Foto: Nanna Møller Karlsen ©
Officielt: Kotaro Uchino udlejes til Vissel Kobe
Brøndby IF har udlejet angriberen Kotaro Uchino til japanske Vissel Kobe resten af sæsonen. Lejeaftalen løber frem til 30. juni og er en mulighed for at Uchino kan få værdifuld spilletid i foråret.
- Da vi hentede Kotaro til klubben i sommer, var det med det lange lys på. Vi vidste, at han formentlig skulle bruge tid, og det har vist sig at holde stik. Lige nu er vejen til spilletid her i Brøndby lidt for lang, og derfor er det meningsfuldt for både Kotaro og klubben, at han kommer nærmere spilletid i en af de bedste klubber i Japan. Der har været stor interesse for ham vinteren over, og nu har vi besluttet, at tiden og ikke mindst destinationen er den rette, siger fodbolddirektør Benjamin Schmedes til Brøndbys hjemmeside.
- Når han returnerer om fire måneder, har Kotaro stadig tre år tilbage af sin aftale. Det seneste halve år har han smagt på Superligaen og vænnet sig til livet i Danmark. Kommer han tilbage med spilletid fra topstriden i en god liga, giver det et godt afsæt til den kommende sæson og tiden fremover i Brøndby.
Kotaro Uchino kom til Brøndby i sommer og har indtil videre spillet ti kampe for klubben.

Deltag i diskussionen
Lasse P
Betalende bruger
1 måned(er) siden
Bibedibob 1 måned(er) siden
Han har ikke vist noget i kamp som virkelig retfærdiggør det, men der må vel være noget på træningsbanen de kan se?
Lasse P
Betalende bruger
1 måned(er) siden
Broder Salsa
Betalende bruger
1 måned(er) siden
Jeg synes han bestemt virker som en, der kan udvikle sig til noget rigtig godt. God all round og kommer i fine positioner, men mangler skarphed og færdighed til at gøre arbejdet færdig. Dertil vil (forhåbentlig) spilletid og hjemlige himmelstrøg hjælpe.
Tror stadig på ham. Tålmodighed kan blive afgørende i denne case.
---
LJS
Betalende bruger
Top debattør
1 måned(er) siden
Der er altid en tilvænningsperiode, både sportsligt og kulturelt.
Ingen havde vel regnet med, at han ville brænde superligaen af, med det samme.
Har nu stadigvæk en tro på, at han vil lykkes.
Kristianbs 1 måned(er) siden
LJS
Betalende bruger
Top debattør
1 måned(er) siden
Har nu ellers også, fået det modsatte at vide herinde, i tidens løb ;-))
Synes nu godt at jeg kan se potentialet i ham.
Men indrømmet, han har ikke blæst os bagover endnu.
Bornholms_Granit 1 måned(er) siden
Uchino kommer fra Japan hvor at man ikke har det samme ungdomsfodbold som f.eks. man ser med MC, dertil skal man ligge at han valgte at gå på universitet og spille for deres hold mens at han fik sig en uddannelse, universitets holdene spiller med i det der svarer til J3 League som så kan sammenlignes med 3. division i DK (måske bunden af 2. division), så det ville være overraskende hvis at han efter en halv sæson allerede var klar til at spille superliga.
Vi kan jo sammenligne ham med Suzuki, han valgte ikke at gå på universitetet men at gå direkte til en japansk klub som han spillede for i 3 sæsoner i J1 League, inden han først blev udlejet til en fransk klub (hvor han spillede meget lidt) også købt af Brøndby og skulle bruge en halv sæson før at han var helt klar. Så ja nogle ting tager tid, nogle er så bedre til at vente på det end andre ;)
Kristianbs 1 måned(er) siden
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
1 måned(er) siden
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1 måned(er) siden
NewY 1 måned(er) siden
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1 måned(er) siden
---
NewY 1 måned(er) siden
TibblingLove
Betalende bruger
1 måned(er) siden
sjovt at dine profiler altid er aktive samtidig herinde, hvilket mønster :))
Du må stå tidligere op for at snyde mig.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1 måned(er) siden