Fodbold live resultater
Henrik Heggheim
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Officielt: Heggheim udlejes til Vålerenga

 
Brøndby IF sender Henrik Heggheim på leje i norske Vålerenga frem til sommer.

  • Henrik Heggheim
  • Nanna Møller Karlsen
   14. marts 2023 - Klokken 11:30
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  14. marts 2023 - Klokken 11:30

21-årige Henrik Heggheim har kæmpet med at få spilletid i Brøndby IF i denne sæson. Nu bliver han lejet ud til norske Vålerenga, hvor han det næste halve år skal have minutter i benene.

Midtstopperens lejeaftale i den norske klub løber frem til 1. juli 2023, skriver Brøndby IF på sin hjemmeside.

- Henrik er en dygtig forsvarsspiller, som vi ser meget potentiale i, men da der p.t. er et par stykker i køen foran ham i forhold til spilletid, så har vi sammen med Henrik arbejdet på at finde en løsning, hvor han kan komme tættere på fast spilletid, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til brondby.com.

- Henrik er en fast bestanddel af det norske U21-landshold, som til sommer skal spille U21 EM, og her har vi alle ønsket at give Henrik de bedste forudsætninger for fortsat at være en vigtig brik på det hold, og derfor er lejeaftalen noget, der giver værdi til alle parter. Vi glæder os til at følge Henriks udvikling i de kommende måneder og ikke mindst til at se ham tilbage i Brøndby IF til sommer.

Henrik Heggheim kom til Brøndby IF fra Viking FK i sommeren 2021.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    19 dage siden   

 • Held og lykke til Heggenheimer.
  Jeg håber virkelig han kommer styrket tilbage og viser endnu mere af det vi så fra ham, da han først kom til.
  Jeg tror det er den bedste løsning for alle parter.
  9 enige · 2 god kommentar

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    19 dage siden   

 • Fremragende løsning! Lad os håbe at Heggheim finder melodien og kommer styrket tilbage.
  2 enige

 • AndreasEli
 • AndreasEli
  Betalende bruger
    19 dage siden   

 • Hvor er det bimmelim! Hente en fyr ind på leje for et halvt år for så at sende en af klubbens egne spillere afsted på leje for et halvt år. Kuk kuk Carsten
  2 enige · 1 god kommentar
   
  • @AndreasEli
   Hvordan kan det være “bimmelim”, hvis Winther vurderes klart stærkere end Heggheim? Og når både Tshiembe, Alves og Lauritsen samtidig også er foran i køen til 2 pladser? I stedet for måske 1-2 indhop i foråret kan Heggheim nu få fast spilletid under bæltet og komme styrket tilbage = win/win for alle parter.
   5 enige
   
  • @AndreasEli at have en venstrebenet stopper med den kvalitet Winther kan bringe fra dag 1 er for mig en no brainer, lejeaftalen for heggheim er en god løsning til at give en ung spiller minutter på banen og styrke hans udvikling på den korte bane - som for Brøndby også vil være en (potentiel) gevinst på den lange bange ift udviklingen (at komme styrket tilbage til Brøndby)
   7 enige

  Se 5 flere kommentarer

---

 • Lasse P
 • Lasse P
  Betalende bruger
    19 dage siden   

 • God løsning for alle parter. Lad os håbe at han får en masse spilletid og kommer stærkere tilbage. Nogen der ved om Vålerenga også spiller med en 4-back kæde? Det tænker jeg er rimelig relevant, da det jo er vores foretrukne formation, og er her Heggheim har det sværest. Vi skulle gerne få ham tilbage og være mere bekvemt i en 4-backkæde.
  1 enig

 • Joblar
 • Joblar   19 dage siden   

 • Fint for Heggheim, men det rokker ikke ved det faktum at der også i stopper feltet er en oprydning for CV i vente (til sommer) - Lauritsen (fast plads), KT, Alves, Heggheim, Winther, Wikstrom, Ludwig Vraa - 7 stopper til 2 pladser og ja er med på at Winther muligvis ryger retur - men så har man jo ikke den venstre benet løsning i truppen mere, syntes det er noget rod.
  1 enig

 • Det er altid ærgerligt når en ung indkøbt spiller ikke slår igennem. Efter en god start, så har det desværre været en stor nedtur for Heggheim. Han skal godt nok brænde fjeldet HELT af for at kunne returnere til noget der ligner en startplads i vores start 11'er fra næste sæson, hvor forventningerne utvivlsomt vil være skyhøje til vores hold.
  2 enige

---

 • Fint nok lige nu, men jeg synes sgu også det er lidt ærgerligt: Heggheim er for god til ikke at spille en rolle i Brøndby IF.
  3 enige · 2 god kommentar

 • Heggheim er en fremragende forsvarspiller. Ved ik om det skader eller hvorfor han ikke har spillet længe. Det her skifte er fornuftigt og Vålerenga blir forstærket. Til Sommer slår Heggheim igennem i Brøndby IF IGEN.....
  1 enig

 • Biffe
 • Biffe   19 dage siden   

 • Umiddelbart en god løsning. Er der nogle som ved om Vålerenga spiller med 2 eller 3 stoppere ?
  Jeg ser “Hegenbauer” som bedst i 3 mands bagkæde, men håber at se ham top performe i en 2 stopper system, mens han er på leje.
   
  • Lasse P
  • Lasse P
   Betalende bruger
     18 dage siden   

  • @Biffe Den sidste ligakamp Vålerenga spillede var det en 4 back kæde. Så det er jo godt når det også er det vi praktiserer.

---
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

Støt os og bliv medlem af 3point.dks venner