Larsson og Retov
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Johan Larsson lægger støvlerne på hylden efter sæsonen: Har affundet mig med det

 
Den tidligere Brøndby-anfører Johan Larsson indstiller sin aktive karriere, når den svenske sæson slutter til efteråret. Han har affundet sig med det, siger han til Fotbollskanalen.

    • Larsson og Retov
    • Nanna Møller Karlsen
      20. marts 2025 - Klokken 23:05
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    20. marts 2025 - Klokken 23:05

34-årige Johan Larssons karriere lakker mod enden. Det har den tidligere Brøndby-anfører måttet sande. Hans rolle i Elfsborg, som han skiftede til, da han var færdig i Brøndby, er blevet mere og mere marginal, som tiden er skredet frem.

Og Larsson har affundet sig med, at støvlerne lægges på hylden, når den svenske sæson går på hæld til efteråret og hans kontrakt udløber.

- Jeg kommer til at spille det her år i Elfsborg og jeg kommer til at være en del af Elfsborg. Derefter er det færdigt, siger han til det svenske medie Fotbollskanalen.

- Jeg har affundet mig med det og jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for at slutte med flaget højt og gøre det på min måde. Jeg forsøge at holde mig så relevant som muligt og forsøge at gøre det svært for træneren at holde mig ude af startelleveren og spilletid.

Der har været to klubber i Johan Larssons fodboldliv, som er værd at nævne. I Brøndby spillede svenskeren 182 kampe og bidrog med 14 mål og 38 assists. I Elfsborg er det blevet til 343 kampe med 53 mål og 57 assists til følge.

 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • En rigtig Brøndbylegende
    7 enige · 2 god kommentar

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
      1 måned(er) siden   

  • Vil huske ham som en fremragende repræsentant, for klubben, med den rette indstilling, attitude og viljen til altid at gå forrest.
    Held og lykke fremover til Johan.
    5 enige · 1 god kommentar

  • Johan Larsson er hans navn!
    1 enig

---

  • Panenka
  • Panenka   1 måned(er) siden   

  • Jeg vil altid huske ham for at trække sin beslutning om forlængelse så langt, at han endte med, at forlade Brøndby på en fri transfer.
    Karma ramte ham så, da den klub han skiftede til var lort og han tiggede og bad om at komme tilbage til Brøndby, men fik nej af CV.
    God spiller, gode indlæg fra kanten, gik efter pengene med fortrød...
    1 enig
     
    • @Panenka Tror også han har fortrudt den beslutning mange gange..
      1 enig
     
    • Saesonkort
    • Saesonkort
      Betalende bruger
      Top kommentator
      Top enige
        1 måned(er) siden   

    • @Panenka, ja. Vi taler for lidt om de grådige eksempler, hvor økonomi fylder mere end sportslig udvikling. De unge har godt af, at huske de mange skrækeksempler som ender med at koste en talentfuld ung mand sin karrierer.

  • Skulle jeg lave min all time favorit opstilling, ville jeg have Johan Larsson på højre back, en kaptajn der altid gik forrest!

    Trist han ikke helt kunne holde niveau da han kom tilbage, tror stadig han kunne have været en gevinst, hvis han lige havde fået lidt længere snor..

    Stor tak til Larsson for hans tid i Brøndby..

  • Han kunne være en fremragende assistent.

    God indstilling, god mentalitet og gode personlige kvaliteter.

---

  • Tak for alt, Johan Larsson! Brøndbys måske bedste højreback nogensinde. Sammen med Søren Colding.
    1 enig
     
    • Saesonkort
    • Saesonkort
      Betalende bruger
      Top kommentator
      Top enige
        1 måned(er) siden   

    • @Michael Hansen, jeg har også Danton over ham her.

  • GARFIELD
  • GARFIELD
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      1 måned(er) siden   

  • Altid velklædt og altid den der gik forrest på banen, en sand leder som vi savner lige nu i Brøndby.

    Sebastian har også samme kvaliteter, for den måde han tog de andre over på ved målet og altid er i top til trænings test. Samt kommer ind efter skade og levere 100 % siger meget om hans egenskaber som leder og gå forrest, det er for mig også lederegenskaber og vindermentalitet. Netop begge egenskaber havde Johan Larsen var meget vindertype og det kan jeg godt lide ved ham som spiller

    Uden tivivl at Johan var en sand Brøndby mand, som kun vil huskes for de gode ting, selvom der også var nogen perioder med noget utilfredhed og ikke jublede da vi scorede som jeg husker det samt noget med bryllup og andet hvor vi manglede ham, så alt var ikke rosenrødt altid.

    Men heldigvis er det alt det gode som han huskes for, netop de gode og fantastiske ting som han har givet til denne klub kan man ikke sætter en finger op og kun takke ham for.

    Mener ikke han er den bedste på pladsen nogensinde det er for mig uden tvivl Søren Colding, der til dags dato er den bedste vi har haft på den plads

    Ligesom vi heller ikke må glemme en Bjarne Jensen, som er den spiller i Brøndby med flest kampe.

    Men tak for din tid i Brøndby Johan og held og lykke med fremtiden, håber vi kan få Sebastian til at forlænge og ser samme lederskab og evner i ham som Johan viste ved altid at gå forrest og når jeg mødte Johan foyeren, så netop husker jeg ham altid for være tjekket i sin påklædning når han var på vej til kamp eller træning.

    Det ville Morten Olsen have elsket :)) som jeg sku savner som træner
    1 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder