Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Lars Høgh optaget i Fodboldens Hall of Fame

 
Lars Høgh er blevet optaget i dansk fodbolds hall of fame. Det meddeler DBU.

    • 3point.dk
      3. december 2021 - Klokken 20:32
  • 3point.dk
  • 3point.dk
    3. december 2021 - Klokken 20:32

Det var en glad Lars Høgh, som torsdag den 2. december blev meddelt, at han var blevet optaget i Fodboldens Hall of Fame.

- Fodbold har betydet rigtig meget for mig i hele mit liv. Det er der, jeg har haft kæmpe oplevelser, både som spiller og som træner. Og det er her, jeg har mødt rigtigt mange fantastiske mennesker, som jeg i dag betragter som nære venner. Både min familie og jeg er meget stolte over optagelsen i Fodboldens Hall of Fame, udtaler Lars Høgh ifølge DBU

Det var Michael Laudrup - der er medlem af Juryen for Fodboldens Hall of Fame - som havde æren af at overrække den glædelige nyhed til Lars Høgh.

- Lars Høgh var en fremragende målmand. Alene 817 kampe for OB igennem 23 år – rekord for en spiller i dansk topfodbold formentlig for altid – understreger hans format og loyalitet. Han havde fået mange flere A-landskampe, hvis vi ikke i den periode havde haft Peter Schmeichel. Siden har Lars været en inspirerende målmandscoach for såvel klubhold som Herrelandsholdet. Men det er for sine meritter på banen, han nu optages i Fodboldens Hall of Fame. Det glæder mig. Lars er et stort menneske, udtaler Laudrup

Lars Høgh har efter sin aktive karriere blandt andet været målmandscoach for landsholdet og Brøndby IF, og alle på 3point.dk håber, at Høghen snart kan vende tilbage til de roller. 

 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Mik
  • Mik   4. december 2021   

  • VI VIL SAVNE DIT GLADE VÆSEN DU VAR EN ENER OG POSITIV OG TAKNEMMELIG NOGET MANGE KUNNE LÆRE AF Jeg elsker at han når at få den anerkendelse imens han er i live, elsker det så han når at opleve den store anerkendelse der er om hans person som menneske og spiller.

    I øvrigt meget fortjent - ved ikke hvad man siger til en mand som kæmper som Lars gør

    Andet end du har virkelig fortjent den ære det er og vi sætter stor pris på dig. Kræft er en lorte sygdom som rammer dem der får det men også alle der efterlades tilbage på det de har kært

    I har alle min respekt, også jer der har mistet nogen - julen er en god tid, men også en tid hvor vi mindes dem der ikke er her mere og det er ikke altid nemt når man har et stort savn.

    Lars Høgh du er et forbillede for mange, ikke kun fodbold folket men også mange alm mennesker der ser din livsglæde, og din taknemmelighed over at fået de mange oplevelser med i livet du er en inspiration som person. Tak for at du er et positivt menneske og i øvrigt altid har været det.
    2 enige · 2 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder