Foto: Simon Kammer ©
Masterclass: Alexander Zeb Nielsen skriver kontrakt med Brøndby
15-årige Alexander Zeb Egemose Nielsen har mandag sat sin underskrift på sin første kontrakt med Brøndby IF. Det var en stor dag for den unge forsvarsspiller og hans familie.
- Jeg har valgt at skrive under med Brøndby, fordi min familie og jeg synes at den plan, som Brøndby har for mig, lyder helt perfekt. Det betyder utroligt meget for mig at kunne skrive under med denne store klub, siger han til 3point.dk.
Zeb, som han primært kaldes, spiller højreback og er årgang 2011. Han skiftede for omkring et år siden til Brøndby fra HB Køge, og siden skiftet til de blå/gule er det gået godt med udviklingen.
- Jeg vil beskrive mig selv som en meget aggressiv spiller. Mine spidskompetencer er min fart og min teknik.
3point.dk var med til kontraktunderskrivningen og der vil også snarest komme et interview med Zeb.
FAKTA:
Fødseldato: 17. januar 2011
Højde: 174 cm.
Vægt: 60 kg.
Favoritben: Højre
Position(er): Højreback
Tidligere klub(ber): Herfølge og HB Køge






Deltag i diskussionen
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
2 dage siden
LØK 2 dage siden
Må vi give dig mulighed for at udleve dit potentiale og dine drømme
Brøndby hele livet 2 dage siden
Det er svært ikke at være positiv for den sportslige ledelse og den tilgang der er til MC det er fantastisk med alle de gode nyheder det ligger mange gode perspektiver for fremtiden i klubben og vi skal nok på sigt få succes
Vi gør det helt rette er jeg overbevist om
Studenterbrød 2 dage siden
CV og andre sportsdirektører gjorde det samme.
Vi bør vente med at hylde Schmedes til klubben rent faktisk begynder at vise resultater. U/19 og U/17 er ikke ligefrem i toppen af deres rækker.
Brøndby hele livet 1 dag siden
1. Han forlænger længere end CV nogensinde har gjort
2. Jeg er slet ikke enig med dig i det du skriver, men det er der ikke noget nyt i.
3. Noah på trods af han ikke var MC der nævnt at det med forlængelse ikke var bedste med CV, sjovt alle spillere hele tiden nævner at Brøndby ligger en god plan for dem, så jo Benjamin skal have ros og ved godt det er svært for dig. Der er intet for mig at se CV gjorde med det Benjamin har gjort i sin lorte tid i klubben kontra CV
Du har ikke ret og det ved jeg og kender også flere i og omkring klubben der internt roser vores nye set up og Benjamin.
Brøndby hele livet 1 dag siden
Du ved godt grunden og jeg har intet ønske om at debatere med dig som person. Det håber jeg du vil respektere hvis ikke for min skyld, så for 3point og folk der er herinde.
Gider ikke debatere med personer der kaldt mig pædofil og jagtet mig herinde med 20 kommentar dagligt udelukkende med et formål fnidder og hetz mod min person. Så lad dette blive mit sidste skriv til dig og så håber jeg du kan i det mindste vide 3point og andre brugere den respekt
For jeg kontakter ikke dig eller de profiler jeg gør alt for undgå men som desværre skriver til mig løbende
AB76 1 dag siden
Service info:
Dette er ikke for at skabe fnidder, men der var et møde i fanafdelingen i går, og der blev det igen oplyst at det var en klar besked fra GFH og ned til sportsdirektøren om at der skulle være mere fokus på MC, deres kontrakter og forlængelserne af dem. De bliver også godkendt oppefra.
Så det er ikke den nuværende sportsdirektørs opfindelse med alle disse dejlige forlængelser, men GFH’s.
Forhåbentligt kan man om nogle år se et posiktivt aflast af den proces der er i gang nu. Det må tiden vise.
Men man kan jo ik rigtigt konkludere så meget endnu, da disse forlængelser også skal give afkast via etablering på førsteholdet og/eller salg, før man kan sige at forlængelserne er gode.
Brøndby hele livet 1 dag siden
De var der også da CV sad der men først efter Benjamin er kommet til har han sat den sportlige tråd og hele det store set up
Så det er hans fortjeneste først og fremmest, men.deres netværk har selvfølgelig gjort det muligt at få ham til.
Jeg hylder den bedste sportsdirektør vi har haft i mange år, jeg ved mange i og omkring klubben har det samme syn, men helt ok andre har andre øjne
Det lever jeg fint med
AB76 1 dag siden
Ok du læste/forstod ikke hvad jeg skrev.
Retningen er udstukket af GFH og ikke sportsdirektøren. Han udfører den retning han er blevet ansat til.
Men den er heller ikke den samme retning som den CV arbejde under, og var ansat til, og derforkande ikke sammenlignes lige over.
Jeg siger ikke at BS er en dårlig sportsdirektør, men man kan først endeligt bedømme det om en rum tid.
AB76 1 dag siden
Nu gir det sig selv, da han er væk til sommer.
Studenterbrød 23 timer siden
Studenterbrød 23 timer siden
Hele den smøre har du skrevet før, men du svarer altid.
Vi er bekymret for din hukommelse :-)
Brøndby hele livet 9 timer siden
---