Tibbling jagter bold
Foto: Teis Markfoged ©
PODCAST

Langgaberen, truppen, NF og to svære

 
Denne uges BrøndbyLyd handler om den kedelige 0-0-kamp mod AGF, om truppens sammensætning og styrke, Niels Frederiksen og de to kommende kampe.

  • Tibbling jagter bold
  • Nanna Møller Karlsen
   17. juni 2020 - Klokken 09:20
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  17. juni 2020 - Klokken 09:20

Panelet i denne uge fik den tvivlsomme ære at skulle analysere 0-0-langgaberen mellem Brøndby og AGF. Så det gør de!

Udsendelsen handler også om truppens sammensætning, om Niels Frederiksen og om ugens to svære kampe mod henholdsvis FC Midtjylland og FC København.

Denne uges panel består af komiker Morten Wichmann og statistik-nørd Kasper Pedersbæk. Nanna Møller Karlsen er vært og Teis Markfoged har mixet.

Hovedpartner: Arbejdernes Landsbank
Partner: Oddset

Du kan lytte til udsendelsen her eller finde BrøndbyLyd, hvor du normalt lytter til podcast:

BrøndbyLyd · Langgaberen, truppen, NF og to svære
Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Sjældent jeg er enig med BT, men her rammer de rigtigt: https://www.bt.dk/superligaen/bts-fodboldredaktoer-jeg-har-ondt-af-niels-frederiksen
  2 enige
   
  • @Marc Johnson Yep har det på samme måde. Det mest frustrerende er, at næste sæson bliver en klon af denne sæson, medmindre far Jan accepterer at skulle blive enige med andre end ham selv om hvordan klubben skal finde tilbage på sporet som permanent topklub
   1 enig · 1 god kommentar
   
  • Tanken
  • Tanken   17. juni 2020   

  • @Kristianbs Tror da Jan har accepteret at CV om ikke andet har en del at sige. Det er da i hvert fald alt som meldes ud, og i virkeligheden også alt man kan se sker ved de beslutninger som gøres
   
  • Jensen
  • Jensen
   Betalende bruger
     17. juni 2020   

  • @Tanken - Præcis. Jan Bech og en eventuel ny investor skal vel ikke rigtig på banen, før vi er færdige med at spare, som det også fremgår af BT artiklen. :)
   1 enig
   
  • @Tanken jeg tænkte ikke så meget på dagligdags sportslig ledelse, men mere på klubbens overordnede strategi og målsætning. Vi har brug for flere muskler (kapital og dygtig ledelse) til at byde Jan op til dans. Jeg er pro investorer, alternativet er endeløs leverpostej og det er jeg så evindelig træt af. Nok mest fordi jeg er vokset op med BIF som kæmpe førerlokomotiv..
   2 enige · 1 god kommentar
   
  • Jensen
  • Jensen
   Betalende bruger
     17. juni 2020   

  • @Kristianbs - Men dagligdags sportslig ledelse og klubbens overordnede strategi hænger jo uløseligt sammen. Det er netop vores ledelse der udstikker strategien. Jeg er bestemt også pro investor, men jeg synes ikke vi skal begynde af investere, før der er ryddet op. Vi bliver nød til at komme i bund, så vi kan skabe et solidt fundament at bygge på. Hvis vi bare tror vi kan købe os ud af leverpostej, ender vi nemt i panik-køb igen, igen.
   
  • @Jensen Fair nok Jensen. Men hvornår er vi så i bund? Når der er overskud på betalingsbalancen? Det kan ikke lade sig gøre, både at spare sig ud af leverpostejskrisen. Med den nuværende struktur og ledelse, er det usandsynligt BÅDE at bære i økonomisk balance samtidig med man er topklub. Det er små-naivt at tro noget andet (siger ikke dermed du er naiv). Hvorfor vente til vi spiller om nedrykning før vi starter forfra?
   1 enig
   
  • Jensen
  • Jensen
   Betalende bruger
     18. juni 2020   

  • @Kristianbs - Ok, måske lidt dovent af mig, blot at skrive *i bund*, for ja, hvornår er vi i bund. :) Det er svært at sige og ikke rigtig målbart. Men jeg sætter min lid til, at vi nu har fået en ledelse som arbejder i samme retning og efter samme mål. Så jeg går ud fra, at de har lavet nogle mere målbare retningslinjer for hvor vi skal ende. CV snakkede om at slanke truppen og *aligne* lønudgifterne. Så med nogle af de mest løntunge spillere væk, tror jeg vi er tæt på. mit bud er, at vi i dette vindue forsøger at skære det sidste væk, men måske også prøver at få lidt nyt ind. Vi er helt enige om, at man ikke kan spare sig til succes. Men hvis vi skal tiltrække investorer, ser jeg 2 muligheder for at gøre os interessante - Enten skal vi have sportslig succes eller også skal vi være en klub i balance og med fremtidigt potentiale. Sportslig succes er svær at gøre noget ved uden held eller ved at bruge mange penge, og selv med mange penge er det ikke garanteret. Men vi kan selv gøre noget ved at vores høje udgifter og bringe os tættere på balance. Problemet er jo bare, so du selv er inde på, at jo mere vi spare, desto svagere er vi (på papiret). Så CV og Palmå danser på en knivsæg... Forsøg at fjen løntunge spillere, uden vi mister kvalitet i truppen... Jeg er glad for, at jeg ikke er i deres sko. Men jeg har fuld tillid til dem begge.
   
  • @Jensen Og man kan vel sige, at der berettiget stadig kan ryddes en del op:
   
  • @Jensen Radosevic
   1 enig
   
  • Jensen
  • Jensen
   Betalende bruger
     18. juni 2020   

  • @Marc Johnson - Ja Rado bør vi prøve at få solgt. Den er lige til højrebenet, da vi har Frendrup. Jung er jo også oplagt. Men vi må ikke glemme, at vi også har Ante Erceg rendende på løn hos os... En skal man prøve ham af igen, igen, igen fordi vi mangler en angriber, ellers skal der i hvert fald findes en løsning.
   
  • @Jensen Jeg ville have skrevet flere navne, men endte i en krig med 3points redigeringsfunktion. Hermansson, Jung, Uhre er vel også kandidater. Derudover må vi jo se om Gammelby fortsætter den opadgående kurve. Mraz skal tilbage på sporet ellers er han også ude. Tibbling kan ikke spille sig på eller passer ikke ind. Uanset hvad er han dyr at have rendende.
   1 enig
   
  • Jensen
  • Jensen
   Betalende bruger
     18. juni 2020   

  • @Marc Johnson - Jeg savner også muligheden for at trykke enter, så man kan gøre sit indlæg mere læsbart... Men ja, vi har en del drenge, som pt. (formentlig) får en for høj løn i forhold til det output vi får af dem. Men hvis vi skal have bare en lille chance for at komme i top 6 næste år, skal vi nok ikke bare kaste dem alle på porten.
   
  • @Jensen nej enig. Vi kan ikke bare foretage en åreladning. Men set over de næste 2-3 transfervinduer bør vi skille os af med dem
   1 enig

 • phf
 • phf   19. juni 2020   

 • Hej, er det kun mig der syntes at panelet i brøndbylyd gik over stregen i seneste podcast, jeg forstår simpelthen behovet for at gøre grin med Andreas Bruus som jeg syntes der blev gjort, det er sgu ikke i orden når man spiller i Brøndby.
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB VORES KOPPER, BØGER OG PLAKATER