Fodbold live resultater
Niels Frederiksen
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Medie: CV freder Niels Frederiksen

 
Onsdag bød på en historisk ydmygelse af Brøndby i pokalturneringen, da de blågule blev ekspederet ud af anden divisions klubben Aarhus Fremad med gedigne 4-0 på måltavlen. Det til trods sammenholdt med holdets generelle hakkende form, så fredede fodbolddirektør Carsten V. Jensen torsdag cheftræner Niels Frederiksen over for Ekstra Bladet.

  • Niels Frederiksen
  • Kasper Pedersbæk
   20. oktober 2022 - Klokken 14:42
 • Kasper Pedersbæk
 • Kasper Pedersbæk
  20. oktober 2022 - Klokken 14:42

Det var en historisk ydmygelse, da Brøndby blev sendt ud af upåagtede Aarhus Fremad onsdag eftermiddag i Pokalturneringen med cifrene 4-0 efter en pauver indsats på banen. Tilsæt en placering i Superligaen kun lige over nedrykningsstregen - et pænt stykke væk fra den erklærede målsætning om top 3 - kunne måske få visse til at spekulere i, hvor varmt sædet under cheftræner Niels Frederiksen var blevet.

Spørger man fodbolddirektør Carsten V. Jensen, så er sædet ingenlunde varmt, for som han siger over for Ekstrabladet, så har han stadig tillid til den siddende cheftræner:

- Ja, det har jeg. For Niels er her også i dag.

Fodbolddirektør ser nemlig en langsigtet positiv udvikling i holdet, da han over for Ekstrabladet uddyber:

- Vi har haft fremgang, siden vinduet lukkede og frem til nu. Men det er klart, at sådan et slag, som vi fik i går, trækker negativt. Men i går var det ikke Niels og trænerteamet, der havde den store impact på præstationen. Det var spillerne på banen.

Og til spørgsmålet om længden på Niels Frederiksens snor i Brøndby uddyber:

- Vi monitorerer løbende, og vi har også diskuteret, at der er udløb til næste sommer. Vi er i dialog om, hvad der så skal ske. Alting tæller i det regnskab. Men der er en dialog, og så må vi se, hvordan den forløber.

Fodbolddirektør i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, freder, trods onsdagens ydmygelse i Pokalturneringen, cheftræner Niels Frederiksen for nu.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Niels er fredet de sidste fire kampe, så må vi se. Mit bud er han ryger enten til nytår eller at man lader hans kontrakt løbe ud, tror simpelthen ikke man forlænger med ham. Gad godt se et trænerteam med Per Frandsen som Cheftræner og Per Nielsen og Daniel Agger som assistenter.
  1 enig · 1 god kommentar
   
  • Fuzzy
  • Fuzzy   20. october 2022   

  • @Bæredygtig Brøndby der er og har været rigeligt med tidligere Brøndby-spillere i klubben, lad os nu få noget nyt udefra når tid er, uanset om det er dansk eller udlandet. Bare fordi man har spillet i klubben, er det absolut ikke ensbetydende med, at man har de rette kompetencer til at træne superligaspillere.
   6 enige · 1 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer

 • Joblar
 • Joblar   20. october 2022   

 • Tror simpelhen CV skal finde en optiker hurtigst muligt - den er gal med øjnene - langsigtet positiv udvikling WTF - det har været ringe med ringe på, også i de sidste 6 kampe, der er og bliver ingen som i ingen udvikling i noget som helst på vores hold, på trods af, at man nu har fået såkaldte klasse spillere ind Ohi, Wass og Vallys.

  Selvfølgelig har NF indvirkning, han sætter holdet og står for taktisk oplæg og at få sat holdet op samt at indskifte spillere - Wass sad hjemme i sofaen.

  Endnu en sang fra de varme lande fra CV, som efterhånden fremstår fuldstændig inkompetent til jobbet i Brøndby - vorherre til hest..........
  3 enige · 1 god kommentar
   
  • @Joblar kender du gårsdagens taktiske oplæg ? Wass er småskadet og de vurderer at det er bedre at han spiller søndag fremfor igår.
   2 enige

  Se 2 flere kommentarer
   
  • Hans
  • Hans   21. october 2022   

  • @Joblar jeg kan kun erklære mig 100% enig med dig sportschefen bærer selv en meget stor del af ansvaret for tingenes tilstand
   2 enige

 • Så længe NF er træner skal der signaleres tillid udadtil. Det er helt efter bogen.

  Håber inderligt at den sportslige ledelse i disse uger sætter tankerne om valget af træner ind i en større helhed om strategi og spilfilosofi. Baseret på CVs tidligere meldinger, frygter jeg alvorligt, at det ikke sker.
  9 enige · 2 god kommentar

 • Okay hvis CV ser positiv fremgang så er det Luis Nielsen med det samme
  5 enige · 1 god kommentar


 • Syntes det virker meget fornuftigt på nuværende tidspunkt. Først og fremmest fordi vi med garanti ikke har en ønsketræner klar til at træde ind her og nu. Samtidig nærmer vi os kraftig den ultra lange vinterpause, hvor et evt. trænerskifte vil give langt bedre mening - her vil en ny mand nemlig ha tid til at arbejde stille og roligt med holdet. Desuden kan man få en langt bedre og værdig afsked med NF - noget han i den grad fortjener. Tror faktisk den model har ligget i kortene i længere tid.
  8 enige · 9 god kommentar

 • Undskyld min udtale , men at cv endnu engang freder nf , jeg brækker mig!!. Hol nu kæft den mand skal væk nu, og spillerne skal se sig selv i spejlet.
  1 enig
   
  • Joblar
  • Joblar   20. october 2022   

  • @master bif gad vide hvad der skal til i Brøndby før man får en fyreseddel ?
   
  • @master bif mon ikke at det er rigtig god ide at man har en træner der kan overtage før man fyrer den man har. Eller du vil måske have Retov ell CV til overtage , for det skal sgu nok hjælpe.

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    20. october 2022   

 • Men hvad med spillerne? Jeg kan godt finde et par stykker hvor timeglasset rendte ud.
  4 enige


 • preben
 • preben
  Betalende bruger
    20. october 2022   

 • Det er vel en forventelig reaktion desværre, hvis NFvar blevet fyret nu og her, så ville næste relevante spørgsmål jo være, hvorfor gælder afskeden ikke også dig CV, det er jo trods alt dig der er ansvarlig for spiller indkøb og de fleste af de køb du har foretaget er jo ikke gode nok til at komme på holdet , hvorfor det mon ?
  Både CV og NF behøver tid og håber måske på, at truppen ud af det blå pludselig præsterer, det ville være glædeligt og forhåbentligt, men nok ikke troværdigt og naivt, men der skal selvfølgelig tid til at finde et kvalificeret alternativ. Mon en U træner i DBU med eget team kunne fristes ?br /> NF udvikler ikke spillere og hold, så hvis han er her efter vinterpausen er der tale om ledelses mæssigt sløvsind og uansvarlighed og hvis NF ikke selv har sagt op er han uden format.

 • mp80
 • mp80   20. october 2022   

 • Har længe ment NF og CV ikke er den rette løsning, begge synes det er godt at gå til kampene uden et fast koncept. Det skriger til himlen, fatter ikke JBA ikke skrider ind, ingen kan være tjent med så jammerligt sportslig ledelse. Håber på et salg af klubben, tænker efterhånden JBA godt kan sælge hele andelen.
  3 enige · 1 god kommentar

 • Gizmo
 • Gizmo   20. october 2022   

 • Åh gud.
  Jeg havde håbet man kunne skabe en chok effekt. Så spillerne også kunne mærke presset.
  Trods alt deres karriere

  Jeg tænker at man nu intensivere jagten på den nye træner. Det SKAL på plads hurtigst muligt, med den lange opstart en ny træner kan få!!
  2 enige · 1 god kommentar


 • Håber at de kigger mod Norge når der skal findes ny træner. OGS ️
  1 god kommentar

 • Joblar . Når man næsten han på gang ikke kan sætte sit hol op til at vinde og bare sidder på sin flade røv Uden at diregere på sidelinien som igår , så dur man ikke, ja spillerne bærer også deres del af ansvaret for elendige præstationer. Men der er trænerteamets ansvar at få spillerne til st præstere.
  3 enige · 2 god kommentar

 • Jeg har opgivet. Lige nu har jeg nul sympati for hverken spillere, trænere eller ledere. Selv mange af mine medfans har jeg det fanme svært med. Vi lever i en tid hvor det at hade andre fodboldhold er helt legitimt. Taber hadeholdene en stor kamp i EL eller CHL, feeeddt vi hader dem!! Bliver deres bedste spillere alvorligt skadet, feeeeedt han var et fck svin!!!
  Jeg er en voksen mand, med fodboldglade børn. Er det den adfærd jeg skal lære dem? Vi skal hade de andre, død over dem mentalitet?!? Det er ikke okay og det bliver over mit lig hvis mine børn begynder på den retorik. Derfor gør det enormt ondt at iagttage at min klub klub nu er splittet i atomer takket være fans, som vil bruge enhver lejlighed til at udøve vold overfor modstanderholdets fans. Det er det største problem vi har lige nu. Top 6 eller ej er flintrende ligegyldigt, for selv med Pep G som træner vinder denne trup ingen trofæer.
  4 enige · 2 god kommentar
   
  • @Kristianbs

   Hader fcc. Er lykkelig hver gang de taber, særligt i Europa.

   Er imod vold, men hader naturligvis fcc. Hvis det er for hård kost for dig og dine børn, kan jeg anbefale håndbold i Jylland
   1 enig · 1 god kommentar

 • At trænerteamet ikke havde inpart på resultatet i går er noget sludder. Niels stiller med grev som den eneste fra den normale start 11er. Det er ikke godt nok i sådan en vigtig kamp. Her skal vi stille med min 6 fra den normale start 11er, og sikre et resultat. Så kan man bytte ud i løbet af kampen når resultatet er i hus. Det modsatte skete går, og det bare meget mere vanskeligt at vende sådan en kamp, når underdog har fået momentum. Det er set før.
  Stort fejl aftrænerteamet og at man så kke klarer at motivere spillerne til kampen er for dårligt.
  For mig ser de ud som om Niels har mistet energien, og ikke kan bringe de geniale taktiske beslutninger som tidligere. Måske tabet af Jesper Sørensen er langt stører end man havde forestillet sig.
  Enig i at et nyt trænerteam må til i vinterpausen, og meget efter sidste runde i efteråret.
  2 enige

 • Han er fredet = han er fyringstruet.

 • MicFys
 • MicFys
  Betalende bruger
    20. october 2022   

 • Han tabte også i pokalkampen mod Fremad Amager - og efter gårsdagens tabte pokalkamp årsagen til, at vi har små chancer for at komme i Europacup kampe.
  Det trænerteam fungerer ikke, heller ikke den taktiske analyse træner. Det er ikke en godkendt afløser for Jesper Sørensen.
  Håber de finder en lovende tysk træner, der kan sparke noget liv i det tamme skolelærer, DBU kedelige fodbold spil, vi praktiserer nu. Forsigtig Per fodbold og ingen initiativ... Tror spillerne er trætte af alt det pragmatisme og taktiske fodboldnørderi - Fifa Soccer nørder, der styrer dagens fodboldspil.
  2 enige

 • Det er jo helt tydeligt, at når CV freder NF, så er det et forsøg på at dække over sin egen ind kompetance ift til de spillerkøb han har ansvaret for, hans udmelding om spillernes præstation mod AAF, beviser jo klart at han har fejlet.
  Jeg håber på klubbens og alle fans vegne, at det ikke bliver CV det får ansvaret, når et nyt træner team skal ansættes. Det kommer aldrig til at gå godt.

 • Betalende bruger
    21. october 2022   

 • Cataptain fantastic AKA. Steven Gerrard er lige blevet fyret i Anton villa, det ku være spændende at se ham som træner med Daniel Agger som assistent
  1 enig
   
  • Saesonkort
  • Saesonkort
   Betalende bruger
   Top kommentator
   Top enige
     21. october 2022   

  • @Ruthstarr, Agger har intet vist i HB Køge og Steve Gerrard trænger nok til en pause.
   3 enige

 • Det eneste rigtige at gøre er at lade den nuværende træner opsætning arbejde sæsonen ud, og derefter evaluere.
  Alt for meget turbulens i truppen og uden for klubben.
  En træner udskiftning vil ikke ændre på noget her og nu.
   
  • Lasse P
  • Lasse P
   Betalende bruger
     21. october 2022   

  • @Thorstips Meget uenig i at det bedste ville være at lade en træner der skal skiftes køre sæsonen ud, når der er 3 mdr. til at køre en ny træner ind fra vinter og kun 6 uger ved kommende sæsonstart. En trænerændring til vinter ville kunne ændre rigtig rigtig meget. Så er der selvfølgelig alt det med salg af klubben som kan spille ind.
   1 enig

  Se 2 flere kommentarer

 • Lasse P
 • Lasse P
  Betalende bruger
    21. october 2022   

 • Det giver god mening at give Niels de sidste 4 kampe, og så bruge tiden imens på at finde den rigtige træner. Vi er heldige at en evt. ny træner har 3 mdr. til at sætte sit præg.
  Tak for alt Niels, men vi er Brøndby og vi SKAL have vores eget spilkoncept som ikke afhænger af modstanderen hver gang.
  En blanding af Zorniger og Niels ville nok være noget nær det perfekte. Ved ikke om det er inden for mulighedens grænser…
  1 enig
   
  • @Lasse P - jeg er nysgerrig, hvad er det ved spilkonceptet du mener ændre sig fra kamp til kamp. Vi har stort set samme starter de sidste 6 kampe, der spilles med et af SL mest aggressive presspil og genpres?

  Se 1 flere kommentarer

 • Mit bid er at der til vinter kommer en udmelding om at NF tiltræder i en rolle som Head of Coaching og at der kommer en anden træner, forhåbentlig en man kan præsentere tidlig så man har hele opstarten.

 • Nogen der kan huske de dage hvor vi skiftede træner, sportsdirektør og direktør engang om året. Det er dejligt der er kommet mere kontinuitet i klubben.
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB VORES KOPPER, BØGER OG PLAKATER