-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Mandag aften stod Brøndby IF over for FC Midtjylland i Superligaen på Brøndby Stadion. Begge mandskaber var kommet skidt fra start og havde hårdt brug for tre point på kontoen.
Derfor var det godt nyt for Niels Frederiksen, da han igen rådede over anfører Andreas Maxsø samt Simon Hedlund. Begge gled direkte tilbage i startopstillingen, ligesom Sebastian Sebulonsen kom tilbage på højrebacken og Daniel Wass rykkede ind på midtbanen.
Brøndby fik en fin start på kampen. De kom aggressivt ud og gav FCM problemer, men efter et kvarter gik det galt for hjemmeholdet. Andreas Maxsø gav Erik Sviatchenko en arm i feltet og FCM-spilleren gik i græsset. I første omgang havde dommer Mikkel Redder ikke dømt noget, men han blev kaldt ud til VAR-skærmen og dømte straffespark.
Thomas Mikkelsen gik til den rigtige side, men Evander bragte FCM foran med 1-0.
Der var ondt blod i kampen og et hav af frispark og der blev også stanget et par gule kort ud. Blodet kogte, men Brøndby-spillerne fik i visse sekvenser ikke ilt nok til hjernen. Efter et godt Brøndby-angreb slog gæsterne kontra og til sidst kunne Pione Sisto lægge bolden i nettet til 2-0.
Hjemmeholdet havde et par muligheder. Den ene til Mathias Kvistgaarden på et godt indlæg af Wass, men keeperen reddede hovedstødet. Den anden fik han ikke lov at lave en redning på, for Sebulonsens fine indlæg hoppede både Hedlund og Anis Slimane over i stedet for at sparke på.
Derfor gik FCM til pause foran med 2-0.
Brøndby skulle komme ud og forsøge at vende kampen, men det lykkedes bare ikke. Hjemmeholdet havde bolden meget og fik skabt et par muligheder, særligt til Kvistgaarden på låget, men den anden vej lurede FCM på kontra og på endegyldigt at lukke kampen.
Trænerteamet tog konsekvensen af at Brøndby primært spillede sig frem til indlæg fra siderne og sendte Yousef Salech på banen, men det battede ikke ret meget, for Brøndby fik aldrig lagt det helt tunge tryk på modstanderen. Der manglede simpelthen for meget kvalitet på den sidste tredjedel.
Indskiftede Marko Divkovic var tæt på at score i kampens tillægstid, men det ville blot have været kosmetik - og så hev FCM-keeperen en flot redning ud af ærmet.
Det endte 2-0 til FC Midtjylland og de mørke skyer trækker sammen på Vestegnen.
Deltag i diskussionen
RommeTilPhiriOgSå
Betalende bruger
29. august 2022
Er der ikke nogen der kan fortælle fodbolddommere, kommentatorer og andet godt folk, at de kan tage deres internationale linje og stikke den langt op i røven? Der er jo hundredvis af KÆMPE frispark, der ikke bliver fløjtet, og spillerne bliver med rette pisse frustrerede og kampen bliver tilsvarende grim og med hævnaktioner overalt.
Og hvor har jeg dog ondt af spillerne. Tænk sig at træne og arbejde en hel uge op til SÅ vigtig en kamp, for at et eller andet skvat med en international linje, der altid kun gælder MOD Brøndby, aldrig med, skal ændre kampbilledet og hele kampen efter mindre end et kvarter..
Når det så er sagt, så må vi også bare erkende, at der I visse sekvenser mangler kvalitet fra hele holdet. Fcm straffer vores fejl prompte, og en type som Isaksen er jo alt for god overfor Cappis, der jo bliver sat igen og igen..
Det føles aldrig som om, at vi får lagt det tryk der skal til, efter vi kommer bagud 0-2.. Og det er ikke den uduelige dommertrios skyld, det er simpelthen manglen på offensive løsninger og kvalitet. Det skriger jo også til himlen, at vi sætter en 16-årig og en 20-årig ind, når vi skal satse offensivt. Jeg håber fandme, at CV har mod nok til, at stille sig op i 3point podcast og forklare, hvad det er der er gået galt i dette transfervindue.. For det kan simpelthen ikke have været planen, at det skal forløbe som det er forløbet.. I så fald skal der rulle hoveder snart.
Greve var opløftende. Og det var dejligt at have vores kaptajn tilbage, selvom der bliver dømt et latterligt straffe imod ham. Wass er svaret på vores dødboldsdrømme, han slår både indlæg og dødbold knivskarpt. I dag skuffer han mig dog med nogle dumme fejl i løbet af kampen.. Bl.a. Ved 0-2 målet, uagtet om der kan dømmes frispark.
Det lugter af at vi skal gå all in på pokalen eller en evt. 7. plads + Europa playoff kamp i denne sæson, hvis vi skal have noget som helst ud af i år..
I guder altså, hvor bliver man deprimeret.. Både over pointhøsten, dommerniveauet og deres forpulede internationale linje, den offensive mangel på kvalitet, de manglende transfers, de stagnerende udviklinger hos Slimane, Heggheim m.fl.
Vi må kigge fremad og støtte drengene.. Og indse at fc1, 2 & 3 lige nu er længder foran os niveaumæssigt.. Desværre..
Brøndby hjerter bløder gul og blå...
SSN
Betalende bruger
29. august 2022
Det bliver interessant at se hvilke 2 spillere CV henter i løbet af de kommende dage. Der er ikke råd til svipsere. De skal sidde lige i skabet, ellers må CV ud.
Anton Dværg 29. august 2022
RommeTilPhiriOgSå
Betalende bruger
29. august 2022
Mikkel Redder var på ingen måder dagens opgave voksen. Jeg kan ikke erindre en dårligere præstation på 45 minutter, bagud 0-2 kunne vi ikke komme tilbage.
SSN
Betalende bruger
29. august 2022
Jeg medgiver at den ikke er klar og åbenlys, og derfor ligger fejlen jo i VAR rummet. Får når Redder bliver kaldt ud skal han jo dømme ud fra det han ser på billederne.
fedtmule71 29. august 2022
Arenzano
Betalende bruger
29. august 2022
BIF_Sherra 29. august 2022
Spil udenfor top 6
Gå den nemmw vej til Conf. league
---
Kristianbs 29. august 2022
Mr.D 29. august 2022
Du kan da sende dem nogle ekstra millioner, så vi slipper for underskud igen-igen.
Eller lige sende dem kontaktoplysninger på de spillere der kan forstærke holdet OG vil spille i SL OG vil gøre det for de penge vi kan tilbyde.
Porstmand Per 29. august 2022
Den køber jeg ikke. CV har pisset noget i retning af 50 mio væk på middelmådighed.
Og det var åbenlyst i juli 2021 at BIF meget snart ville få brug for en dygtig angriber. De havde man vel 100 mio på hånden. Og så købte man Divkovic...
(Ok, han havde faktisk et fint indhop i dag.)
Mr.D 29. august 2022
Vi kan da godt blive enige om at vi so far ikke har købt godt ind. Men det ændrer jo ikke på at vi er hvor vi er og at man må forholde sig realistisk til det. Man kan jo også vælge at tage det som et udtryk for at det faktisk er ret svært at få succes med den slags. Mange sammenligner med succeser men der er vel flest fiaskoer også i de andre klubber (uden at jeg lige har statistik på det).
Joblar 29. august 2022
Tænk sig at CV for 3 uger siden stod på direkte TV og sagde “vi er et godt sted”.
Kristianbs 29. august 2022
Joblar 29. august 2022
Solz 29. august 2022
Vainio74 29. august 2022
Solz 29. august 2022
Vainio74 29. august 2022
Solz 29. august 2022
mp80 29. august 2022
Der er ingen sammenhæng i spillet, mærkværdige udskiftninger. Stop, bare stop og lad os få nye øjne på truppen og forhåbentlig en som er tydelig og kan tiltrække spillere af et højere niveau.
---
Brøndbystrand 29. august 2022
Kenneth
Betalende bruger
29. august 2022
men en ny angriber vil jo intet få at arbejde med, desværre.
Brøndbystrand 29. august 2022
Joblar 29. august 2022
Marc Johnson 29. august 2022
Nu handler det om at sætte sig nogle nye mål for sæsonen. Vi skal have et tydligere udtryk, og vi kan så småt begynde at tænke på at forme holdet til foråret og næste sæson.
Hvad tror folk? Er 7. pladsen realistisk?
Solz 29. august 2022
Synes absolut stadig vi skal gå efter top 6, selv om det kan lyde som utopi lige nu. Der skal dog en proven målscorer ind med det samme. Følte vi kunne have spillet 90 min mere uden at score .
---
Nuggiberg
Betalende bruger
29. august 2022
Vainio74 29. august 2022
Porstmand Per 29. august 2022
I den grad. Jeg give BIF cirka 25% chance for at rykke ned.
Anton Dværg 29. august 2022
Solz 29. august 2022
Mr.D 29. august 2022
Men hvem f…… havde forestillet sig det på den måde!!!!!
---
19Magic64
Betalende bruger
29. august 2022
Mr.D 29. august 2022
Ingen Maxsø effekt
Ingen mål
Ingen point
Ingen (indsæt selv)
Uka
Betalende bruger
29. august 2022
Også savner jeg efterhånden en god mandag. Suk...
Joblar 29. august 2022
Uka
Betalende bruger
29. august 2022
---
Sinbad
Betalende bruger
29. august 2022
Porstmand Per 29. august 2022
En nedrykning?
Mr.D 29. august 2022
Hvis alternativet til opbakning er nedrykning er valget vel nemt ;-)
BIF8800 29. august 2022
Resultaterne i 2022 har været horrible. Altså helt ufatteligt ringe.
Men vi har jo heller ingen stil. Vi ved ikke, hvad vi vil spillestilsmæssigt. Det er klart at kvaliteten af spillerne er styrtdykket siden sommeren 21.
Men man kan vel godt forvente, at vi har et koncept.
Og manden har udløb til næste sommer. Og denne sæson bliver jo ikke til noget alligevel. Så hvis Frederiksen ikke er manden på lang sigt, så kan man lige så godt få en ind nu, som kan bruge denne sæson på at få konceptet på plads.
Så kan det være vi kan kæmpe med om top 6 næste sæson.
Suk.
BIF8800 29. august 2022
Resultaterne i 2022 har været horrible. Altså helt ufatteligt ringe.
Men vi har jo heller ingen stil. Vi ved ikke, hvad vi vil spillestilsmæssigt. Det er klart at kvaliteten af spillerne er styrtdykket siden sommeren 21.
Men man kan vel godt forvente, at vi har et koncept.
Og manden har udløb til næste sommer. Og denne sæson bliver jo ikke til noget alligevel. Så hvis Frederiksen ikke er manden på lang sigt, så kan man lige så godt få en ind nu, som kan bruge denne sæson på at få konceptet på plads.
Så kan det være vi kan kæmpe med om top 6 næste sæson.
Suk.
---
Anders77 29. august 2022
DoctorEnigma 29. august 2022
Når det er sagt ser jeg at vores hold dominerer både fysisk og i spilovertag. Vi spiller fint sammen og kommer frem til chancer, men i modsætning til FCM, får vi ikke spillet chancerne store nok. Til tider savner jeg hurtigere boldomgangen og mere direkte spil, især når FCM er fremme på vores banehalvdel, det er jo netop på kontraer at vores hurtige angribere skal spilles gode. Selvom det ikke var den bedste kamp fra Wass, nyder jeg at se hans boldomgang, han får stort set altid bolden flot under kontrol og vores standarder ser bedre ud, hvor vi trods alt kommer til at par ok afslutninger. Forsvaret er vel godkendt og jeg tror ikke vi giver noget væk på standarder.
Betonlund 29. august 2022
FCM har desværre luret det og spiller en god omgang defensiv kontrabold. Godt set af dem. Men det betyder da ikke, at alt vi laver er skidt.
Får efterfølgende en kontrascoring imod os. Fair nok. Men som NF siger, der mangler et par kanoner endnu. Så lukker vi de her kampe.
Selvfølgelig ikke nok i dag og der skal noget ind i truppen, før vi får et output af alt vores spil omkring feltet.
Skulle jeg komme med lidt kritik, synes jeg vi spiller for langsomt og for meget tilbage. Det hænger måske sammen med, de mangler vi har på toppen.
---