Oliver Rytter
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Oliver Rytter skifter Masterclass ud med 2. Division

 
Oliver Rytter fra U/19-holdet i Brøndby Masterclass skifter til barndomsklubben Holbæk B.I, hvor offensivspilleren vil blive en del af klubbens 2. Divisions-trup.

  • Oliver Rytter
  • Steen Sørensen
   18. januar 2021 - Klokken 13:10
 • Steen Sørensen
 • Steen Sørensen
  18. januar 2021 - Klokken 13:10

Tilbage i foråret 2018 skiftede Oliver Rytter fra Lyngby BK til Brøndby IF og blev straks en del af de blå/gules hold i U/17-Ligaen. Til sommer bliver offensivspilleren senior, men Brøndby Masterclass bliver allerede her i vinterpausen skiftet ud med seniorfodbold i 2. Division.

Som U/15-spiller skiftede Oliver Rytter fra Holbæk BI til Lyngby BK, og nu bliver det til en retur til barndomsklubben et halvt år før kontraktudløb med Brøndby IF. Hos midtsjællænderne vil Rytter indgå i klubbens 2. Divisions-trup.

- Rytter er en topspiller for os at få hjem. Han har gode tekniske færdigheder og anvender dem godt i kombinations- og pasningsspillet. Desuden er han dygtig afslutter med venstrebenet. Rytter er lige nu en meget, meget dygtig ungdomsspiller. Jeg glæder mig over at han nu skal tage de næste udviklingsskridt som ung seniorspiller hos os, siger Holbæks sportschef Klaes Rasmussen til klubbens hjemmeside.

Hos Holbæk BI bliver Oliver Rytter blandt andre holdkammerat med de tidligere Brøndby-spillere Gustav Gjøg, Victor Sørensen og Mikkel Jensen. 3point.dk arbejder på at få en kommentar fra Oliver Rytter.

Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    18. januar 2021   

 • Det er et godt tidspunkt for de årgang 02, der ikke får en fremtid på seniorholdet, at skifte. Dermed får de en halvsæson som indkøring i en seniortrup, fremfor at spille andenviolin på Brøndby U19.
  1 enig

 • Sinbad
 • Sinbad
  Betalende bruger
    19. januar 2021   

 • Jeg synes det mangler lidt kontraktforlængelser på nogle spillere og et par spillere som Rytter, der godt kan sendes videre.
  På postcasten CV lød det også som Jacob Rasmussen og Emil Staugaard ikke kommer videre til førsteholdet, hvorfor de ligeså godt kan sendes videre i deres udvikling og give plads til andre.
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB GULDBOGEN VI STÅR HER STADIG 2020/2021