Foto: Teis Markfoged ©
Kronik: Coopers magt skal balanceres - ikke lukkes ned
I moderne fodbold bliver trænerindflydelse til tider fremstillet som en udfordring. Noget, der skal begrænses, kontrolleres eller neutraliseres for at beskytte klubben.
Det er en forsimplet måde at anskue tingene på.
Spørgsmålet er ikke, om en cheftræner skal have magt. Spørgsmålet er, hvordan den magt bruges - og hvem der har ansvaret for, at den ikke løber af sporet.
For i Brøndby er der ikke brug for at lukke cheftræneren ned. Tværtimod.
Steve Cooper er hentet til klubben netop for at sætte krav. For at skabe en stærk træningskultur. For at holde fast i en kurs, også når resultaterne svinger, og omgivelserne bliver utålmodige. En cheftræner uden reel indflydelse mister autoritet. Og uden autoritet opstår der hurtigt slinger i valsen - både på træningsbanen og i kampene.
Men samtidig er det et grundlæggende vilkår i moderne klubfodbold, at trænere arbejder i kortere intervaller. Den gennemsnitlige ansættelse af en cheftræner varer under to år.
En cheftræner tænker derfor i kortere cyklusser. Det er ikke en kritik, men en nødvendighed. Problemet opstår først, hvis klubbens langsigtede retning begynder at følge samme interval.
Det er her sportsdirektørens rolle bliver afgørende. Ikke som modstander af træneren - men som garant for, at tingene ikke løber løbsk, og at der holdes fast i den retning, klubben har sat.
Benjamin Schmedes’ opgave er ikke at dæmpe Steve Cooper. Den er at sikre, at den bliver kanaliseret ind i Brøndbys større sammenhæng. At der er snor i udviklingen. At beslutninger om trupsammensætning, rekruttering og prioriteringer passer ind i en plan, der rækker længere end den aktuelle sæson.
Det er her modspillet opstår. Og det er vigtigt at forstå, at modspil ikke er det samme som modstand.
Cooper skal kunne stille krav til, hvad spillet kræver. Hvilke typer spillere der mangler. Hvilke egenskaber der er nødvendige for at løfte holdet. Han kan sågar også godt bringe specifikke spillere frem på listen over muligheder. Men Schmedes skal kunne sige: Ja - men inden for den ramme, der giver mening for Brøndby på den lange bane. Ikke for at bremse udviklingen, men for at styre den.
Det er en af de fornemmeste opgaver for Schmedes at sikre balancen mellem at opfylde cheftrænerens behov og samtidig undgå, at beslutningerne tipper for langt over i ét trænerperspektiv, når de valg træffes, der påvirker klubbens fremtid.
En sportsdirektør, der ikke sætter grænser, risikerer at lade klubben bevæge sig for hurtigt i for mange retninger på én gang. Rekrutteringer kan blive for systemafhængige. Truppen kan miste sammenhæng. Og næste gang træneren skiftes ud, står klubben tilbage uden en klar identitet.
Det netop overståede transfervindue er et godt eksempel på spændingsfeltet. Rekrutteringer, der spænder fra en spiller som Emmanuel Dennis, hentet gennem Steve Coopers netværk og kendskab til spilleren, til en rekruttering som Bartosz Slisz, der i højere grad ligner en transfer drevet af klubbens interne scoutingarbejde. Begge typer kan have deres berettigelse - men kun, hvis de indgår i en samlet retning.
I Brøndby er der desuden hentet en stor stab ind omkring Steve Cooper. Det er både en styrke og en risiko. For mens der i øjeblikket kan være konsensus om retningen, opstår der også en sårbarhed den dag, hvor Cooper rejser videre - og staben måtte rejse med.
Omvendt mister samspillet sin værdi, hvis sportsdirektøren bliver en ren stopklods. Hvis trænerens faglige vurderinger ikke får vægt. Så forsvinder ejerskabet over projektet, engagementet - og i sidste ende resultaterne.
Balance er derfor ikke et kompromis. Det er en arbejdsdeling.
Cheftræneren skal have magt nok til at sætte standarder og holde kursen i det daglige arbejde. Sportsdirektøren skal have autoritet nok til at sikre, at de valg, der træffes, også giver mening i morgen - og i overmorgen. Ingen af delene kan fungere alene.
Den samme balance er afgørende i arbejdet med talentudviklingen.
Masterclass er ikke et sideprojekt, der kan kobles på eller fra efter behov. Det er en del af klubbens langsigtede strategi. Her spiller teknisk direktør Julius Ohnesorge en nøglerolle i at sikre, at retningen er den samme hele vejen gennem organisationen.
Masterclass må hverken blive presset i baggrunden af trænerens kortsigtede behov eller isoleret som et udviklingsmiljø uden tydelig forbindelse til førsteholdet. Den skal indgå i det samme samspil - som bindeled mellem nutidens krav og fremtidens løsninger.
Cooper har asfalteret vejen ind på seniorholdet for de unge spillere fra Masterclass, nu må fremtiden vise, hvor udviklingen tager de kommende årgange hen.
Uden dette samspil risikerer Brøndby enten at blive for reaktiv, styret af øjeblikkets behov - eller for rigid og låst.
Derfor er den afgørende opgave ikke at reducere magt, men at balancere den.
Cooper skal være motoren, der driver holdet fremad.
Schmedes skal være styrmanden, der sikrer, at kursen holder.
Og Masterclass skal være forbindelsen, der gør udviklingen bæredygtig.
Når det samspil fungerer, bliver trænerindflydelse ikke en risiko. Den bliver en styrke - for hele klubben.
Fremtiden vil vise, om Benjamin Schmedes og den sportslige ledelse formår at holde hånden på rattet, når tempoet sættes op.

Deltag i diskussionen
LJS
Betalende bruger
Top debattør
1 måned(er) siden
Jo bedre samarbejde, de forskellige interessenter imellem, jo bedre output.
Men der er altid en, der trækker i trådene og skal sørge for den overordentlige, og gerne kontinuerlige, retning.
I gamle dage var det, på godt og ondt, Per Bjerregaard, idag er det vel GFH.
Mit håb er, at vi med en kontinuerlig og vedholdende indsats, med den dertil hørende opbakning og tålmodighed, igen kan blive en magtfaktor.
Er vi stærke nok til at række ud efter mesterskabet allerede i næste sæson?...
Daniel Jepsen 1 måned(er) siden
Så jeg er bekymret for, at vi lige nu lader træneren fylde mere end strategien. Men jeg er også tvivlsom på, om vi overhovedet har haft en strategi tidligere, så måske er det den, Cooper er ved at lave?
claussterup 1 måned(er) siden
Daniel Jepsen 1 måned(er) siden
Når strategien primært bliver forklaret som udtryk, termer, metodik og databehandling, så er det for mig mere værktøjer end egentlige valg. Det siger ikke så meget om, hvilken type fodbold vi vil spille, hvilke typer spillere vi vil prioritere, eller hvordan førstehold og Masterclass konkret skal hænge sammen.
Det samme gælder pointen om, at det mindre handler om talkombinationer og fløjspillere fremfor wings. Jeg har svært ved at se, hvordan Masterclass konkret skal udvikle spillere til førsteholdet, hvis man ikke tydeligere forholder sig til, hvilke roller og profiler der typisk er brug for, også selv om horisonten er 3-5 år. Der er kæmpe forskel på, om vi i Masterclass scouter og udvikler den næste Vallys eller Bischoff til venstre kant.
Og så ender jeg tilbage ved det, jeg egentlig synes er det mest opsigtsvækkende: Hvis vi først nu er i færd med at opbygge en strategi, som du skriver, hvad har vi så haft de sidste tre år under GFH? Hvis strategien først tager form nu, hvor vi har fået en profilleret træner, er der så overhovedet en overordnet klubstrategi, eller er det træneren, der sætter retningen.
Jeg håber, jeg tager fejl og min skepsis er overdrevet!
Røde4030 1 måned(er) siden
Katongo
Betalende bruger
1 måned(er) siden
Jeg er overbevist om, at der rent faktisk er styr på lortet. Det virker som at om både klubbens og holdets ledelse, arbejder ensrettet.
LJS
Betalende bruger
Top debattør
1 måned(er) siden
Har vi så også tålmodigheden og er vedholdende når modgangen også vil ramme os?...
Katongo
Betalende bruger
1 måned(er) siden
Personligt, ser jeg resten af denne sæson som en mellemsæson, der dog skal slutte med europæisk. Sæsonen 26/27 skal vi spille med om de helt sjove pladser. Ellers har vi fejlet.
Med mindre vi taber 10 kampe i træk, med en dårlig indstilling, så syntes jeg Cooper skal have lang line.
Røde4030 1 måned(er) siden
---
TLBIF 1 måned(er) siden
Bekymringen er vel, at der kommer en dag efter Cooper. Men det er primært et problem hvis vi ligesom da Zorniger stoppede, sadler om med spillestil og formation, frem for at bygge videre. Jeg håber hele den sportslige ledelse har lagt stilen i fællesskab med Cooper, og de derfor vil satser på at bygge videre i tilfælde af at Cooper exit.
Røde4030 1 måned(er) siden
Ljm 1 måned(er) siden
Bibedibob 1 måned(er) siden
Studenterbrød 1 måned(er) siden
A-John 1 måned(er) siden
Der var jo mange fordele ved det, og jo også nogle overvejende ulemper, når fx det med banken ikke helt gik, som vi havde ønsket.
Men siden da er det så ikke sandt at sige, at ejere, sportslig ledelse og trænere lidt har ageret i forskellige retninger? Der var en periode med en stærk sportslig ledelse i Troels Bech, hvor han fik det, som han ville: han hentede en tysker til klubben og lavede vist sin 6,4 plan. Det gik jo meget godt i en periode. Desværre skete Horsens..
Men ofte er det jo, som du beskriver i kronikken, Kasper, at der er forskellige dagsordener mellem de forskellige led. Men det er der vel ikke nu her?
Er vi ikke et historisk positivt sted, hvor ejerne (GFH) tror fuldt og fast på den sportslige ledelse (Schmedes & Co.), som tror fuldt og fast på træneren (Cooper)? Det må være dejligt at være Cooper - og måske at være Schmedes. Det er som om hele klubben kører i samme retning. Og det er immervæk noget tid siden sidst.
Men ja, der kan ske en Horsens igen og lakmustesten bliver nok, om vi kan komme i et europæisk gruppespil indenfor de kommende to sæsoner.
---
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1 måned(er) siden
Man kan da heller ikke forestille sig at sætte Conte, Guardiola eller Mourinho ind i en stram topstyring - Deres krav er jo at hvis klubben vil hyre dem så må de tro på deres koncepter og give dem ansvar - selvfølgelig inden for nogle nærmere aftalte rammer og fælles målsætninger.
Det kan godt være at det udad til virker til at det er Cooper der sætter retningen, men jeg er sikker på det alene beror på at Schmedes bevidst holder sig lidt på afstand, han skal jo måske på et givent ubehageligt tidspunkt prikke Cooper på skuderen, så det fordelagtigt ikke at være kendt for en der altid stod 100% side om side....!
mimor1 1 måned(er) siden
Hvad er Coopers, for jeg kan desværre ikke få øje på det.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1 måned(er) siden
Røde4030 1 måned(er) siden
Røde4030 1 måned(er) siden
Studenterbrød 1 måned(er) siden
Jeg bliver skuffet, hvis vi ikke vinder med mindst to mål.
---
mimor1 1 måned(er) siden
Han har haft spillerne på træningslejr i 4-5 uger
Jeg kan ikke se en forskel på kampene mellem Vejle og Fredericia og Randers.
Vi har ikke en spillestil vi kan forholde os til.
Frygter for top 6