-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Da Blas Riveros for 14 måneder siden blev slemt skadet i en Superligakamp mod OB, stod Brøndby tilbage med et problem på venstrebacken.
Pludselig havde man kun den offensive midtbanespiller, Peter Bjur, der vikarierede på pladsen, mens højre back Kevin Mensah dækkede af, når unge Bjur havde brug for en pause.
Derfor reagerede Carsten V. Jensen prompte i vinterens transfervindue, hvor han hentede den driftsikre back Michael Lumb i AC Horsens. Det var meningen, at Lumb skulle dække behovet på venstre back indtil Blas Riveros igen var kampklar.
Men sådan gik det ikke. Peter Bjur beholdt pladsen, og Michael Lumb var ofte ikke engang i truppen. To kampe - den ene i pokalturneringen - blev det til for Lumb, og derfor er det ikke den store overraskelse for nogen, at den et-årige kontrakt ikke blev forlænget.
Før søndagens pokalkamp mod FC Midtjylland fik Michael Lumb nemlig blomster og et "tak for indsatsen" fra Brøndby IF, og han forlader dermed Brøndby IF ved årsskiftet.
Deltag i diskussionen
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
5. december 2021
Hans 5. december 2021
Ocellaris 5. december 2021
Det var fint vi hentede ham. Backup indtil blas var klar. Intet andet.
Altid nemt at være bagklog.
Og det gav konkurrence