke mindst også for hans personlighed, lyder det fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Jesper Sørensen glæder sig over tiden i Brøndby IF og glæder sig til at slutte godt af i efteråret.

- Jeg er først og fremmest meget taknemmelig for min tid i klubben og stolt over at have bidraget til, at mesterskabet igen kom hjem til Vestegnen. Brøndby IF er en kæmpe klub i Danmark, og det har jeg i den grad mærket på egen krop. Støtten til klubben er større end man kan forestille sig, og man får det ind under huden. Nu har jeg fået mulighed for at prøve kræfter med jobbet som U21-landstræner, og selvom jobbet i Brøndby IF er utroligt givende, og jeg føler, at jeg har bidraget til klubbens sportslige udvikling, så er dette en mulighed, jeg gerne vil forfølge. Indtil jeg starter permanent i DBU, vil jeg fortsætte med at give alt, jeg har til Brøndby IF i et travlt efterår med mange sjove og spændende udfordringer.

Jesper Sørensen er 48 år gammel.

 

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Øv, han er skidt at miste! Men tillykke til Jesper Sørensen
  5 enige · 2 god kommentar

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
    18. august 2021   

 • Timingen er perfekt til at få en justering i trænerteamet rundt om Niels Frederiksen. Få kørt en ny assistent ind til vinter, så vi kan sende Retov godt videre, når tiden er moden…
  1 enig

 • Mik
 • Mik   18. august 2021   

 • Stort tillykke, men øv for Brøndby.

  Måtte komme før eller siden, tak for et flot arbejde du har lagt ude på Vestegnen :) Vi ses Jesper
  1 enig
   
  • @Mik ??
   1 enig · 1 god kommentar

 • Riisen
 • Riisen   18. august 2021   

 • Det er ærgerligt. Jeg har den følelse at det gode 3 mands forsvar er Jespers værk. Han er stærk taktisk i den defensive del. Det bliver et tab for os.

  Jeg håber så at den nye assistent vil være markant bedre til dødbolde. Jeg ved godt at det er Retovs felt lige nu, men vi er simpelthen for dårlige på dødbolde. Det gælder både i begge felter, men specielt også indkast over hele banen. Bruus og Mensah er katastrofale til at kaste indkast og det bliver rigtig tit til en tabt bold eller hvis heldige får vi en bold til duel. Og det er over hele banen at indkastene er virkelig dårlige. det er som om der mangler planer og aftaler der passer til de evner kasteren har.

  Så til jul, eller gerne før, ønsker jeg mig en assistent træner der er ekspert i dødbolde !
  4 enige · 3 god kommentar
   
  • Mr.D
  • Mr.D   18. august 2021   

  • @Riisen
   Ja tak, vi har været voldsomt dårlige på dødbolde nærmest i årevis. Særligt hjørnespark har (for mig) ofte været en frusterende oplevelse.


 • Super fedt for ham af få så stor en stilling.
  Det beviser bare hvor stor en kvalitet han har.

  Håber man får ansat en ny hurtigt så man kører med 3 assistenter indtil jul og js så kan smutte efter nytår.

 • Chuck
 • Chuck   18. august 2021   

 • Hyballa er ledig på markedet
  1 god kommentar

 • Øv uden at vide det så er det min fornemmelse at de tre har et kanonsamarbejde bl.a. ud fra de videoer der er ny og næ er lavet. Tillykke med forfremmelsen Jesper, det er vel også et udtryk for, at andre har set en meget dygtig træner. Derudover var der vist noget med en familie i Aarhus som gerne ville se noget mere til deres far/mand. Og pænt af ham og vel også DBU at vente til Januar. Det havde ingen parter vel reelt behøvet, så der er virkelig taget hensyn til Brøndby her.
  1 enig
   
  • Mr.D
  • Mr.D   18. august 2021   

  • @Benjamino
   Strengt taget er Jesper forpligtiget til at opfylde sin kontrakt, så BIF er bestemt også rimelige her.
   Jeg synes Jesper,BIF og DBU har lavet en god aftale for alle parter. Så ros all around.

  Se 4 flere kommentarer


 • Det kan vel ikke være helt skidt for vores talenters muligheder for at komme med på u21…
  1 enig
   
  • Mik
  • Mik   18. august 2021   

  • @Anton Dværg godt tænkt :) det skader nok ikke

 • Bjarke
 • Bjarke   18. august 2021   

 • Egoistisk, vil jeg mene at det er et kæmpe tab, for ham virker så ekstremt kompetent.

  Men, hvis vi bliver et rigtigt springbræt for både talenter på banen og sidelinjen vil vi måske kunne tiltrække rigtig spændende kapaciteter. Tænk at capellas var u21 landstræner, Frank prl træner, Jaissle træner i topklub… ser da spændende ud
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB GULDBOGEN VI STÅR HER STADIG 2020/2021