Bolden(e) ruller igen på Brøndby Stadion
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Medie: Brøndby henter offensivspiller

 
I følge Tipsbladet henter Brøndby et supplement ind til offensiven.

    • Bolden(e) ruller igen på Brøndby Stadion
    • Kasper Pedersbæk
      19. august 2025 - Klokken 10:40
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    19. august 2025 - Klokken 10:40

Historien blev bragt første gang i midten af juli - og nu skriver Tipsbladet, at handlen er på plads: Brøndby henter australske Marcus Younis. Offensivspilleren er aktuelt på kontrakt i hjemlandets Western Sydney Wanderers.

I forrige sæson var Younis udlejet til hollandske PSV Eindhoven, der dog ikke hentede den offensive australier til klubben på permanent basis.

Transferen skulle beløbe sig til 300.000 euro, og selv skulle Younis være på vej til at skrive under på en aftale, der løber 4 år.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Kepgar
  • Kepgar   19. august 2025   

  • Spænenden at se hvornår han er klar til at få minutter. Betyder dette at bischoff måske er ved at blive solgt?
    2 enige · 1 god kommentar
     
    • @Kepgar Han ligner faktisk lidt Bischoff ud fra de Google billeder jeg har set:p

    Se 1 flere kommentarer

  • Brøndby85
  • Brøndby85
    Betalende bruger
      19. august 2025   

  • lyder som et spændende indkøb - det giver lidt flere valgmuligheder i offensiven.
    3 enige

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      19. august 2025   

  • Endnu en til fremtiden. Han bliver spændende af følge til næste sæson.
    3 enige · 2 god kommentar

---

  • preben
  • preben
    Betalende bruger
      19. august 2025   

  • Hvad kan han ..

  • joobs
  • joobs   19. august 2025   

  • Jeg synes ikke transferen giver mening. Endnu en udviklingsspiller til offensiven. Vi har Ambæk, Uchino og Fukuda. Sidstnævnte er ældre men en der skal integreres

    Han er dog så billig, at jeg nemt ser ham blive udlejet
     
    • Kepgar
    • Kepgar   19. august 2025   

    • @joobs syntes nu det giver ok mening. Du skal huske at Uchino og Ambæk ikke er kantangriber men normalt spiller som 9’er. Og med bischoff, som har under 1år tilbage af kontrakten, og måske bliver solgt i dette vindue eller næste, så kommer vi til at mangle kantangriber da der kun er vallys, fukuda og Bundgaard tilbage. Men tænker at man holder Bundgaard på 9’eren.
      1 enig · 2 god kommentar

    Se 3 flere kommentarer
     
    • @joobs tænker det er en gardering for Clement når han er væk. De handler med tanke på dette og derfor rigtig god handel i min optik således han kan blive integreret eller lejet ud
      3 enige · 1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

  • Jensen
  • Jensen
    Betalende bruger
      19. august 2025   

  • Altid spændende med nye spillere. Men det er noget af et ubeskrevet blad, så jeg er lidt lunken ved det og har svært ved at få pulsen op.
    På leje i PSV, men kun fået kampe for deres U19 hold...

    Bredde i truppen er aldrig skidt og det er rart med en ung spiller der potentielt kan sælges videre med god fortjeneste. Men har vi ikke allerede mange andre projekter i den ende af banen? Selv hvis Bischoff sælges.?

    På den anden side, kan han ende som en ny Suzuki-case, hvor vi køber ekstremt billigt. og derfor er der heller ikke så meget tabt, hvis han ikke brager igennem.
    2 enige · 1 god kommentar
     
    • Brøndby85
    • Brøndby85
      Betalende bruger
        19. august 2025   

    • @Jensen - jeg tænker, at Schmedes har et nærmere kendskab til Younis fra sin tid i det hollandske.
      2 enige · 1 god kommentar
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        19. august 2025   

    • @Jensen
      Nu var det PSV U21 hold, der spiller i den hollandske 2 division, hvor han fik over 1.600 minutter
      2 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

---

  • #1964
  • #1964
    Betalende bruger
      19. august 2025   

  • Han bliver spændende at følge. Han har vel ligeså meget erfaring som alle de MC spillere vi hiver op, og de præsterer ganske fint. Han er ikke købt som proven spiller, men for 2.2mil, så tænker jeg ikke det er det største sats vi laver her.

    Jeg krydser fingre for at han brager igennem!
    1 enig

  • LJS
  • LJS
    Betalende bruger
      19. august 2025   

  • Havde håbet på en ny 9'er og en mere erfaren spiller, som evt. ville kunne gå direkte ind på holdet.
    Men det skal ikke komme Marcus Younis til last.
    Velkommen til og må dit ophold hos os blive en succes.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • Lasse P
    • Lasse P
      Betalende bruger
        19. august 2025   

    • @LJS Det ene udelukker ikke det andet. Mon ikke der kommer en 9’er inden vinduet lukker.
      Younis kan vise sig at være rettidig omhu på kanten.
      2 enige · 1 god kommentar

    Se 2 flere kommentarer

  • OSLBIF
  • OSLBIF
    Betalende bruger
      19. august 2025   

  • Er der nogen der har set ham eller ved lidt om hvilken type spiller han er ?

---

  • Han ligner en meget aggressiv og teknisk god kantspiller hvis man kigger youtube. Han kan også sparke til en bold. Ser virkelig lovende ud, og kunne godt minde om Bischoff bare med lidt mere fart. Men om han kan bidrage på superliga niveau har jeg ingen ide om. Det er jo ikke ligefrem lovende, hvis han ikke rigtig har fået chancen i sin australske klub
    1 god kommentar

  • Jeg har været negativt indstillet overfor Benjamin Schmedes og arbejdet med at tage over for CV.

    Men det er et billigt køb, så hvem ved om der er gevinst.

  • Rocker
  • Rocker   19. august 2025   

  • Umiddelbart tænker jeg samme niveau som Bischoff, når han er allerbedst + masser af fart

---


  • Jeg kender intet til ham, men en 20-årig fra den australske liga, må være en udviklingsspiller som Ochino og Fukuda.

    Spændende, men jeg savner en etableret performance spiller til det offensive.
    1 enig

  • Seriøst venner, det er da uambitiøst i den grad!!! Køb nu nogle der kan bidrage fra dag 1 vi har unge spillere!!! Jeg tænker eksempelvis uhre, vores tidligere anfører der også spiller i usa glemt navn
     
    • @Anders77 Hvad tror du Uhre og Maxsø får i løn, i forhold til det Brøndby ville kunne tilbyde?

---

  • Det må vel betyde, at Bischoff har bekendt kulør og er på vej videre.. Ellers er det pludselig mange udviklingsspillere til 2 pladser (Vallys sidder på den ene af de 3) i Bundgaard, Bischoff, Uchino, Fukuda, Ambæk, Ageykum og ny spiller.

    Han bydes dog velkommen og lad os se, hvad han kan bidrage med.
     
    • del Piero
    • del Piero
      Betalende bruger
        19. august 2025   

    • @RommeTilPhiriOgSå det tyder unægteligt på et salg af Bischoff nu, hvis rygtet taler sandt.

      Eneste halmstrå jeg kan komme i tanke om er at der kunne være en aftale om at forlænge hvis Brøndby kommer i conf league gruppespil og ellers sælge nu, hvis Strasbourg trækker det længste strå.

      Alternativt kan Schmedes have meddelt interesserede købere at Clement først kan købes når han har ydet sit bidrag til Euro kval kampagnen. Da den pga det røde kort er slut for hans vedkommende kan det være at et salg er nært forestående.
      1 enig · 1 god kommentar


  • Uden af det skal blive en sammenligning, så giver det svensker vibes, her nævner jeg i flæng Fallenius, Björk og Gustav Nilsson, et billigt køb der potentielt kan blive til noget.
    Det der taler op er at han har været en tur i PSV, dog kun på deres andethold, det der taler ned er at han er for gammel til at spille med på U19 holdet, så jeg ser ham ikke være en spiller der får meget tid på banen det første halve/hele år (noget skriger Kowalczyk/Yeboah).

---

  • Joblar
  • Joblar   19. august 2025   

  • Det er vel et projekt som vores japanere, nok ikke en der er klar til spille minutter

  • Måske en ny Bischoff, bare med mere fart. Tror CB vil vente til kontrakten er udløbet, så han kan få et stort sign on fee.




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder