
Foto: Teis Markfoged ©
Personlige fejl blev dyre i nederlag til FCM
Ohi Omoijuanfo og Mathias Greve var tilbage i Jesper Sørensens startopstilling, da den søndag aften stod på topopgør i 3F Superligaen, hvor Brøndby IF var gæster hos FC Midtjylland.
Brøndby fik en rigtig svær start på kampen.
De blå/gule havde svært ved at holde på bolden overfor et hjemmehold, der sad rigtig højt i presset.
Første havleg gik
Og der skulle heller ikke engang gå ti minutter, før FC Midtjylland fik åbnet op for scoringerne i det, der skulle blive en vild og intens første halvleg.
Midtjydernes første mål var ikke et, der vil vinde en Puskas Award, men det var effektivt, og Henrik Dalsgaard kunne efter lang fumlen rundt i feltet sætte bolden i kassen til 1-0.
Viva la Vida fik dog kun lov at have genklang på MCH Arena i tre minutter, før Nicolai Vallys sparkede sig tilbage i topscorer-ræset efter læmgere en periode uden mål, da han ventede til det helt rigtige tidspunkt med at sparke den ind bag Jonas Lössl – rigtig smart lavet af Brøndby-offensiven.
Det var blot anden gang i kampen, at Brøndby var oppe at vise bisser, og det havde taget ti minutter, før det skete for første gang.
Brøndby fik en smule bedre fat i opgøret efter scoringen, men i en situation, der aldrig må blive farlig, mistede Sean Klaiber bolden efter et Brøndby-frispark på kanten af feltet, og dermed kunne Dario Osorio løbe alene ned og sende 'Hedens drenge' foran for anden gang i første halvleg.
Bøndby fik en svær periode efter føringsmålet og skulle lige finde sine ben oven på skuffelsen.
Men holdet fra Vestegnen kunne stadig sætte fine ting sammen i sekvenser, og det viste sig fra sin fineste side, da Sean Klaiber efter et flot angreb kunne gøre skaden god igen og sende et flat indlæg ind til Ohi, der udlignede.
Midtjyderne var farligst i første halvleg, men de to hold kunne gå til pause med to scoringer hver. Billigt sluppet for Brøndby, der slet ikke var i kontrol og som leverede flere alvorlige, personlige fejl.
Dyre fejl
Noget uvant kom Brøndby bedre ud til anden halvleg.
Gæsterne fik sat flere fine ting sammen, men havde svært ved at gøre det rigt farligt.
Som anden halvleg skred frem, lignede det dog mere og mere det Brøndby-hold, man kender fra de seneste runder.
De blå/gule blev stressede på bolden og overgav initiativet til FC Midtjylland.
Det fik konsekvenser, da et Brøndby-målspark blev til et FC Midtjylland-hjørnespark, Brøndby selv sørgede for at forære, og som Franculino fik sat ind bag Patrick Pentz til 3-2.
Selvom Brøndby til sidst prøvede at jage sig frem til et udlignende mål, manglede skarpheden, kreativiteten og koncentrationen i så høj grad, at holdet de blå/gule må tage fra Herning med det første Superliga-nederlag siden siden september måned.
Deltag i diskussionen
Mr.D 5. maj 2024
RommeTilPhiriOgSå 5. maj 2024
Fortjent nok at vi taber set over hele kampen. Lad os håbe, at det er dét wake up call holdet har brug for.
Havde Suzuki været mere skarp i sine sidste aktioner i dag, så havde resultat måske været anderledes, men vi må op på hesten igen.
Igen nogle enten ligegyldige eller deciderede dårlige indhops af indskifterne.
To flotte mål vi får lavet dog, og fedt at få Vallys og Ohi igang igen.
Nederen at vi også fik Midtjylland igang igen.
Nå, alle mand på stadion søndag!
TheBadBoy 5. maj 2024
Mortensputnik 6. maj 2024
Mr.D 5. maj 2024
RommeTilPhiriOgSå 5. maj 2024
Han må rejse sig på søndag og være klar på at putte Alchouri i sin baglomme igen.
---
Bastiano 5. maj 2024
Fck lugter blod, og de kommer med fuld smadder mod os næste gang.
Fremragende sæson. Imponerende på mange punkter.
Men det var vidst det…
RommeTilPhiriOgSå 5. maj 2024
Så snart vi har givet førstepladsen fra os, så kan vi vende tilbage til det.
Nu har vi to hjemmekampe, de skal give 6 point, hvis vi vil være mestre i år.
Det starter på søndag.
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
Bastiano 5. maj 2024
Vi spiller ikke godt, overhovedet, og ser man på hvordan fck spiller kan jeg simpelthen ikke se os slå dem, når de spiller som de gør i dag, med 10 mand ude
TheBadBoy 5. maj 2024
Vainio74
Betalende bruger
5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
TheBadBoy 5. maj 2024
joker 6. maj 2024
Vi er nummer 1 i slutspillet. Spiller hver uge mod de allerbedste. Det er fantastisk flot vi overhovedet er foran fck og fcm.
Kris
Betalende bruger
6. maj 2024
Forventningerne til vores hold er godt nok store og måske nok nærmere urealistiske, hvis man forventer, at vi skal slå dem der ligger på en delt 2. plads, på udebane....
Vores hold har overpræsteret og selvom vi lige har tabt, så ligger vi stadig nr. 1.
Vi har en stærk start-11, men vi har ikke en bænk, der kan hjælpe til med at holde den placering, så vores start-11 skal både være dygtige og holdbare (spille mange minutter), hvis vi skal hive mesterskabet hjem.
Det er ikke umuligt og især ikke, når vi kun skal præstere 4 kampe mere, men ser man på vores trup, så skulle vi spille om 3. - 4. pladsen.
Så herfra, der løftes der på hatten for JS og trænerteamets arbejde og spillernes indsat. De har klaret det bedre end forventet.
Dermed ikke sagt, at vi skal være glade, hvis vi bliver overhalet, men prøv at gå tilbage til starten af sæsonen, og læs diverse indlæg herinde, så er der vist ingen tvivl om, at holdet har gjort det bedre end de fleste forventede. Nu skal de så bare give det max gas og gå det det ultimative mål.
Forza Brøndby.
Joblar 5. maj 2024
RommeTilPhiriOgSå 5. maj 2024
Der er 4 kampe tilbage, og 4 hold kan nå at vinde det, hvis de vinder deres sidste 4 kampe mere eller mindre.
Ingen har vundet noget endnu.
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
joker 6. maj 2024
vi mangler en bedre bænk
---
Mr.D 5. maj 2024
LJS
Betalende bruger
5. maj 2024
Men vi ligger trods alt nr. 1 og vi kan selv stadigvæk afgøre det.
Det er nu der skal bakkes op om holdet.
Tror og håber sgu stadigvæk på det.
Bæredygtig Brøndby 5. maj 2024
Begriber ikke at Pentz er den spiller på vores hold der har bolden mest, det kan umuligt være taktikken.
Vi ved FCM er gode på dødbolde og alligevel giver vi dem 10 hjørnespark. Lad nu vær med at tage alle spillere med hjem når modstanderen har hjørne, vi bliver presset i bund hver gang.
Nu skal spillerne og Jesper Sørensen vise hvad de er lavet af. Hvis vi skal være mestre må vi alle steppe op.
preben
Betalende bruger
6. maj 2024
Men mandskabet er ikke godt til Europa,alt alt for nemt at slåud af stilen tilsyneladende og en super.optimisme her på.siden giver ikke point i bogen, men det modsatte heller ikke
---
roligrolig 5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
roligrolig 5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
MetroTilStadion
Betalende bruger
5. maj 2024
Nærmest alle spillere lavede fejl, nogle lavede mange fejl, nogle lavede store fejl, nogle kom ind og lavede store fejl.
FEJL -FEJL - FEJL - FEJL - FEJL
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
BrianGideon 6. maj 2024
MetroTilStadion
Betalende bruger
7. maj 2024
Du kan godt kalde det en holdning, men jeg skrev det nu fra, det var sådan jeg så kampen, altså at vi tabte den pga. utrolig mange personlige fejle over alt på banen og fra mange forskellige spillere, og jeg mener det var skyld i vores nederlag. Ordet dødbider, forbinder jeg mere med noget/nogen som er utrolig kedelig. Det kan jeg ikke se hvordan min kommentar kan være, men du har da ret til og være uenig, men du kan jo så skrive hvad du mener var skyld i vores nederlag i stedet, det vil give noget mere kvalitet i debatten.
Brøndby85
Betalende bruger
7. maj 2024
Der var opløftende momenter med Vallys, Ohi og Divko og kampen kunne godt have endt uafgjort.
Det er trættende med denne malen fanden på væggen.
Vi ligger nr. 1 og vi kan selv afgøre det.
Kepgar 5. maj 2024
Det er direkte pinlig og en kæmpe mangel af evner at JS ikke kan læse kampbilledet undervej i en kamp.
Fair nok, der var også mange personlige fejl som JS ikke kan styre ude fra bænken men det ændre ikke på at det taktiske oplæg idag var lort.
Jeg har tit forsvaret JS men dagens nederlag ligger en og alene på hans skulder og som jeg tidligere har skrevet kræver det minimum 7 point i de næste tre kampe ellers taber vi hele lortet på gulvet og det gjorde vi desværre idag.
Beklager den negative tone og skulle nok havde ventet til i morgen med at skrive, men hold kæft, hvor var det dårligt træner arbejde.
Morel23 5. maj 2024
Kepgar 5. maj 2024
1. JS ville jagte en scoring mere og ikke stille sig ned, hvorfor skifter du så defensivt ind. Det er et forkert signal at sende til de andre spiller både med og mod spiller.
2. JS ville absolut spiller den ud nedefra målmanden, for en hver pris, hvorfor skifter du så de spiller pasnings stærke spiller ud og de mindre stærke ind. Fair nok at JS vælger at gøre dette men så må mand jo også ændre sit taktiske udtryk på banden og spille mere direkte.
3 Ja han skifter offensivt ind idag men det er først efter vi er kommet bagud og det er alt for sent.
4 Ohi score idag men udover det bidrager ham med absolut ingen ting og skulle havde været ude tidligere.
5. JS ved at fcm kommer og står ekstremt høj i banden og ville presse med alle mand og finder det dybt underligt at han ikke går ind til kampen med et mere direkte indtryk. Han er alt for nem at læse da han gøre det samme i hver eneste kamp, uden en undtagelse.
Når jeg siger JS taber kampen i dag er det fordi har er for nem at læse, handlingslammet og ikke tør at prøve at ændre kampens forløb før det er for sent.
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
Vi har set tidligere, hvor svært det er at undgå, at niveauet falder ved en given udskiftning nærmest uanset hvilken.
Morel23 5. maj 2024
Kepgar 5. maj 2024
Fair nok at du skifter rado ind men ved sådan et skift bliver du nød til at ændre spille stil, du kan ikke spille den op fra målmanden til angrebet med rado inde centralt når der kommer 5-7 fcm spiller farende i et sindssygt pres for det kan han ikke håndter og med KT i midterforsvaret bliver det ikke bedre vi så flere gang at de blev stresset og smed bolden væk.
I stedet for skulle han ved en indskiftningen af rado ændret stilen til hurtig, direkte spil med langebolde som blev spillet over fcm presse og ikke igennem det, for derefter at komme med et sindssygt pres og vinde de anden bolde der kan komme. Skift yeboah ind på toppe i stedet Ohi da han virkelig har noget fart på den måde kan du stå sikkert i den defensiven med Rado og stadigvæk true på omstillingerne.
Personligt havde jeg lagt vallys ned ved siden af Wass i stedet for Greve, for at havde to stærke boldspillene spiller på banden der ville kunne håndter det ekstreme pres fcm kommer med når de forsøger at lukker Wass ned sender du bare bolden over til vallys i stedet for det kan du ikke gøre med Rado. Bundgaard var røget ind på vallys plads på den måde kan han ligge og true i dybde og en yeboah på toppe som med fart ville tvinge fcm til at stå laver i banden af frygt for omstillinger. På den måde kunne JS holde fast i sin fodboldfilosofi om at spille den rundt og holde bolden i egne kæder og det ville ikke være nødvendig at ændre spille stil.
Min pointe er at JS låser sig fast i et system og en fodbold filosofi som ikke passer til de spiller han sender på banden en dygtig træner spiller de styrker som spillerne har i stedet.
Morel23 5. maj 2024
Kepgar 5. maj 2024
Vi har jo set gang på i denne sæson at når modstanderen presse højt og aggressiv bliver rado stresset og laver fejl derudover fjerner du muligheden for at spille bolden op gennem midten for du mister bolden før du får den over midter stregen, det har vi set gang på gang i denne sæson.
Du misforstår min pointe. Jeg mener ikke vi skal spille som fcm på lang sigt for kan godt lide JS stil og syntes det er den rigtig for Brøndby. Men når du er presset og vælger at skifte til et mere defensivt udtryk, som JS gjorde med Rado så får du en helt anden type spiller ind som ikke er stærk på bolden og stresser ved et høje fcm pres du bliver nød til at ændre din spille stil, så den passer til spillernes evner. Siger ikke Rado er en dårlig spiller syntes han er fantastisk spiller men du skal bruge ham der hvor han er god og til de ting som han kan og det er ikke hurtig og bold sikker fodbold. JS har lavet dette move i, hver eneste kamp med det samme resultat, til følge hver eneste gang, tabte point og en midtbaner der går i opløsning fordi de ikke kan få bolden over midterlinjen.
vi har minimum to spiller på bænken der ville kunne passe i den direkte spillestil som passer til rado’s måde at spille på, det er en Bundgaard som er en fantastisk dybde spiller og yeboah som er røv hurtig måske den hurtigste af alle Brøndbys spiller.
En offensiv udskiftning i stedet for rado kunne være en nartey eller simpelhen rykke en vallys ned ved siden af Wass og Bundgaard ind på vallys plads hvilket nok havde været mit valg.
Kepgar 5. maj 2024
Morel23 6. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
6. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
joker 6. maj 2024
---
ZnapZ
Betalende bruger
5. maj 2024
Suzuki er kommet i gang.
Vi spiller altså godt offensivt.
Hvis dette er vores bundniveau så er jeg fortrøstningsfuld mod afslutningen. Der er stadig 12 point.
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
5. maj 2024
ZnapZ
Betalende bruger
5. maj 2024
Men lad os starte med at slå killingerne.
ZnapZ
Betalende bruger
5. maj 2024
9 så kræver det at vi vinder over vinderen af MCMuh/FCN/Fuck indbyrdes total vinder(Tror nu ikke at der er en der trækker sig fuldstændigt sejrrigt ud der).
ZnapZ
Betalende bruger
5. maj 2024
Men mener stadig der er mangler. Og fejl der skal rettes. Men altså det har de andre også.
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
5. maj 2024
Hans svar siger alt, han kan nemlig tydeligvis ikke argumentere.
Tanken 5. maj 2024
Vi har nu 4 kampe, hvoraf 3 er på hjemmebane. Det skal give 10 point hvis vi skal håbe på at tage mesterskabet hjem. Det kræver bare vi stopper med gang på gang lave de samme dumme fejl.
Qubert18 5. maj 2024
FCM overfalder det os, og den bold skal spilles langt hurtigere væk fra de 4-5 ulve, som bare jagter bolden.
Wass og Kleivert tager det for roligt, og så bliver de til ulvemad, og vi får dem lige tilbage i hovedet.
---
Kristianbs 5. maj 2024
19Magic64 5. maj 2024
Hold kæft en gang sort snak..!!
Kristianbs 5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
19Magic64 5. maj 2024
Morel23 5. maj 2024
Kristianbs 5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
Morel23 5. maj 2024
Arenzano
Betalende bruger
5. maj 2024
BIF4EVER72 5. maj 2024
---
19Magic64 5. maj 2024
Vi havde ikke tabt siden september før kampen i dag, og den gode stime skulle så slutte nu..
Men vi har stadig selv det hele i egne hænder!! Måske var det det der skulle til, at vi er helt klar næste kamp?
Jeg har i hvert fald ikke opgivet håbet, og stadig alt for tidligt at snakke mesterskab, vi fører med 1point og der er 12 at spille om, så frem med den gule/blå brystkasse, Brøndby lægger sig ikke ned!!
-forza..
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
5. maj 2024
Selvfølgelig har vi ikke tabt noget endnu
Vi er foran de andre, vi skal bare sende FCK hjem med et nederlag
Tror ikke det sker på baggrund af de sidste kampe vi har set.
Tror det på baggrund af min fornemmelse, jeg tror vi kommer til at spille en fantastisk kamp
Tror faktisk vi vinder mod FCK, vi kommer til at kæmpe røven ud af bukserne
Så nej guldet er ikke tabt ej heller vundet endnu
Lad os vinde søndag så er vi et skridt nærmere og har smidt FCK ud af ræset. Men vi skal hæve vores niveau, men tror jeg også de gør
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
5. maj 2024
1. Det er nu vi kan se, hvem som er “Big Game Players” og hvem som ikke er.
2. Jesper Sørensen skal lade være med at gentage sine fejl og forvente et andet resultat.
Morel23 5. maj 2024
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
Morel23 5. maj 2024
@Saesonkort
Så du mener simpelthen at Klaiber og Wass ikke er Big Game players , for derfra hvor jeg så kampen var de hver især skyld i et mål til modstanderen samt gennemgående temmelig skidte begge to.
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
5. maj 2024
19Magic64 5. maj 2024
Brøndby85
Betalende bruger
6. maj 2024
Nicklaspoulsen 5. maj 2024
Spillerne er mentalt udmattet og den favoritværdighed og pres vi har haft efter sejren inde i parken, har vi simpelthen ikke kunne leve op til.
Jacob Rasmussens vredesudbrud efter 2-2 i AGF siger jo alt om det. Vi har haft ALT at tabe i dette mesterskabsspil. Forhelvede hvor håber man at spillerne og trænerteamet ser indad, men jeg frygter at dette var vendepunktet for sæsonen.
FCK har jo intet at tabe på søndag, for selv medierne talte dem ude af guldkampen for bare 2 spillerunder siden.... Vi mangler igen så meget kvalitet i forhold til at gøre det til 2-3 og få FCM frem i banen for så at slå en kontra...
Og ja. I 20/21 sæsonen så det heller ikke godt ud midtvejs, og vi håber/beder jo alle sammen til at vi i sidste spillerunde står med guldet, men vores formkurve er bare utrolig selvmodsigende
ZnapZ
Betalende bruger
5. maj 2024
Vi spiller altså ok. Med 2-2 målet som eksempel.
Vores forsvar har været ramt af skader. Og Tshiembe viser netop hvad vores problem har været. Der var flere episoder. Men tydeligste er disse 1 mod 1 med bagerste mand hvor anden midt i venstre/midt skubber op(tidligere Lauritsen ved hans og Heggs røde kort).
Vi er for spillende ud af forsvarszone uden at spille direkte(dybt over kæder). Hvilket betyder at det bliver nemmere at gå højt med dækning af sideskift.
Der er mange flere ting. Men det er der også for de andre. Lad os se de næste 4 kampe.
Brøndby for evigt.
Nicklaspoulsen 12. maj 2024
ZnapZ
Betalende bruger
19. maj 2024
Spillerne er mentalt udmattet
Vi mangler igen så meget kvalitet
som prøver at modargumentere katastrofen der har været under opsejling længe.
Altså sætninger som andre også kunne have skrevet. Alle hold i top 4 har svingende præstationer. Det har de da deres modstandere på toppen/gode dage faktisk er omtrent lige så gode som dem på dårlige.
Synes vi spiller betagende fodbold. Synes ikke vores spillere spiller frit, men det er måske også ok.
Vi har fået fint/lige så mange point som FC-klubberne. Vi spiller altså ok.
Sorry det sene svar. Missede beskeden:)
Nicklaspoulsen 21. maj 2024
Nu står vi heldigvis i en gunstig position, og spøjst hvordan en sejr bare kan ændre troen på tingene. Det er klart at kigger man på de FCK/FCM så har de nogle mere modne spillere som er klar til at perform her og nu og har en del POWER både i spillet fysisk men så sandelig også i tempoet.
Jeg var og er stadig nok bare træt af, at vi ikke har vundet de så kaldte nemme kampe. Så vi kunne komme ind til en topkamp mod FCK/FCM i dette mesterskabsspil og faktisk prøve at spille til uafgjort eller ligesom FCK mod os. Bare stille os dybt og se hvordan de løser det.
joker 6. maj 2024
vi har jo den smalleste trup og tyndeste bænk. Det koster nu.
---
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
5. maj 2024
Marc Johnson 5. maj 2024
Top 3
Spille med om guldet
Det ser fornuftigt ud ift at nå den målsætning
Derudover har vi udviklet spillet. Vi er ekstremt svære at slå, og vi har et stærkt koncept.
Men skaderne til Alves og Kvistgaarden er mere end denne trup kan håndtere.
Ja vi har udviklet spillet men der mangler mod/muligheder for Jesper for at ændre i kampene undervejs. Ideelt set var Nartey tættere på, så han kunne komme ind og påvirke en kamp som i dag. Det samme med Bundgaard.
Når det så er sagt så forstår jeg ikke indskiftningen af Rado i dag.
Kris
Betalende bruger
6. maj 2024
Jeg er enig i dit indlæg bortset fra det med at Jesper Sørensen mangler mod til at ændre kampene.
Han har ikke en bænk der kan ændre kampene og det er vores start-11 der skal sikre os, at kampene går vores vej og der må vi jo også bare konstatere, at den manglende bænk gør, at vi trækker på de samme spillere igen og igen, men gør vi det ikke, så lå vi slet ikke med i toppen.
Marc Johnson 7. maj 2024
Uka
Betalende bruger
5. maj 2024
Fcm er et røvsygt hold at se på. En flok skuespillere der prøver at få en dødbold de kan losse ind i feltet. Gabende kedeligt, men sådan spiller de.
---