Foto: Teis Markfoged ©
Overlegne Brøndby hentede flot sejr i Randers
Søndag aften var det igen tid til at lade bolden rulle for Brøndby IFs vedkommende. Denne gang gjaldt det en Superliga-kamp mod Randers FC, som også havde fået en resultatmæssigt god start på sæsonen.
Cheftræner Frederik Birk valgte at rotere en del i startopstillingen i forhold til i torsdags mod Vikingur Reykjavik, og det betød, at flere nøglespillere indtog bænken fra start. Her sad nemlig spillere som Nicolai Vallys, Daniel Wass, Sean Klaiber og Marko Divkovic.
Men det gav andre spillere muligheden fra start, herunder Stijn Spierings på midtbanen. Og han gik ind og leverede et brag af en første halvleg. Han fyldte godt inde centralt, erobrede bolde og fordelte dem godt.
Brøndby kom godt ud og satte sig på opgøret. Og de gav Randers store problemer. Særligt Clement Bischoff og Mats Köhlert i venstresiden boltrede sig. Der var god vekselvirkning mellem de to og Brøndby spillede sig igennem gang på gang.
Filip Bundgaard havde fået genvalg på toppen og han kvitterede ved atter at komme på måltavlen. Scoringen faldt efter netop godt samarbejde mellem Köhlert og Bischoff i venstre. Tyskeren kom i overlap og fik den, hvorefter han smækkede et indlæg ind til Bundgaard, der scorede på sin tidligere hjemmebane.
Der var perioder, hvor Randers havde bolden mere, men det var på Brøndbys præmisser og det var yderst sjældent at hjemmeholdet blev farlige. Patrick Pentz var tæt på arbejdsløs i første halvleg.
I den anden ende havde Brøndby flere gode muligheder for at udbygge føringen. Der var en stor en til Jordi Vanlerberghe efter et flot indlæg fra Köhlert, Benjamin Tahirovic havde et par muligheder og slutteligt var det meget lige ved og næsten for Bischoff, som havde et par nærgående forsøg efter en god første halvleg.
I stedet var det den nærmest mest usandsynlige målscorer for Brøndby, som endte med at gøre det til 2-0. Stijn Spierings fik nemlig scoret sit første mål i gult og blåt. Igen var det et rigtig godt Brøndby-angreb, denne gang over højresiden. Oliver Villadsen kom i overlap og lagde et perfekt cutback ind i feltet, hvor Spierings kom på bolden, drejede rundt om sig selv og sparkede den i nettet.
2-0 til Brøndby ved pausen efter en rigtig god første halvleg, hvor eneste malurt i bægeret var, at føringen ikke var større. Randers måtte formodes at ændre på noget i pausen, så en lidt større buffer havde da været rar. Og på ingen måder ufortjent.
Men Brøndby startede anden halvleg, som de sluttede første. De blå/gule dominerede i det kronjyske. Eneste kritikpunkt var fortsat den manglende skarphed i afslutningerne.
Både Bischoff og indskiftede Divkovic, som i pausen havde afløst Köhlert, kom til muligheder for afslutninger, men i alle tilfælde blev de blokeret. Både af med- og modspillere.
Og når nu fodboldkampen ikke endegyldigt blev lukket, så stod døren jo på klem for hjemmeholdet. Som halvlegen skred frem begyndte de at lugte mere og mere blod. De spillede sig til flere og flere hjørnespark, og det gav naturligt nok et øget tryk på Brøndbys felt. Dog stod defensiven godt imod og fik afvist.
Om det var kræfterne der begyndte at slippe op hos Brøndby-holdet skal være usagt, men Randers fik i hvert fald sat sig mere igennem i duellerne mod slutningen af anden halvleg og vandt flere af dem.
Men i det tilfælde var det nok meget rart for Birk at kunne se ud på bænken og kalde først Vallys og siden Wass hen til sig til indskiftning.
Indskiftede 17-årige Jacob Ambæk fik chancen for at afgøre kampen endegyldigt, da Divkovic satte ham op med en flot tværbold. Men desværre hev Paul Izzo i Randers-målet en redning op på Ambæks afslutning.
Det blev ikke til flere scoringer, men til gengæld blev det til en meget fortjent Brøndby-sejr på 2-0 på en notorisk svær udebane.

Deltag i diskussionen
RommeTilPhiriOgSå 17. august 2025
Villadsen og Spierings spiller vel begge to deres hidtil bedste kamp for os. Bagkæden stod bundsolidt, Köhlert fortsætter med at assistere og Bundgaard bliver ved med at være knivskarp.
Fremragende gennemført indsats af drengene, der ret beset skulle have været sejret med 1-2 mål yderligere. Skønt med noget succes og arbejdsro til Birk og holdet.
ALLE MAND TIL FRANKRIG!
Før eller siden afsløre man sig selv, for det man ikke er og det man er rommetilphiri:)))
Bastiano 17. august 2025
Det ville du vide, hvis du nogensinde havde været på et stadion ;)
Lige efter kampen er færdig og man jubler med holdet eller er på ud af stadion, flot forsvaret men tror ikke en dag på det.
Er så let at skrive
Bastiano 17. august 2025
RommeTilPhiriOgSå 17. august 2025
I forhold til hvor meget du påtager dig en offer-rolle, så er det virkelig vildt at se, hvor meget du provokerer.
Jeg nyder stemningen og jubler med holdet og fejre dem
Skriver jeg er det ikke i samme sekund som artiklen kommer på og derfor tror jeg ikke en dag på ham med han er i Randers også lige meget er faktisk ligeglad
Synes bare det siger en del men du er da også meget aktiv med tanke på du er der :))
Hyg dig og god tur hjem
Lige meget god sejr i dag og synes det er komisk
RommeTilPhiriOgSå 17. august 2025
Bastiano 17. august 2025
Alle os der tager til Frankrig er jo Alpha i din verden..
brøndby 17. august 2025
Så fordi man ikke er i Randers, er man pludselig ikke fan? Manden deler sin begejstring, og det første du gør, er at nedværdiggøre ham. Simpelhen kedeligt at se på dine ærgerlige tendenser inde på den her side…
loejf 17. august 2025
Er du da helt vimmer, hvor er denne del af tråden bare trist læsning. At i skal bruge dette forum til at svine hinanden til.
Kepgar 17. august 2025
Slet ikke kommenteret at ikke er fan hvis man iiie er på stadion på ude bane, jeg er der jo ikke selv så giver ingen mening det du skriver
Men du har ret det høre ingen steder hjemme og den del har jeg også ansvar for så svare dem ikke yderligere, beklager til jer der formår skrive ordenligt
Bastiano 17. august 2025
Du kunne jo tage med på udebane, give den gas og gøre det bedre end Alpha.. så forsvinder dit hadeobjekt nummer 1..
Men jeg gider ikke bruge tid på svare noget jeg ved bare nu at man siger noget man ikke er.
Politmanden bastino som han sagt han er ved jeg også er fuld af bullshit er bare ikke så god til løgn og folk der er uærlige rommetilphiri har tydeligt flere gange vist han er en del af Alpha og støtter at have maskering han har aldrig taget afstand fra det der skader klubben
Tænk over det
Forfan... 17. august 2025
Hvor er det lavt det der. Dig som altid er jaget herinde, og elsker klubben så meget... Brug dog din energi bedre altså. Troede jeg skulle læse gennem nogle jubelkommentarer og så kommer du med et eller andet uvedkommende for at nedgøre andre som har pisset dig lidt af førhen. Voks nu op for fanden. Alle er trætte af dig...
Uche 17. august 2025
RommeTilPhiriOgSå 17. august 2025
Jeg har aldrig sagt, at jeg var i Randers, da jeg lægger syg herhjemme. Jeg har sagt at jeg skal til Frankrig. Ligesom jeg var i Reykjavík. Og i Tórshavn.
Og hvis du har et problem med Alpha, så synes jeg du skal tage det med dem. Ansigt til ansigt. Hvilket du ikke tør. I stedet så kaster du om dig med beskyldninger mod mig, Bastiano, thorrium, LJS, TibblingLove og hvem du ellers forsøger at komme i clinch med.
Du er en opmærksomhedskrævende, lille, gammel mand, som tror at din mening om alting er vigtig og den eneste sandhed.
Og uanset hvor mange gange du får karantæner herindefra, så fortsætter du din konfrontatoriske tilgang.
Tag en snak med Alpha ansigt til ansigt, som den mand du er, hvis du er uenig med dem. Ellers knyt sylten og sæt dig ned på din langside-plads.
For jeg er ikke Alpha. Og du får intet ud af, at diskutere dem med mig lille ven.
brøndby 17. august 2025
Det hovedsagelige er, at du skriver så mange helt ligegyldige ting, som ingen overhovedet her, har nogen interesse i at være vidne til. Det er så trættende og næsten ynkeligt at se på.
Hold dig nu bare til at skrive om klubben, og dens bedrifter. Det synes jeg faktisk at du er god til.
stryiv 17. august 2025
Jeg står inde for alt jeg skrev da jeg taler sandt
Sullivan
Betalende bruger
17. august 2025
Stop nu! I er blevet så gode til at være venlige og konstruktive. Det er et sted hvor vi er sammen og fælles.
Nu har du ikke læst så meget med men rommetilphiri kommer kun med skriv til mig med negative skriv og samme hver gang
Så spørg ham om han tager afstand fra Alpha og maskering for det gør han ikke og spørg ham om han mange gange skriver om han er sand fans der tager ud rejser med dem han gør et nummer ud af det hver gang
Men sjovt nok skriver han som den første rigtig tit duer bare ikke til dobbeltmorale eller folk der taler vores spillere ned og sætter Alpha et sted hen hvor de ikke høre til
Tror han ikke der har været fest og sang og stemning før 2006 da Alpha blev stiftet
Det er absurd give dem kredit for det de ikke er mere og sandheden er ham der stod med Dortmund trøje er fra Alpha og rommetilphiri selvom han tidligere har givet udtryk for det er hans venner siger han ikke ved hvem der står der
Løgn på løgn og det duer jeg bare ikke til slet ikke når det skader den klub vi elsker for jeg afskyer alt hvad de afstumpet personer står for og de tillader sig kalde sig fans lukke hooligans ind og acceptere noget der skader vores klub er hykleri
Så ja kommer aldrig til at være venner med dem der sætter Alpha højt de er kun blevet en mere og mere afsporet gruppe som flere og flere fans på sydsiden tager afstand fra.
De har slet ikke den opbakning mere og der var en fed stemning før 2006 da de kom til og hvis vold og andre ting der skader klubben skal være en del af det gode de bidrager med så er det nej tak
Nu har rommetilphiri flere gange kontaktet mig og kommenteret før jeg i dag valgte at give min mening til kende fordi jeg mener han ikke er det han udgiver sig for at være herinde
Men du har ret og jeg svare dem heller ikke længere netop af den grund
Du skrev i venlig og god tone og det du skriver er rigtigt :) men husk at rommetilphiri flere gange på det sidste har skrevet til mig
I en meget nedladende tone som han kun kan for han er en der sidder bag sin skærm og gemmer sig og skriver som han er noget han ikke er.
stryiv 17. august 2025
Hvorfor skal du bestemmer hvilke holdninger man har til hvilke fanfraktioner, hvordan man opfører sig som fan på dette medie og man ikke kender til Brøndby før 2006?
Lad vær med at gøre dig til dommer om hvem der er rigtige fans, det er småligt og usmageligt.
Lad vær med at gøre dig til dommer om hvem som må skrive første kommentar på forskellige tråde.
Og sidst men ikke mindst. Du ved udmærket godt hvorfor der kommer så mange kommentarer til dit absurde latterlige skriv omkring hvem der er på stadion og hvem der ikke er, hvad fuck er problemet omkring han skriver første kommentar? Er du jaloux over det ikke var dig selv, og derfor skal infiltrere hans kommentar?
Tag dig nu sammen ærligt. De fleste er så træt af dig herinde og du fatter stadigvæk ikke hvorfor?
TibblingLove
Betalende bruger
17. august 2025
#smidtossenudigenigenigen
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Bliver disse evindelige infights aldrig trættende for dig.
TibblingLove
Betalende bruger
17. august 2025
Hvorfor tror du han er kommet tilbage mere end 35 gange?
det gør ingen normale mennesker!!
Jeg er total ligeglad med din og deres mening dog ikke dem der skriver modsat dig i god tone og er saglige
Du har aldrig formået kunne argumentere og det eneste du kan er opfører dig som en af hyænerne
Faktisk burde jeg ikke svare dig og derfor også det sidste…
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Undrer mig ihvertfald over, at man bruger sin tid på provokationer og deslige, når man burde glæde sig over dagens sejr, og præstation, i stedet for.
Ikke de få saglige der har skrevet fint I andre er de samme hyæner og I kan kun i flok.
Jeg står 100 % inde for alt jeg skrev om rommetilphiri samt ændre jeres skriv ikke mit syn på jer eller ham for folk der lyver og sætter sig op et sted de ikke høre til eller skriver til mig herinde konstant i negativ tone siger mig intet og det er altid de samme
Jeg lader mig bare ikke tryne af små personer der kun kan i flok og svare for mig da jeg ikke gider jeres pis
TibblingLove
Betalende bruger
17. august 2025
Og nej det er ikke synd for dig!
Og ja du er helt selv ude om det!!
Og ja vi er pisse ligeglade med dit konspiratoriske pladder, vi vil bare gerne være fri for det!!!
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Sikke en fan.
For mig er Alpha ikke en fan gruppe de er personer der tror de er større end klubben og derfor er de ikke fans i min verden
Jeg skriver ikke jeg skal bestemme nogen steder det er din holdning jeg skriver min holdning og den er ikke god mod Alpha gruppen der står med Dortmund flag og lader deres mand stå i capo tårnet i ført en Dortmund trøje de er for mig ikke Brøndby fans eller forære de billetter de får og give dem til karantæne ramte personer eller hooligans fra Dortmund
Fordi der ikke er kontrol og de kommer ind andet sted så nej jeg anerkender ikke Alpha og jeg bestemmer ikke hvem du kalder fan men for mig er folk der gør ting der hæver dem over klubben ikke fans
Var din holdning sådan hvorfor fylder du selv tråden med starte at skrive til mig og igen nu dobbeltmoralsk så det batter er du
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Du er glad for dagens sejr, ikke....
Så tror du jeg bliver ramt :)) jeg er total ligeglad med dig og din mening den kunne ikke rage mig mindre
I er jo de samme der er på og set flere likes på mine kommentar end de brugere der skriver her så ikke alle deler din holdning
Og er det dit bedste argument så viser det bare endnu engang hvor ubegavet du er uden nogen saglig argumentering andet end blive personlig
Det er du til gengæld god til og ja jeg har haft flere profiler for finder mig ikke i folk der tror de kan tryne andre det er jer iiie mig der kontakter mig og rommetilphiri der i dag flere gange skrevet til mig før denne jeg sendte til ham
Men igen jeg er ligeglad med dig du er for mig et menneske uden karakter
Det er sku lidt komisk :)
Synes I skal skrive med hinanden jeg gider ikke spilde min tid på jeres intetsigende skriv
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Var det ikke dig der som noget af det første, efter dagens kamp, sendte en provokerende stikpille afsted til Romme.
Det siger sgu en del, for at bruge dine egne ord.
Du kunne jo bare have ladet være.
Jeg skrev den men forud for det har rommetilphiri herinde skrevet flere gange til mig både i dag og dagene op til før det
Så jeg synes det var underligt man samme sekund som artiklen kommer på har en kommentar ol lang når man som han også skrev tidligere men redigeret at han var på stadion og han har før gjort en dyd ud i at fortælle han altid er med dem ude og jeg fangede ham i for mig at se en løgn og det duer jeg ikke til og derfor skrev jeg som jeg gjorde og det står jeg ved og fortryder intet for ved jeg taler sandheden
Men igen er ligeglad I er jo de samme der er på du taler om fokus på kampen men er nu på 6-7 kommentar i denne tråd og siger vel lidt om en form for dobbeltmorale jeg finder mig bare ikke i folk tror de skal udnytte andre skriver
Og de få enkelte der skriver sobert og sagligt respekter jeg derfor stopper jeg også med svare jer og igen du er også altid på som de andre I kan ikke lade være synd for det og jeres dobbeltmorale herinde
LJS
Betalende bruger
Top debattør
18. august 2025
Er du sikker på, at det ikke bare er dig, der er for stolt og arrogant, for dit eget bedste.
stryiv 18. august 2025
niear960 18. august 2025
Fnidder
Bastiano 18. august 2025
Du er mere end velkommen, du henvender dig bare i forhallen.
RommeTilPhiriOgSå 18. august 2025
Du mener at en kun 19 årige mand der er blevet udsat for trusler og racisme ikke fortjener ro, men du der altid sidder og ser Brøndby kampe på live herinde og aldrig er på stadion, er en sand fan og mener ikke en kun 19 årige mand skal have ro
https://3point.dk/debatter/clement-bischoff-sanktion-fra-klubben<br />
Som om du skulle være mere fan/bedre fan end den pågældende bruger, bare fordi du bor tættere på stadion og har mulighed for, at komme til flere kampe end vedkommende.
Det udfordrer jeg dig så på i den her tråd, fordi hvis du er mere/bedre fan end dem, der ikke er på stadion ligeså ofte som dig, så må dem af os, som BÅDE er på stadion OG i Europa jo være større/bedre fans end dig.
1 enig · 2 god kommentar
Chris1988 17. august 2025
RommeTilPhiriOgSå 17. august 2025
Mugge999 17. august 2025
Joblar 17. august 2025
Særlig ros til Clement for at stå imod det pres han har været under, trods hans unge alder viste han, at han ikke lod sig ryste af de idioter, som gav udtryk for det de ikke er nemlig FANS..
Endnu en stor tak til holdet og Birk for at levere varen igen i denne uge, man bliver så stolt som fan når man levere sådan, lad det endelig fortsætte.
---
Marc Johnson 17. august 2025
Virkelig flot Birk og holdet. Endda med flere rotationer.
FremadVestegnen 17. august 2025
Bundsolid beskriver det vel bedst.
Dejligt at have en rigtig forsvarsspiller i Jordi, i stedet for klaiber. Håber vi ser det fremover.
Klaiber koster for meget og giver ikke nok offensivt til at det veje op for det.
Brøndby85
Betalende bruger
17. august 2025
FremadVestegnen 17. august 2025
Min antagelse er at vi uden klaiber ikke havde tabt 3-0 på Island.
Brøndby85
Betalende bruger
17. august 2025
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Og cadeau til C. Bischoff.
Ris og ros skal gerne følges ad, og idag fortjener han ros.
Flot sejr.
---
Kenneth
Betalende bruger
17. august 2025
Bjarke 17. august 2025
Runer1 17. august 2025
Solz 17. august 2025
---
Chris1988 17. august 2025
Vainio74
Betalende bruger
17. august 2025
ZnapZ 17. august 2025
Studenterbrød 17. august 2025
Godt at se Bischoff ikke så ud til at være påvirket af de grimme beskeder han fik i indbakken. Han leverede en fin indsats.
Gid han ville forlænge, men det ser desværre ikke sådan ud :-(
---
Kepgar 17. august 2025
Stefkis
Betalende bruger
17. august 2025
Dem der er nøglerne
Divko
Binks
Kohlert
Bundgaard
Bischoff
Nartey
Villadsen
Lauritzen
Runer1 17. august 2025
Mauer 17. august 2025
Uche 17. august 2025
En tilfældig scoring til rfc og hvordan var det så gået.
Stærk indsats... osv., kan jeg kun tilslutte mig, fabelagtig god kamp i dag
Mauer 18. august 2025
ZnapZ 17. august 2025
Mauer 18. august 2025
ZnapZ 18. august 2025
Mauer 18. august 2025
---
master bif 17. august 2025
Jensen
Betalende bruger
17. august 2025
Nu ser vi endelig Birk-bold og den omtalte ‘ild’!
Kæmpe kamp og kæmpe holdindsats. Jeg ser ingen, der falder igennem i dag.
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
17. august 2025
Mauer 18. august 2025
---
TACKLER
Betalende bruger
17. august 2025
1. Godt at Bischoff lod benene tale og kørte rundt med sin modstander - bravo. Forstår omvendt ikke hans udskiftning, når han nu alligevel ikke kan spille torsdag.
2. Villadsen spillede også sin første rigtig gode kamp og er nu medvirkende til, at vi kan angribe flere rum og bredt - også en fin assist i dag.
3. Det virker som om, at Binks har haft en enorm effekt på vores bagkæde, der efter hans ankomst virker mere solid og trygge med bolden (jeg er med på at han var med i Reykjavik).
Bekymring:
Jeg fornemmede på Birks post match interview, at vores to nye japanere er længere væk fra spilletid end han havde håbet. Det understøttes vel også af, at Ambæk er begyndt at være første indskifter til offensiven.
Jeg håber de finder rytmen snart og begynder at kunne bidrage, alternativerne er nemlig, at vi enten skal ud og fyre endnu flere penge af efter en angriber, der derudover skubber dem længere væk fra spilletid - eller at september og oktober kan risikere at blive nogle hårde måneder, når angrebet på et tidspunkt mangler lidt inspiration.
Jeg tror at Strasbourgkampene afgør resten af transfervinduet. Taber vi - er vinduet lukket og kommer kun på klem, hvis Bischoff skal erstattes.
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Vel skrevet.
Mit ønske, på trods af F. Bundgaard akt. Skarphed, er stadigvæk en 9'er.
Men køber præmissen om, at det kan blive afgørende, om vi kommer i et europæiske gruppespil.
TACKLER
Betalende bruger
17. august 2025
Det er vi ikke uenige om - jeg synes derudover også vores midtbane er for tynd, vi må formode at det ikke kun er i forsvaret vi får skader i år.
Angriberposten er dog det største dilemma for klubben (tror jeg), fordi vi er ok stillet rent numerisk. Det betyder, at en evt. tilføjelse - vi skade vores investering i Uchino og Fokuda, der omvendt ikke har vist sig klar (ifølge Birk).
Det bliver spændende at se om klubben agerer som en topklub - og køber ind til en svag kæde, eller om vi beskytter vores investering.
LJS
Betalende bruger
Top debattør
17. august 2025
Gode pointer.
Ang. De to japanere, så forventer jeg en tilvænningsfase, lidt som med Suzuki, her i efteråret.
F. Bundgaard er jeg begejstret for, men vi mangler en gardering, hvis han evt. Blev skadet og så kan han også bruges på kanterne.
Så ser gerne en tilgang af en proven 9'er.
AldrigArne 17. august 2025
Det er især opløftende, synes jeg, at Bundgaard har så mange lækre mål på sin kappe så kort inde i sæsonen. Den måde han eksempelvis drejer Køhlerts indlæg ind med poten er sublimt, intet mindre. Hvis han også får de grimme mål med, så stikker det helt af. Vi er nok ikke helt færdige på markedet, da vi godt kunne bruge et stærkt alternativ. Det er Øv at Rajovic ikke kunne komme hertil.
Så er det jo også virkelig lovende at Spierings kom fra kampen med så god en følelse - det er jo en af nøglerne til kontinuerlige resultater, at de fire der skiftes ind holder niveau med dem, der restituerer.
Kan man finde noget som helst negativt? Ambæks afbrænder er ærgeligt, men han viser han lige akkurat er foran det unge japanske talent da han faktisk rammer bolden. Afslutningen manglede at sidde lidt længere ud i en af siderne og måske lidt lavere vinkel.