Anthony Jung og Andreas Maxsø
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Jung: Kan ikke beskrive hvor meget det har betydet at spille i gul og blå

 
Anthony Jung har på Instagram skrevet tak til Brøndby og klubbens fans. Nu skal han tørne ud for Werder Bremen.

  • Anthony Jung og Andreas Maxsø
  • Nanna Møller Karlsen
   10. juni 2021 - Klokken 08:03
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  10. juni 2021 - Klokken 08:03

29-årige Anthony Jung er fortid i Brøndby IF. Den tyske forsvarsspiller vender hjem til Tyskland, hvor han skal tørne ud for Werder Bremen i 2. Bundesliga. 

På Instagram har Jung skrevet en tak til Brøndby og klubbens fans, hvor han også understreger, at klubben gjorde alt for at få ham til at blive, men at han i sidste ende valgte at tage hjem til Tyskland.

- Jeg kan ikke beskrive, hvor meget det har betydet for mig at spille i gul og blå. De sidste fire har har været fantastiske med at vinde pokalen i min første sæson og slutte med mesterskabet. Særligt de sidste måneder, hvor jeg følte så meget positivitet fra fansene og omgivelserne, det var utroligt. Jeg kan også sige, at klubben virkelig gjorde alt for at få mig til at blive, men jeg besluttede at tage tilbage til Tyskland. TUSIND TAK og VI SES. EN GANG BRØNDBY ALTID BRØNDBY, skriver han.

Anthony Jung nåede at spille 145 officielle kampe i Brøndby-trøjen.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Philip
 • Philip
  Top kommentator
  Top gode
  Top enige
    10. juni 2021   

 • Det er tydeligt, at det hovedsageligt er de familiærehensyn der har gjort, at Jung ikke længere er Brøndby spiller. Jeg tror at hvis Jung var single så spillede han også for os i næste sæson. Held og lykke fremover Jung !!
  7 enige · 7 god kommentar
   
  • Uka
  • Uka
   Betalende bruger
     10. juni 2021   

  • @Philip det er jeg helt enig i. Men en god afslutning for en sympatisk spiller. Spændende og se, hvad vi
   gør mht en erstatning.
   5 enige · 2 god kommentar
   
  • @Philip Enig, familiære hensyn og i hvertfald ikke sportslige ambitioner. Men sådan er det når man ikke kun skal tænke på sig selv.
   3 enige · 1 god kommentar
   
  • Saesonkort
  • Saesonkort
   Betalende bruger
   Top kommentator
   Top enige
     10. juni 2021   

  • @Philip, hvem af vores spillere ville sige nej til en økonomisk attraktiv kontrakt i en tysk traditionsklub, hvor man spiller for 40.000 tilskuere? Nu skal vi heller ikke stikke os selv blår i øjnene..
   3 enige · 1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer

 • Mads
 • Mads   10. juni 2021   

 • Sikke en spiller, han passede perfekt i vores 3 mands forsvar.

  Ærgerligt vi ikke fik nogle penge for ham.

  Mesterskabet og europæiske kampe, er et fint plaster på såret.

  Jeg så gerne Lyngbys spændende forsvarspiller som erstatning. Han er ung, stærk i duelspillet og også spændende ift. at føre bolden frem.

  Alle blive mindst 10% bedre, ved at spklle ved siden af Maxsø.
  1 enig
   
  • Saesonkort
  • Saesonkort
   Betalende bruger
   Top kommentator
   Top enige
     10. juni 2021   

  • @Mads, hvilken venstrebenet forsvarspiller synes du er spændende i Lyngby?

  Se 1 flere kommentarer

 • Solz
 • Solz   10. juni 2021   

 • Alt godt til dig, Jung. Det er simpelthen så ærgerligt. Klassespiler og skøn attitude - også dengang hvor der var alt for meget og en helt igennem ukonstruktiv kritik af Jung. Så utrolig dygtig en fodboldspiller, der bliver svær at erstatte. Regner bestemt med to nye stoppere med høj kvalitet, samt en stærk ny keeper, mens vi forstærker os på hwb og tilføjer truppen en angriber med mål i støvlerne, især fordi Uhre sansynligvis forlader os. Vi skal simpelthen udnytte momentum, så vi fremover er et fast top 3 hold, mens en mere kontinuerlig deltagelse i europæisk gruppespil er en nødvendighed fremadrettet, så det er selvfølgelig vigtigt med europæiske point til fremtidige seedninger. Måske corona gør at vi kan hente kvalitet til spotpris, som f.eks. Riveros og Pavlovic. Fedt vi passer på pengene, men vi skal simpelthen gribe chancen, og alle de muligheder der åbner sig. Muligheden er større end den har været i årevis. Er helt tryg ved CV, så tror ikke vi behøver bekymrer os, men det er da alligevel lidt nervepirrende at vente på nye tilføjelser til truppen :-)
  3 enige · 2 god kommentar

---

 • Ruddi
 • Ruddi   10. juni 2021   

 • Han kom til Brøndby,for at spille i eropa i sin tid,så forstår ,jeg ikke at man vælger en tysk 2 divitions klub,i en alder af 29,hvis nu vi var hældige og komme i cl,og han spiller en brand kamp,kunne han måske kommer til budesligaen,besynderligt valg han der traffer ,
  held og lykke i fremtide og tak for nogle gode år
   
  • @Ruddi set fra Jungs stol hedder den en løn der bliver 2-3-4 doblet ift. BIF og en glad kæreste fordi man vender retur til Tyskland. Kunne det være blevet til en bedre og større klub end W. Bremen er nok særdeles tvivlsomt, uanset hvordan vi klarer os i Europa.
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder