Anis til træning
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Officielt: Anis Slimane skriver tre år med Sheffield United

 
Anis Slimane er blevet solgt til Premier League-klubben Sheffield United, hvor han har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2026.

    • Anis til træning
    • Nanna Møller Karlsen
      13. juli 2023 - Klokken 13:08
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    13. juli 2023 - Klokken 13:08

Brøndby IF fandt Anis Slimane i AB i 2. division, men sælger ham nu til Premier League-klubben Sheffield United. Det oplyser både den sælgende og den købende klub på deres hjemmesider.

Slimane har skrevet under på en tre-årig kontrakt med Sheffield United og skal spille i trøje nummer 25, som han også har spillet i i Brøndby IF.

- Han er 22, men har meget erfaring. Han har spillet mange førsteholdskampe, har været til et VM og er hele tiden rykket op ad stigen. Han er en teknisk spiller, som er rigtig god på bolden og så arbejder han også stenhårdt. Han har også spillet flere positioner på landsholdet og det viser også en taktisk styrke. Anis er en spiller, vi har kendt til længe, faktisk siden det første vindue, hvor vi var her. Vi har ikke rigtig haft muligheden for at rykke på det før nu. Det har noget at gøre med hans kontraktsituation, så timingen nu er rigtig god for begge parter, lyder det fra Sheffield-boss Paul Heckingbottom.

Anis Slimane nåede at spille 121 førsteholdskampe for Brøndby IF.

 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • LØK
  • LØK   13. juli 2023   

  • Håber du får dit store gennembrud nu.
    Jeg tror virkelig på at du har potentialet til at blive PL spiller.
    Tak for nogle fine år i BIF
    6 enige · 3 god kommentar

  • Fantastisk skifte. Jeg håber virkelig, at han kan blive forløst med bedre medspillere omkring sig, så han kan udfolde de ekstraordinære kvaliteter, vi ved han har i sig.

    Tak for alt i Brøndbytrøjen og held og lykke, Anis.
    7 enige · 1 god kommentar

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      13. juli 2023   

  • Isoleret set er det et fint salg. Jeg vover dog den påstand, at han ikke er blevet tillagt værdi i det seneste halve år. Derfor kan man jo spekulere i, at havde de 1305 minutters spilletid været tanket på Schwartau i stedet, så havde de genereret væsentligt mere værdi for Brøndby.
    3 enige · 2 god kommentar
     
    • Jensen
    • Jensen
      Betalende bruger
        13. juli 2023   

    • @Saesonkort - Jeg tror ikke du tager fejl. Men vidste du allerede dette i januar? For bagklogskabens lys er altid ulidelig klart.
      Og Slimane kunne også have brændt banen af og vist hans høje topniveau kontinuerligt og øget værdien med yderlige 50mio. Ingen ved det…
      3 enige · 1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

---

  • Patron
  • Patron
    Betalende bruger
      13. juli 2023   

  • Fedt skifte for Anis!! På sine gode dage er han er ekstremt god teknisk, med et godt overblik og en voldsom fysik. Synes han blev brugt forkert i store dele af sin tid i BIF, men virker som et godt match til SU. Håber at forlydenderne på 20%+ i videresalg er sande, for én god sæson i PRL og han kan blive en 100+ mio spiller.
    2 enige

  • Tak for alt! Alt det bedste på din færd
    3 enige · 1 god kommentar

  • Fremragende! Flot skifte af Anis, det giver svar på tiltale til alt det kritik han har fået.
    To be fan of Brøndby is a lifestyle. Well said, Anis og held og lykke.

    I det større perspektiv må vi sige, at klubben nu for alvor har slået døren ind til transfermarkedet. 4 salg af unge spillere direkte til top-5-ligaer på 2 år. Flot arbejde helt nede fra Masterclass og opad.
    5 enige · 2 god kommentar

---

  • Solz
  • Solz   13. juli 2023   

  • Skønt at handlen endelig er bekræftet. Håber ikke at dem der er utilfreds med CV, nu kalder det et dårligt salg, mens CV's tilhængere samtidig skriver at det er et voldsomt imponerende salg.

    Håber vi alle kan se lidt ud over egen agenda og glæde os over et fint salg. Det er på det seneste som om at er man kritisk indstillet, så er man negativ og unuanceret og er man mere positivt indstillet over for klubbens ageren, så er man åbenbart blank og blåøjet. Det klæder ingen af os med den retorik. Jeg kan godt selv komme til at lyde bedrevidende ind i mellem, hvor jeg synes andre er for henholdsvis positive eller negative, så det er ikke for at pege fingre, men synes vi alle bør tænke over det.

    Fedt hvis prisen omkring 20 millioner og gode klausuler holder. Heldigt at en Premier League klub bød, når det gik som det gik. Flot pris alt taget i betragtning.
    4 enige · 5 god kommentar
     
    • @Solz hvis den pris på de 20 + videresalg mv. er rigtig, er det et fint salg, men ifølge et lokal medie, ligger prisen på ca. 8,5 mio + div. bonus. Er det prisen er det for lidt synes jeg.

      Uanset hvad, håber jeg Slimane får en stor oplevelse og masser af spilletid.
      1 enig

    Se 1 flere kommentarer

  • Fedt for Anis og klubben..
    Held og Lykke fremover
    3 enige · 2 god kommentar

  • Flot salg og flot af en spiller som Slimane kommer til en PL klub, det skal han være glad for.

    Synes det er godt for alle parter og en God Reklame for BIF
    2 enige · 1 god kommentar

---

  • sirtrip
  • sirtrip
    Betalende bruger
      13. juli 2023   

  • Kæmpe held og lykke glæder mig til at se dig lave neller i pl.
    1 enig · 1 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder