Sean Klaiber
Foto: Nanna Møller Karlsen ©
NYHED

Klaiber-agent og Cooper uenige: Situationen er uændret

 
Sean Klaiber er smidt af holdet i Brøndby. Situationen er ikke ændret, selvom Klaibers agent har været i medierne og krævet bedre forklaringer for udelukkelsen til spilleren.

    • Sean Klaiber
    • Adam Emil Mossin
      10. april 2026 - Klokken 14:41
  • Adam Emil Mossin
  • Adam Emil Mossin
    10. april 2026 - Klokken 14:41

Sean Klaiber er ikke længere at finde i Brøndby-truppen. Mens der er positiv udvikling om den anden udelukkede spiller, Benjamin Tahirovic, så er Sean Klaibers situation uændret.

Klaibers Agent, Boy Kuijpers, har talt med Tipsbladet, og fortalte bl.a. følgende:

- Samtidig har vi fundet det vigtigt at reagere, da den nuværende situation risikerer at skabe et urimeligt billede af Sean, samtidig med at han ikke selv har fået en klar forståelse af de bagvedliggende årsager, og agenten fortsætter:

- Det vi kan sige er, at der til dags dato ikke er blevet givet nogen konkret forklaring eller dokumenteret begrundelse til Sean. Det gør det svært for ham at forholde sig til eller håndtere situationen på en meningsfuld måde. 

Derudover fortæller han, at Sean Klaiber stadig er fuldt dedikeret til sit arbejde i klubben.

Steve Cooper blev forholdt sagen i mixed zone op til søndagens kamp mod FC Midtjylland. Han støtter sig til det skriv klubben har svaret på baggrund af agentens udtalelser:

- Der kan naturligt være forskellige opfattelser af, hvor klar og dækkende en kommunikation har været, for som spiller vil man altid søge så meget klarhed som muligt for sin egen situation. Det tror jeg alle kan forholde sig til. Fra klubbens side har vi haft en åben dialog med Sean om omstændighederne, og han er løbende blevet informeret om baggrunden for situationen. Den tilgang vil vi naturligvis fortsætte med at have, kommer det fra Brøndby til Tipsbladet.

Men derudover fortæller Cooper:

- Jeg tror agenten har talt med Benjamin Schmedes to eller tre gange. Så der har ikke været mangel på dialog. Situationen er blevet håndteret for nogle uger siden, og det er virkelig ikke et emne i klubben, og ingen snakker om det.

Dermed ser det altså ikke ud til, at Sean Klaiber er at finde i Brøndbys trup inden for den nærmeste fremtid.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Medie-k
  • Medie-k
    Betalende bruger
      10. april 2026   

  • Fint. Jeg savner ham ikke
    1 enig
     
    • NewY
    • NewY   10. april 2026   

    • @Medie-k det gør jeg ...han er klasser bedre end villandsen

  • Kepgar
  • Kepgar   10. april 2026   

  • Forstår ikke at man ikke kommunikerer mere tydligt. Kan forstå at man ville holde kontroverser internt i klubben og mindske medie fnider. Men når agent og spille har behov for at gå ud i medierne og kræve klarhed så syntes jeg bare man skal være ærlig og sig hvad der ligger bag. Men hvad ved jeg, jeg er ikke medie ekspert

  • Betalende bruger
      10. april 2026   

  • Svært at se en vej tilbage for Klaiber, måske også for det bedste.

    Han imponerede alt og alle da han ankom, og blev anset som en af de bedste backs i ligaen, men det er længe siden vi har set det niveau fra Sean desværre...

---

  • Mon ikke Klaiber udmærket ved hvorfor han er blevet udelukket.
    Klaiber tag nu den snak med Cooper og hank op i dig selv.
    Han skader både sig selv og klubben, ved ikke at yde maksimum til træning og kamp.
    Han er jo tæt på holdet, han kan nemt få en indskiftning og spille 20 minutter, længere væk er han ikke.




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder