Foto: Brøndby IF ©
NYHED

Officielt: Brøndby lejer kroatisk angriber

 
Brøndby IF har lejet den kroatiske angriber Marko Divkovic med købsoption. Vinduet er nu lukket for Brøndby, lyder det.

  • Nanna Møller Karlsen
   31. august 2021 - Klokken 20:07
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  31. august 2021 - Klokken 20:07

Brøndby IF har på transfervinduets sidste dag sikret sig offensiv forstærkning i form af den kroatiske angriber Marko Divkovic, som skifter til de blå/gule på en et-årig lejeaftale med mulighed for at gøre den permament.

Han skifter fra slovakiske DAC Dunajska, som han har spillet for de sidste fire sæsoner. Vinduet er nu lukket for Brøndby IF.

- Vi har haft et ønske om at føje en angriber til vores trup, og med Divkovic får vi en rigtig dygtig spiller, som kan gå ind og bidrage til vores offensiv. Han er hurtig, teknisk rigtig stærk og så har han et rigtig godt spark med sit venstreben, ligesom han har et godt blik for sine medspillere. Vi er derfor rigtig glade for, at vi med Divkovic nu giver trænerteamet flere muligheder offensivt, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

- Med lejeaftalen på Marko Divkovic i dag og købet af Henrik Heggheim i går, så er vinduet lukket for os, og vi forventer ikke yderligere aktivitet. 

Divkovic er 22 år gammel.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Han lyder ikke særlig spændende... Det var ikke det jeg forventede. Jeg er ikke særlig positiv stemt over de to sidste handler i vinduet. Kroaten er dog med minimal risiko .
  4 enige

 • Håber han er bedre end Rectum
  1 god kommentar

 • Så han er en hurtig, teknisk afslutter... bliver han set an med hensyn til at erstatte Uhre? For selv om jeg kan lide Simon og Pav, så er det ikke sådan jeg ville beskrive de to, og ej heller dem jeg ser størst chance for at miste.
   
  • Kenneth
  • Kenneth
   Betalende bruger
     31. august 2021   


  Se 3 flere kommentarer

---

 • Hvis han ikke falder igennem, kunne det ud fra den smule kendskab man får om sådanne folk fra football manager osv. ligne en direkte konkurrent til Uhre, hvilket ville være yderst fedt. Desværre er den slags stats alene jo ikke nogen garanti for man bliver en succes. Håber det bedste! Og så længe det ikke bliver til et farvel til Uhre i vinduet, er det også godkendt syntes jeg, om ikke andet så fordi vi ikke har brugt kæmpe summer på lottokuponer.

 • Jeg tror ikke jeg er den eneste herinde, som overhovedet har kendskab til de 2 spillere, vi har hentet ind.
  Vi må håbe at det er spillerne, som kan sætte et positiv indtryk og dejlig for Rado at få en landsmand i Brøndby.
  Krydser finger for vi ikke har lånt endnu en erche. :-)
  2 enige
   
  • Kenneth
  • Kenneth
   Betalende bruger
     31. august 2021   

  • @Michael3003
   temaet i dette transfervindue har været speed!
   5 enige · 1 god kommentar
   
  • Betalende bruger
     31. august 2021   

  • Godt at der så er folk der ved mere…
   1 enig

 • Joblar
 • Joblar   31. august 2021   

 • Så er vi klar til EL !!!! Her kan man tale om en spiller fra en hylde som BIF normalvis ikke kan hente på, godt vi ventede, super arbejde. Hvad er forskellen på FCN og Brøndby ????
  3 enige · 10 god kommentar
   
  • @Joblar Hahaha
   
  • @Joblar fuldstændig enig, hvad er det for en udmelding hele tiden fra CV også er det her hvad vi får. Havde godt nok forventet noget fra en højre hylde. Hvorfor kunne de ikke været kommet noget før og været spille ind på holdet.
   3 enige · 1 god kommentar
   
   
  • @Joblar Ja, det betalte sig at have is i maven. Virkelig et par scoops vi har fået ind ved at vente. Glem Sousa og Corlu i bytte. Ham her kommer til at brænde banen af for os. Stærkt gået CV!
   2 enige · 1 god kommentar

  Se 2 flere kommentarer
   
  • Betalende bruger
     1. september 2021   

  • @Joblar forskellen er vi har købt og lejet spillere i dette vindue for 30 mil kr,
   FCN har brugt 0 kr

---

 • Jeg er ked af at sige det, men jeg mener, det er indiskutabelt, at CV dumper det her transfervindue. Pladen om, at de gode handler venter sidst i vinduet - og Jan Bechs forsikring om, at vi ikke ville komme svækket ud af transfervinduet - er en anelse til grin. Jeg er sikker på, at Heggheim er kvalitet, og Greve var et fremragende køb, men jeg vil forholde mig skeptisk til lejeaftalen her. Uanset hvad er det ikke et mesterholdsvindue med god valuta for pengene, som man på det nærmeste lovede. Når Maxsø smutter, er vi 100% svækket, og Cappis skal godt nok have gang i målstøvlerne, hvis vi offensivt skal stå lige så stærkt som med Lindstrøm på holdet.

  Jeg er fan af CV, han har været vigtig for klubben. Men han får en 3’er på postmatch slider-baren for den her præstation. Ikke godt nok.
  8 enige · 5 god kommentar
   
  • Patron
  • Patron
   Betalende bruger
     31. august 2021   

  • @Mhansen du er jo fuldstændig fra snøvsen. Selvfølgelig er vi kommet forstærket ud upåagtet om der kommer flere ind. Vi har fået 3 unge, hurtige og boldspillende midtforsvarer. Den norske beskrives som det muligvis største CB talent i Norge. Vi har en absurd bred CM med masser forskellige typer, og så er Cappis IKKE Lindstrøm erstatning. Han minder langt mere om Vigen. Her er det Greve du skal se mod, og det skal nok komme. Nu har vi fået en ang, som minder om Uhre og som er mere dynamisk end Pavlo. Vi holder os til strategien og bruger ikke absurde summer og lønninger. Utroligt at folk som dig ikke kan andet end at brokke jer. Det er lovligt at tænke sig om :)
   17 enige · 16 god kommentar

  Se 19 flere kommentarer
   
  • Betalende bruger
     31. august 2021   

  • @Mhansen så er det jo godt at din mening ikke tæller noget. Du nævner slet ikke det bedste køb - Kevin T. Og forventede du en 1:1 erstatning for Jobbe?
   2 god kommentar

  Se 7 flere kommentarer

 • Pæne mål, og må sige en pæn trøje som man spillede i. Dog en total lottokupon. Jeg tænker bare at Kroatien må have fine spiller under 21 år, så man kan da håbe

 • Sikke en nedtur. Et katastrofalt ringe vindue i en tid hvor man kunne håbe på at vi havde bygget på, og ikke op.

  Det virker som om at man ikke har været tilstrækkeligt forberedt på hverken tilgang eller afgang. Det mangler bare at vi sender Maxsø eller Uhre (eller begge to) afsted, og stiller i det første europæiske gruppespil siden ruder konge, med et hold der har kvalitet til midten af sen danske Superliga.
  3 enige
   
  • @Mikkelinho er stor fan af CV, men det her vindue er jeg sgu lidt lunken overfor. Hvor så ikke bare køre nogle Masterclass spillere ind
   1 enig
   
  • @Mikkelinho
   
  • @Mikkelinho
   
  • @Mikkelinho
   
  • @Mikkelinho
   
  • @Mikkelinho
   
  • @Mikkelinho
   
  • @Mikkelinho

---

 • Ubestridt bedste signings er at Maxsø og Uhre ikke er solgt
  6 enige · 2 god kommentar

 • Man sku tro CV tror han er sportschef for Nykøbing fc ?
  1 god kommentar
   
  • Joblar
  • Joblar   31. august 2021   

  • @Ingen Over Klubben kan være det er næste destination for ham :-)

  Se 1 flere kommentarer
   
  • Joblar
  • Joblar   31. august 2021   

  • @Ingen Over Klubben kan være det er næste destination for ham :-)
   1 enig
   
  • @Ingen Over Klubben En ting... Fjols....

  Se 1 flere kommentarer

 • Echo46
 • Echo46
  Betalende bruger
    31. august 2021   

 • Low risk, high reward. Forhåbentlig lykkes Divkovic bedre end Mraz gjorde i sin tid, men vi får umiddelbart tilføjet offensiv kvalitet ganske billigt. Pavlovic virker ikke som en farbar løsning lige nu - især ikke hvis vi vil bringe en frisk angriber der skal passe ind i spillestilen.

  Jeg synes det primære kritikpunkt i dette transfervindue er at truppen er voldsomt bred. Corlu på salg, Lumb ophævet og Singh på leje ville være oplagte afgange. Selvfølgelig har vi mulighed for at trimme truppen i januar-vinduet, men det skal virkelig også til forud for et forår hvor vi spiller markant færre kampe.
  1 enig
   
  • Joblar
  • Joblar   31. august 2021   

  • @Echo46 offensiv kvalitet, hvor kigger du ???

---

 • Maxis
 • Maxis   31. august 2021   

 • Inden denne her tråd koger fuldstændig over må jeg lige sende nogle stats jeres vej. 15 mål i 37 kampe i 20/21 sæsonen. Det er da udmærket. Efter sigende skulle han være hurtig og ha’ et godt spark, og så er han venstre benet. Lad os se hvad han kan.
  4 enige · 4 god kommentar
   
  • @Maxis Mraz lavede væsentligt flere…

  Se 7 flere kommentarer
   
  • Barca
  • Barca   31. august 2021   

  • @Maxis Meget enig...lad os nu give kroaten (og CV) chancen....håber bare ik det betyder at Uhre forsvinder i det her vindue!
   2 enige · 1 god kommentar

 • Jeg synes vinduet er bestået. Ikke til topkarakter, men heller ikke dumpet.
  Når jeg læser andre sociale medier, så mener MANGE at det er et skuffende køb - fordi man ikke kender ham. Det er sgu et dumt argument. Dem folk kender og som vi har råd til, ja de er så på en for lav hylde. Virkelig svært at please skaren. Så kommer argumenter med Ante… Nå bevares, fordi én spiller er ringe, så er resten af kroaterne det også. Med den logik, så køber AGF ikke danske CB’ere mere, efter at de har set Hausner spille.
  Dernæst vil jeg også lige minde om, at mange skrev at Cappis var uambitiøst - hvad fanden skulle man med en 1. divisionsspiller fra Hobro?
  Godt at vi har scouts (selvom de rammer skævt i ny og næ) og slutteligt: som sagt bestået vindue i min bog. Ikke UG men bestået!
  13 enige · 12 god kommentar

 • Tja. Kender ham ikke overhovedet, men stats siger i alt 143 kampe i den bedste slovakiske række, 31 mål, 23 assists. 2 kampe for Kroatien u21.

  Helt håbløst er det altså ikke for en spiller der lige er fyldt 22.

  Han har også spillet en del af kampene som wing, og skulle være ret hurtig. Det ser jeg som noget positivt i forhold til vores måde at spille på.
  7 enige · 3 god kommentar

---

 • Og forstår altså ik vi skal ha en angriber ind. Altså vi har uhre som ligger op en delt 2 plads på topscorer, vi har en kvistgaard der ik rigtigt har fået chancen og når han har har det ikke været helt skidt! Bedre en Pavlo hvertfald..
  Hvordan man ik er gået efter en kvalitets back som det sidste er mig altså en gåde :)
   
  • Kuffe
  • Kuffe   31. august 2021   

  • @Ingen Over Klubben Jeg kan nu sagtens forstå man ikke hentede en back mere. Vi har i forvejen 5 backs i truppen, en yderligere ville være mærkeligt
   1 enig · 2 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer

 • Forlængelse med Rado og hvis han lukker vinduet uden at miste flere profiler er det godkendt af CV. Dem han har købt er unge og ikke dyre ældre spillere hvor der ingen salgsværdi er.

  6 enige · 1 god kommentar

 • Nuky
 • Nuky   31. august 2021   

 • Jeg er generelt skuffet over alle de negative kommentarer der har været i går/dag efter de to transfers. Altså man har ret til at være skuffet, men ligefrem at påstå det er elendige transfers på baggrund af deres nationalitet er sgu for lige i overkanten. Jeg synes, han ser okay spændende ud og så er det jo bare på leje. Vil gerne høre lidt om, hvad I havde håbet på før i kunne være tilfredse? Måske Mbappe eller lign.? :)
  16 enige · 9 god kommentar
   
  • Betalende bruger
     31. august 2021   

  • @Nuky der er rigtig mange brokkerøve, der er så helvedes kloge…
   6 enige · 2 god kommentar
   
  • tænke
  • tænke   31. august 2021   

  • @Nuky Jeg synes, du glemmer omstændighederne for skuffelsen. Det er jo netop fordi, CV har undskyldt manglende handler - og dermed en alt for tynd trup i de første kampe af sæsonen - med, at man til sidst i vinduet kunne hente noget kvalitet, man ellers ikke kunne hente. Det her syner jo ikke af kvalitet, som vi ikke under normale omstændigheder ville kunne få til Brøndby.
   4 enige · 2 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer
   
  • @Nuky
   Tror mere det der skræmmer folk er hvor vi henter de spillere henne, altså nedrykkerklubber eller 1 div spillere for forskellige ikke så sexy ligaer :)
   Og at man udtaler at man nu vil hente ledertyper til holdet men man så bare fortsætter i det samme spor..
   Det ik bare spillerne der er hentet der får CV til at falde igennem dette vindue, der er også han ageren kontra udtalelser.. For ik at nævne CV strategi med at vente til slut i transfervinduet, den håber keg bestemt ikke et gået som han håbede :P
   2 enige · 2 god kommentar

  Se 8 flere kommentarer

---

 • SSN
 • SSN
  Betalende bruger
    31. august 2021   

 • Vores trup er spændende. Der kan lægge enormt meget potentiale gemt i den. Spørgsmålet er hvor lang tid der skal gå før den indfries.

  Jeg er svært begejstret for at vi holder os til strategien og går efter de unge. Rutine er nemlig ikke ensbetydende med succes… Lumb er et godt eksempel.
  7 enige · 4 god kommentar
   
  • Betalende bruger
     31. august 2021   

  • @SSN tror faktisk ikke at dem der kommer med det argument med alder, har talt hvor mange vi har over 23 år. Men sjovt er det.

  Se 1 flere kommentarer
   
  • Joblar
  • Joblar   31. august 2021   

  • @SSN hvornår har et hold med kun unge spillere vundet noget som helst (sat lidt på spidsen) ? det holder simpelhen ikke at vi skal være storebror til FCN - vores hold skal bestå at en sund blanding af ældre performance spillere og vores egne unge, lige nu er der alt for mange unge i vores trup og for få performance spillere.
   2 enige · 1 god kommentar

  Se 7 flere kommentarer

 • Velkommen til!

  Vigtigt med aflastning til Uhre og Hedlund i et travlt efterår. Kvaliteten kender ingen af os, men det ligner jo umiddelbart en Mraz-case.

  Håber Divkovic tager røven på alle som er skuffet over hans ankomst.
  3 enige · 4 god kommentar
   
  • Betalende bruger
     31. august 2021   

  • @Broder Salsa har mest optur over han er venstrebenet og kan spille fløj
   Så har vi også en taktik med wings i værktøjskassen
   1 enig

  Se 2 flere kommentarer

 • Se denne tråd på Twitter. Der er flere interessante informationer om Divkovic fra en mand, som rent faktisk HAR set Divkovic spille (se kommentarerne):

  https://twitter.com/FMAnalysis/status/1432778273520590856

  OBS: Det var også dette tweet, som Nanna læste op fra i Deadline Day 3point
  1 god kommentar

---

 • Der er mange hårde ord herinde til CV. Men skal vi ikke lige give hans indkøb chancen før vi dømmer dem ude. Jeg tror at det handler meget om at der var en forventning om at hente Wass, Stryger og lignende spillere i dette vindue. Især Wass´ flirt med os har bygget forventningerne op. Men vi må accepterer at ét mesterskab katapulterer os ikke op på FC'ernes økonomiske niveau og internationale omdømme.
  Jo mere vi kører på CV, jo mere tager pressen det op, især fjolserne fra Onside. Der er altid seertal i Brøndby især når vi selv er utilfredse. Hvis vi vil holde fast på CV er det en god ide at vi tænke os om, og ikke kaster ham for ulvene; og der er ikke dem fra heden jeg taler om. Og selvfølgelig følger pressen med på disse fora.
  6 enige · 4 god kommentar

 • Håber han er bedre end Pavlovic! Velkommen til klubben!

 • Bestemt ikke den mest spændende handel. Han var dog udtaget til Kroatiens U21 landshold til U21 EM. Det må trods alt kræve lidt kvalitet.
  2 enige

---

 • Philip
 • Philip
  Top kommentator
  Top gode
  Top enige
    31. august 2021   

 • Skulle vi ikke lige vente, minimum et par måneder, før vi vurdere om det har været et godt eller et mindre godt transfervindue. Vi har hentet nogle unge og spændende spillere og vi har vel kun mistet Jung og Jobbe, som ikke er blevet erstatte 1:1 og hånden på hjertet var det realistisk, at erstatte dem 1:1? Nok ikke. Jobbe blev solgt for et flot beløb og er i tråd med strategien. Jung er en mindre god case, men her trak Tyskland for meget.

  Det er decideret useriøst, at kalde det dumpet på nuværende tidspunkt eller for en succes. Ro på allesammen :) Forza Brøndby !!
  13 enige · 11 god kommentar
   
  • preben
  • preben   1. september 2021   

  • Vi spillede noget rigtig god bold , med potentiale, i min. 70 min. mod FCM, med de spillere vi har til rådighed efter div. pauser. Nu har vi så fået to nye lovende unge spillere, det kan vel ikke skade og kan vel først bedømmes når de er kommet igang.

   Det jeg frygter allermest, inden Europa kampene, er at vi mister maxø og Uhre , de vil blive svære at erstatte her og nu.
   1 enig · 1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer
   
  • preben
  • preben   1. september 2021   

  • Vi spillede noget rigtig god bold , med potentiale, i min. 70 min. mod FCM, med de spillere vi har til rådighed efter div. pauser. Nu har vi så fået to nye lovende unge spillere, det kan vel ikke skade og kan vel først bedømmes når de er kommet igang.

   Det jeg frygter allermest, inden Europa kampene, er at vi mister maxø og Uhre , de vil blive svære at erstatte her og nu.

 • Kuffe
 • Kuffe   31. august 2021   

 • Glæder mig helt sindssygt til en spiller analyse fra Kasper Pedersbæk på ham her
  5 enige

 • Kijo
 • Kijo   31. august 2021   

 • Stærkt!

---

 • Sim
 • Sim   31. august 2021   

 • Fremragende transfervindue. Et slagkraftigt hold til top3 i år, og der er sat unge varer på hylderne til vækst. Er ungt, stærkt, dynamisk hold der skal spilles sammen under mister Maxsø indtil han smutter vinter21. Jeg havde gerne set Mensah og Corlu skippet afsted, men man kan ikke få det hele. Super tilfreds og glad for Sousa ikke får en gul trøje.
  3 enige · 3 god kommentar
   
  • 19Magic64
  • 19Magic64
   Betalende bruger
   Top gode
     1. september 2021   

  • @Sim Corlu kom afsted, vælger at glæde mig over han kan få spilletid igen, men græder også lidt med det ene øje..
   1 enig

  Se 2 flere kommentarer

 • Lidt tyndt i forhold til ambitioner i Europa....måske var det hvad han kunne få fat i. Temmelig skuffet

  2 enige · 1 god kommentar
   
  • Kuffe
  • Kuffe   1. september 2021   

  • @Thorsten Men hvad mener du er ambitionerne i Europa ?

 • Sunderland
 • Sunderland
  Top debattør
    1. september 2021   

 • Nu skal han bevise sit værd. Men 12 mål i 32 kampe og 2 mål i 3 Europa League kval sidste sæson er altså ok. Kan han lave 10 mål for os, så det godkendt. Meeeennnn han skal virkelig visse sit værd :-)

---
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder