Foto: Teis Markfoged ©
Klaiber: Klubben skal ud i Europa
Europa, Europa, Europa.
Brøndby er videre i Europa.
Efter en samlet sejr på 2-1 over færøske Havnar Bóltfelag har Brøndby IF sikret sig billetterne til tredje kvalifikationsrunde i UEFA Conference League.
Og efter kampen blev spillerne spurgt, om de helst vil en tur til Island eller Albanien i næste skridt på vejen mod europæisk ligaspil.
Det går Sean Klaiber ikke så meget op i.
Han vil bare nå hele vejen til ligafasen.
- Jeg er virkelig ligeglad, hvor vi skal spille. Jeg vil bare gå videre. Jeg er ligeglad med, hvordan vi går videre. Vi skal bare videre. Jeg vil ud i Europa. Klubben skal ud i Europa. Det er mit eneste mål, siger han.
Brøndbys sommer har været præget af afgange af nogle af klubbens helt store profiler som Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki.
Det har betydet nye holdkammerater til Klaiber og resten af Brøndby-truppen.
Derfor handler det nu om at arbejde tæt sammen med gruppen for at opfylde sæsonens mål.
- Sæsonen er lang, så nu skal vi investere i hinanden. Det er det vigtigste. Klubben står får sammenhørighed, familie og at arbejde hårdt. Hvis vi gør det sammen, på og uden for holdet, kan vi gøre det godt i både ligaen og i Europa, siger Sean Klaiber og fortsætter:
- Hvis vi gør det sammen, har vi en god fremtid foran os. Sammen med fansene kan vi være en stærk enhed.

Deltag i diskussionen
Hans 31. juli 2025
Michs
Betalende bruger
1. august 2025