steve cooper
Foto: Nanna Møller Karlsen ©
NYHED

Negativ målrekord lurer for Brøndby

 
Brøndby er i krise. Holdet får for få point og scorer ingen mål. Cheftræner Steve Coopers pointsnit er også blandt de dårligste af Brøndby-trænere i historien.

    • steve cooper
    • Adam Emil Mossin
      16. marts 2026 - Klokken 17:59
  • Adam Emil Mossin
  • Adam Emil Mossin
    16. marts 2026 - Klokken 17:59

Sidste gang Brøndby IF vandt en gældende fodboldkamp var 9. november hjemme på Brøndby Stadion mod FC Nordsjælland. Siden har holdet ikke formået at vinde i otte forsøg.

Målscoringen er problemet. Holdet har i nu fem kampe ikke fået modstanderens net til at blafre, og det er en tangering af en negativ rekord. Det er nemlig blot anden gang i Brøndbys historie, at der ikke er blevet scoret i fem kampe i streg. Den første gang var under Niels Frederiksens ledelse i 2022. Dén stime var dog en my ringere, da man ikke scorede i hele 539 minutters spillet fodbold ifølge Superstats.

Den aktuelle negative stime under Steve Cooper er for nuværende på 467 minutter. Det betyder altså, at Brøndby slår negativ klubrekord i måltørke, hvis man endnu en gang undgår at score mod AGF på søndag.

Det kræver som bekendt at score mål for at vinde fodboldkampe. Det kan Brøndby ikke i øjeblikket, og det påvirker også Steve Coopers pointgennemsnit særdeles negativt. Siden waliseren fik nøglerne til holdet i september sidste år, er det blevet til atten kampe med et pointsnit på 1,38 til følge. Det rangerer Cooper helt nede på en tredjedårligste plads i historien. Kun Rene Meulensteen og Auri Skarbalius havde et ringere pointgennemsnit.

Rekorden om sejrstørke nærmer sig i baggrunden men er dog et stykke væk. I 2012 gik Brøndby ifølge Superstats nemlig hele tolv kampe uden at vinde, så der er altså et stykke endnu med de otte sejrsløse kampe for nuværende.

Ser man derimod lyst på tingenes ellers dunkle tilstand, er det muligt, at Brøndby kan skrabe en del point sammen, hvis først det klikker med målscoringen. De blå/gule er nemlig det hold i Superligaen, der har indkasseret færrest mål i mod med 23. FC Midtjylland og AGF deler pladsen som næstbedste defensiver, hvor begge de jyske klubber har lukket 24 mål ind i hele sæsonen.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Welkro
  • Welkro   1 måned(er) siden   

  • Vi skal bare fortsætte vores udvikling, så bliver 2026 et rekord år for Brøndby..
    2 enige

  • Der er ikke gået mange mål ind på os, men er det ikke mest held? xG mod er vist væsentligt højere?
    1 enig
     
    • @Porstmand Per xG kan afvises via redninger fra målmand, eller markspillere(blokeringer)
      Derfra er det selvfølgelig held.
      Sidste kamp eks. Redede Pentz os eks for omkring 1,5 mål. Hvilket jo ikke er “held”.

      Men jo overordnet set, så er heldet nok også skyld i at vi ikke har flere mål imod. Der var jo eks også et straffe i går som går til 0,9 xG som jo er held ikke gik ind
     
    • @Porstmand Per - Jeg er enig i, at vi har overperformet i forhold til vores xG imod. Statistisk set kan man ikke over længere tid forhindre modstanderne i at score i forhold til deres xG. Hvis vi fortsætter med at tillade lige så mange xG imod, vil modstanderne også før eller siden score flere mål.

  • Det er aldrig kedeligt at være BIF fan......vi mangler Head of Recruitment, ny sportsdirektør og en ny Palmå. Herudover har vi en cheftræner som famler rundt og helt åbenlyst har undervurderet ligaen. Det eneste positive er at vi ikke kan rykke ned.
    1 enig · 1 god kommentar
     
    • @Kristianbs Ja du har ret, vi kan heldigvis ikke rykke ned.
      Cooper famler i blinde med hans opstillinger, og Schmedes har problemer med at finde spillere der kan præstere på et acceptabelt niveau nu og her.

---

  • Fukuda kan være den brik som har manglet, han har noget ekstra og uforudsigeligt, som kan være med til at få gang i målscoringerne igen tror jeg. Han skal lige i gang igen efter skaden, så kommer der mere spil over kanterne igen.
     
    • @olemartin.dk De problemer holdet har, er langt værre end enkeltpræstationer. Det vil være et gigantisk pres på Fukuda, hvis man forventer at han kan ændre tingenes tilstand.




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder