Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Kronik: Coopers magt skal balanceres - ikke lukkes ned

 
Fredagskronik: Brøndby har brug for Steve Cooper. En stærk cheftræner. En, der sætter krav og kurs. Men klubben har også brug for en stærk Benjamin Schmedes. En sportsdirektør, der sikrer modspil, langsigtet retning og sammenhæng - så udviklingen ikke løber løbsk.

    • Kasper Pedersbæk
      6. februar 2026 - Klokken 10:07
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    6. februar 2026 - Klokken 10:07

I moderne fodbold bliver trænerindflydelse til tider fremstillet som en udfordring. Noget, der skal begrænses, kontrolleres eller neutraliseres for at beskytte klubben.

Det er en forsimplet måde at anskue tingene på.

Spørgsmålet er ikke, om en cheftræner skal have magt. Spørgsmålet er, hvordan den magt bruges - og hvem der har ansvaret for, at den ikke løber af sporet.

For i Brøndby er der ikke brug for at lukke cheftræneren ned. Tværtimod.

Steve Cooper er hentet til klubben netop for at sætte krav. For at skabe en stærk træningskultur. For at holde fast i en kurs, også når resultaterne svinger, og omgivelserne bliver utålmodige. En cheftræner uden reel indflydelse mister autoritet. Og uden autoritet opstår der hurtigt slinger i valsen - både på træningsbanen og i kampene.

Men samtidig er det et grundlæggende vilkår i moderne klubfodbold, at trænere arbejder i kortere intervaller. Den gennemsnitlige ansættelse af en cheftræner varer under to år.

En cheftræner tænker derfor i kortere cyklusser. Det er ikke en kritik, men en nødvendighed. Problemet opstår først, hvis klubbens langsigtede retning begynder at følge samme interval.

Det er her sportsdirektørens rolle bliver afgørende. Ikke som modstander af træneren - men som garant for, at tingene ikke løber løbsk, og at der holdes fast i den retning, klubben har sat.

Benjamin Schmedes’ opgave er ikke at dæmpe Steve Cooper. Den er at sikre, at den bliver kanaliseret ind i Brøndbys større sammenhæng. At der er snor i udviklingen. At beslutninger om trupsammensætning, rekruttering og prioriteringer passer ind i en plan, der rækker længere end den aktuelle sæson.

Det er her modspillet opstår. Og det er vigtigt at forstå, at modspil ikke er det samme som modstand.

Cooper skal kunne stille krav til, hvad spillet kræver. Hvilke typer spillere der mangler. Hvilke egenskaber der er nødvendige for at løfte holdet. Han kan sågar også godt bringe specifikke spillere frem på listen over muligheder. Men Schmedes skal kunne sige: Ja - men inden for den ramme, der giver mening for Brøndby på den lange bane. Ikke for at bremse udviklingen, men for at styre den.

Det er en af de fornemmeste opgaver for Schmedes at sikre balancen mellem at opfylde cheftrænerens behov og samtidig undgå, at beslutningerne tipper for langt over i ét trænerperspektiv, når de valg træffes, der påvirker klubbens fremtid.

En sportsdirektør, der ikke sætter grænser, risikerer at lade klubben bevæge sig for hurtigt i for mange retninger på én gang. Rekrutteringer kan blive for systemafhængige. Truppen kan miste sammenhæng. Og næste gang træneren skiftes ud, står klubben tilbage uden en klar identitet.

Det netop overståede transfervindue er et godt eksempel på spændingsfeltet. Rekrutteringer, der spænder fra en spiller som Emmanuel Dennis, hentet gennem Steve Coopers netværk og kendskab til spilleren, til en rekruttering som Bartosz Slisz, der i højere grad ligner en transfer drevet af klubbens interne scoutingarbejde. Begge typer kan have deres berettigelse - men kun, hvis de indgår i en samlet retning.

I Brøndby er der desuden hentet en stor stab ind omkring Steve Cooper. Det er både en styrke og en risiko. For mens der i øjeblikket kan være konsensus om retningen, opstår der også en sårbarhed den dag, hvor Cooper rejser videre - og staben måtte rejse med.

Omvendt mister samspillet sin værdi, hvis sportsdirektøren bliver en ren stopklods. Hvis trænerens faglige vurderinger ikke får vægt. Så forsvinder ejerskabet over projektet, engagementet - og i sidste ende resultaterne.

Balance er derfor ikke et kompromis. Det er en arbejdsdeling.

Cheftræneren skal have magt nok til at sætte standarder og holde kursen i det daglige arbejde. Sportsdirektøren skal have autoritet nok til at sikre, at de valg, der træffes, også giver mening i morgen - og i overmorgen. Ingen af delene kan fungere alene.

Den samme balance er afgørende i arbejdet med talentudviklingen.

Masterclass er ikke et sideprojekt, der kan kobles på eller fra efter behov. Det er en del af klubbens langsigtede strategi. Her spiller teknisk direktør Julius Ohnesorge en nøglerolle i at sikre, at retningen er den samme hele vejen gennem organisationen.

Masterclass må hverken blive presset i baggrunden af trænerens kortsigtede behov eller isoleret som et udviklingsmiljø uden tydelig forbindelse til førsteholdet. Den skal indgå i det samme samspil - som bindeled mellem nutidens krav og fremtidens løsninger.

Cooper har asfalteret vejen ind på seniorholdet for de unge spillere fra Masterclass, nu må fremtiden vise, hvor udviklingen tager de kommende årgange hen.

Uden dette samspil risikerer Brøndby enten at blive for reaktiv, styret af øjeblikkets behov - eller for rigid og låst.

Derfor er den afgørende opgave ikke at reducere magt, men at balancere den.

Cooper skal være motoren, der driver holdet fremad.

Schmedes skal være styrmanden, der sikrer, at kursen holder.

Og Masterclass skal være forbindelsen, der gør udviklingen bæredygtig.

Når det samspil fungerer, bliver trænerindflydelse ikke en risiko. Den bliver en styrke - for hele klubben.

Fremtiden vil vise, om Benjamin Schmedes og den sportslige ledelse formår at holde hånden på rattet, når tempoet sættes op.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
    Top debattør
      1 måned(er) siden   

  • Kort og godt.
    Jo bedre samarbejde, de forskellige interessenter imellem, jo bedre output.
    Men der er altid en, der trækker i trådene og skal sørge for den overordentlige, og gerne kontinuerlige, retning.
    I gamle dage var det, på godt og ondt, Per Bjerregaard, idag er det vel GFH.
    Mit håb er, at vi med en kontinuerlig og vedholdende indsats, med den dertil hørende opbakning og tålmodighed, igen kan blive en magtfaktor.
    Er vi stærke nok til at række ud efter mesterskabet allerede i næste sæson?...
    1 enig

  • Jeg er meget bekymret for, at det lige nu er Cooper, der styrer mere end Schmedes og vores strategi. Og jeg er bekymret for, at vi starter forfra igen om 1½ år, hvis Cooper og hele hans stab ikke er her længere. Synes især vores fokus på kanter, når hele Masterclass de sidste mange år er bygget på at spille uden egentlige kanter, og lejeaftalen af Godfrey er gode eksempler på dette. Med Godfrey er der også tænkt meget kortvarigt og uden strategi, da det er tydeligt, at vi ikke har råd til hverken at købe eller lønne ham, når lejeaftalen udløber.

    Så jeg er bekymret for, at vi lige nu lader træneren fylde mere end strategien. Men jeg er også tvivlsom på, om vi overhovedet har haft en strategi tidligere, så måske er det den, Cooper er ved at lave?
    1 enig · 3 god kommentar
     
    • @Daniel Jepsen Vi er netop i færd med at opbygge en strategi, så vi ikke skal slå kursen om hver gang vi skifter træner. Men vi kommer ikke til at lægge så stram en strategi, at vi topstyrer om en træner vil spille med kanter eller wings. Moderne fodbold udvikler sig simpelthen for hurtigt, til at det kan betale sig. Noget selv Red Bull-klubberne er ved at omstille sig til. I stedet handler det om sådan noget som udtryk, termer, metodik og databehandling, så vi arbejder på samme måde hele vejen fra Superligaen til Masterclass. Og så skal vi selvfølgelig forsøge at fremelske nogenlunde de spillere der efterspørges på Superligaholdet. Men også det kan være svært, da det ofte er spillere der først når Superligaholdet efter 3-5 år i Masterclass. Derfor handler det mindre om talkombinationer og fløjspillere fremfor wings.
      1 enig · 2 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @Daniel Jepsen Det er jo stadig Scmedes der forhandler kontrakter tænker at han bruger Coopers person til st tiltrække spillere af kvalitet vi ellers ikke kunne tiltrække.

  • Katongo
  • Katongo
    Betalende bruger
      1 måned(er) siden   

  • For første gang i rigtig mange år, har jeg lænet mig tilbage for at nyde showet.
    Jeg er overbevist om, at der rent faktisk er styr på lortet. Det virker som at om både klubbens og holdets ledelse, arbejder ensrettet.
    7 enige · 4 god kommentar
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
      Top debattør
        1 måned(er) siden   

    • @Katongo
      Har vi så også tålmodigheden og er vedholdende når modgangen også vil ramme os?...

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @Katongo Fuldstændig enig de bruger hinandens netværk samt coopers enorme respekt blandt rigtigt gode spillere der vil ham/Brøndby
      1 god kommentar

---

  • TLBIF
  • TLBIF   1 måned(er) siden   

  • Jeg går ud fra at den sportslige ledelse handler i fællesskab, med fokus på både de kortsigtede og de langsigtede mål.

    Bekymringen er vel, at der kommer en dag efter Cooper. Men det er primært et problem hvis vi ligesom da Zorniger stoppede, sadler om med spillestil og formation, frem for at bygge videre. Jeg håber hele den sportslige ledelse har lagt stilen i fællesskab med Cooper, og de derfor vil satser på at bygge videre i tilfælde af at Cooper exit.
    1 enig
     
    • @TLBIF Flere spillere har udtalt at træning samt kvalitet af alt rundt om holdet er højnet gevaldigt! Lad os nyde Coopers kæmpe impact mens vi kan
      2 enige

  • Ljm
  • Ljm   1 måned(er) siden   

  • Det vigtige i denne sammenhæng må jo være at klubbens strategi er vigtigere end træneren. Forstået på den måde at lige meget hvilken træner man har, så spilles der med en variant af 4-2-3-1 eller 4-3-3. Ligeledes er det forudbestemt at udtrykket på banen skal se bestemt ud. Det er det træneren SKAL købe ind på. Jeg er også sikker på at, det er det Cooper har fået at vide og at Cooper er valgt som træner bla da han tidligere primært har spillet 4-2-3-1 eller 4-3-3. Havde Cooper altid spiller 3-5-2 eller 5-3-2 så havde Brøndby ikke ansat Cooper som træner.
     
    • @Ljm Det tror jeg også. Og om Cooper taber 10 i træk og bliver fyret eller får os I Champions League, så tror jeg at hans afløser til den tid også skal købe ind på en variation af 4-back kæde og kantspillere.

    Se 1 flere kommentarer

  • A-John
  • A-John   1 måned(er) siden   

  • Der var en gang en klub, hvor ejerne, styrelsen og trænerne alle ville det samme. Dengang kunne man blive enige om alting, så længe man hed Dr. Bjerregaard. Per havde reelt magten over alle led i Brøndby hierarkiet. Dengang var der A-aktier og B-aktier og Per B havde magten over A-aktierne, dvs al magten sådan set. Per var også hele den sportslige ledelse. Der var ikke på samme måde agenter inde over enhver lille bøvs, som der er nu. Dengang spille vi 4-4-2 igennem alle holdene fra miniput til førsteholdet. Alle kendte deres plads og rolle, og man kunne rykke direkte op på samme plads på et hold, der spillede på samme måde. Det var en kæmpe fordel. Og hvis vi gerne ville investere i en bank, så gjorde vi det..

    Der var jo mange fordele ved det, og jo også nogle overvejende ulemper, når fx det med banken ikke helt gik, som vi havde ønsket.

    Men siden da er det så ikke sandt at sige, at ejere, sportslig ledelse og trænere lidt har ageret i forskellige retninger? Der var en periode med en stærk sportslig ledelse i Troels Bech, hvor han fik det, som han ville: han hentede en tysker til klubben og lavede vist sin 6,4 plan. Det gik jo meget godt i en periode. Desværre skete Horsens..

    Men ofte er det jo, som du beskriver i kronikken, Kasper, at der er forskellige dagsordener mellem de forskellige led. Men det er der vel ikke nu her?

    Er vi ikke et historisk positivt sted, hvor ejerne (GFH) tror fuldt og fast på den sportslige ledelse (Schmedes & Co.), som tror fuldt og fast på træneren (Cooper)? Det må være dejligt at være Cooper - og måske at være Schmedes. Det er som om hele klubben kører i samme retning. Og det er immervæk noget tid siden sidst.

    Men ja, der kan ske en Horsens igen og lakmustesten bliver nok, om vi kan komme i et europæisk gruppespil indenfor de kommende to sæsoner.
    1 enig · 2 god kommentar

---

  • Rasmus Stephansen
  • Rasmus Stephansen
    Betalende bruger
    Top debattør
    Top gode
      1 måned(er) siden   

  • Hvis man vil have en top træner skal man give have plads ellers giver det ingen menig.

    Man kan da heller ikke forestille sig at sætte Conte, Guardiola eller Mourinho ind i en stram topstyring - Deres krav er jo at hvis klubben vil hyre dem så må de tro på deres koncepter og give dem ansvar - selvfølgelig inden for nogle nærmere aftalte rammer og fælles målsætninger.

    Det kan godt være at det udad til virker til at det er Cooper der sætter retningen, men jeg er sikker på det alene beror på at Schmedes bevidst holder sig lidt på afstand, han skal jo måske på et givent ubehageligt tidspunkt prikke Cooper på skuderen, så det fordelagtigt ikke at være kendt for en der altid stod 100% side om side....!
     
    • mimor1
    • mimor1   1 måned(er) siden   

    • @Rasmus Stephansen de nævnte trænere har et koncept og en spillestil
      Hvad er Coopers, for jeg kan desværre ikke få øje på det.

    Se 1 flere kommentarer

  • Første transfervindue med Coopers navn er de fleste er kommet til klubben på, tænker at Schmedes og Cooper arbejder godt sammen? Dette vindue trængte vi så meget til et kvalitets løft at Coopers person (respekt frs topsillere) skal bruges til at tiltrække kvalitet
    1 god kommentar

  • Nyd Cooper mens han er her de næste år, tænker at han har adresseret præcis hvad vi har de sidste år, selv GFH tror på det derfor massive spiller investeringer. Glæder mig for vildt til Søndag, nok ikke sukkerbold men indstilling vi skal se.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • @Røde4030 Ja jeg forventer også en bedre indstilling, og et mere sultent Brøndbyhold der presser Randers i bund fra start.
      Jeg bliver skuffet, hvis vi ikke vinder med mindst to mål.

---

  • mimor1
  • mimor1   1 måned(er) siden   

  • Cooper har fået ALT hvad han har peget på.
    Han har haft spillerne på træningslejr i 4-5 uger
    Jeg kan ikke se en forskel på kampene mellem Vejle og Fredericia og Randers.
    Vi har ikke en spillestil vi kan forholde os til.
    Frygter for top 6




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder