Fodbold live resultater
Joel Kabongo
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Officielt: Joel Kabongo skifter til Randers

 
Nu er det officielt at Joel Kabongo skifter til Randers FC.

  • Joel Kabongo
  • Nanna Møller Karlsen
   27. juli 2021 - Klokken 14:07
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  27. juli 2021 - Klokken 14:07

Joel Kabongo skifter fra Brøndby IF til Randers FC, hvor midtstopperen har skrevet under på en tre-årig kontrakt. Begge klubber har bekræftet handlen.

- Joel er en Brøndby-dreng, der har taget turen op gennem Masterclass og til Superligaen. Han har ikke spillet på vores bedste hold i længere tid, og derfor vi vil gerne hjælpe ham videre til spilletid i en anden klub, så han kan få gang i karrieren igen, siger Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.

I Randers er der stor begejstring over tilgangen til det centrale forsvar:

- Joel passer perfekt ind i Randers FC-DNA'et. Han er en dygtig fodboldspiller, som arbejder stenhårdt. Joel har i min optik et stort og uforløst potentiale, som vi håber at kunne udfolde her i Randers. Han forstærker vores trup øjeblikkeligt forud for efterårets mange kampe i både ind- og udland, og han kan blive et rigtig stort aktiv for vores klub, lyder det fra Søren Pedersen, der er sportslig og kommerciel direktør i Randers FC.

I Randers bliver Kabongo holdkammerat med de tidligere Brøndby-spillere Björn Kopplin og Simon Tibbling.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Fint - vi har rigeligt med venstrefodede midterstoppere. I øvrigt dejligt at se at Brøndby ikke har helt glemt, hvordan man sender en spiller videre i karrieren med et tak for nu. Måske de lige skulle få lavet en til Tørnes, når de nu alligevel sidder ved tasterne.

  Held og og lykke i det jyske, Joel.
  2 enige · 2 god kommentar
   
  • Mr.D
  • Mr.D   27. juli 2021   

  • @Klipklapperen
   Ja, virkelig mærkeligt at Tørnæs ikke fik et par ord med på vejen.
   Jeg synes klubbens kommunikationsafdeling godt kunne steppe noget op - også på det punkt.
   3 enige · 2 god kommentar

  Se 4 flere kommentarer
   
  • @Klipklapperen Jeg tænker, at man venter med at offentliggøre noget, for at give spilleren de bedste kort på hånden, når de forhandler med deres nye klub. Det kan godt være, at det er mig der overtænker forhandlingssituationen.
   1 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer

 • Mr.D
 • Mr.D   27. juli 2021   

 • Så er JMG vel reserve for skader i midterforsvaret.
  CV har godt nok is i maven. Er egentlig tryg ved Skipper indtil videre, men bredden er godt nok ved at være tynd.
  Tænk over denne: hvis Rosted bliver skadet mod Vejle kan forsvaret mod FCK blive Børkiet-Skipper-JMG.
  1 god kommentar

 • Jeg har ikke andet end respekt for det arbejde CV og de andre laver i BiF. Men man bliver da en smule bekymret, når de endnu ikke har fået erstattet nogle af vores CB'er. De kan jo kun have arbejdet med forventningerne om at jung, herma og maxsø ville smutte. Og så Kabongo kommer oveni. Jeg ved godt CV godt kan lide at vente til sidst i vinduet og vi kan spare nogle penge på det. Men der har vi også kunne holde til det sportsligt. Det mener jeg vi får meget svært ved ah kunne holde til nu. Så bliver man vel nød til at punge ud lidt før, så vi ikke kører for længe med en noget amputeret bagkæde.
  2 enige
   
  • Ruddi
  • Ruddi   27. juli 2021   

  • @Razz1986
   de hentede en u 19 cb forleden ,med fortid i tyskland 17 år bare se og komme igang

 • Betalende bruger
    27. juli 2021   

 • Fint for alle parter: Kabongo er ikke god nok til at gøre sig gældende i Brøndby og BIF får en plads i truppen til en ny spiller, der kan gå direkte ind i startopstillingen. Vi skal ikke have dødvægt i truppen.
  1 enig


 • Godt og se en løsning på Kabongo. Ung dygtig spiller, men desværre med alt for mange skader. Vi har valgt og læge vores æg i den kurv der hedder Skipper og dermed give ham chancen. Tiden må vise om vi valgte rigtigt.

 • Kallen
 • Kallen   27. juli 2021   

 • Desværre blev det aldrig Joels gennembrud i Brøndby. Øv - men en fornuftig transfer. Den lille mønt vi får her bliver nok brugt på den unge svenske midtstopper, som kan overtage Kabongos plads som kommende 5.mand til CB. Dermed forventet, at vi henter yderligere to CB til start11. Kom så CV!
  1 enig

 • Nok meget godt at Joel får prøvet noget andet da han i mine øjne ikke havde nogen fremtid i Brøndby.
  Han har ikke spillet en betydende kamp siden april 2019 og det at han slet ikke fik et minut på banen i sidste sæson indikerede for mig at det ikke var en spiller der ville blive satset på i fremtiden.
  Derudover har han ikke set alt for godt ud i de træningskampe jeg har set med ham, han er god på hovedet, men har han bolden og blev presset virkede han febrilsk og smed ofte enten bolden væk eller spillede den i fødderne på modstanderen, også havde han alligevel udløb til vinter.
  Så alt mulig held og lykke til Joel i Randers.


 • Uche
 • Uche
  Betalende bruger
    28. juli 2021   

 • Tillykke til kabongo og Randers. Om 1 år har Randers sendt ham videre og fået min.
  1 mill. € for ham
   
  • Mr.D
  • Mr.D   28. juli 2021   

  • @Uche hvis bare de sender ham til udlandet er det ikke så tosset. Det giver en pæn slat uddannelsespenge til BIF.

 • Skifter han med det samme eller først til nytår når hans kontrakt udløber?
   
  • Mr.D
  • Mr.D   28. juli 2021   

  • @Christoffer med det samme. Han træner allerede nu med Randers truppen.
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB VORES KOPPER, BØGER OG PLAKATER