Brøndby hold jubel
Foto: Simon Kammer ©
PODCAST

Podcast: Er vi på vej VÆK fra noget? Eller er vi på vej MOD noget?

 
Her kan du høre denne uges paneldebat fra BrøndbyLyd.

    • Brøndby hold jubel
    • Nanna Møller Karlsen
      17. marts 2025 - Klokken 22:30
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    17. marts 2025 - Klokken 22:30

Afsnittet kunne også have heddet at operationen mislykkedes, men at patienten overlevede. Det er nok den fornemmelse, vi er mange, som sidder med. Brøndby IF fik knebet sig med i top 6 med 2-2 hjemme mod Silkeborg IF.

Godt. Nu er stregen trukket og fiaskoen blev afværget. 

Hvorfor er det gået, som det er gået i foråret? Hvorfor blev kampen mod Silkeborg endnu en bøvlet affære for os? Og hvordan skal vi gribe sæsonens resterende 12-13 kampe an?

Panelet i denne uge består af Anders Norquist (ungdomsudviklingstræner i HIK), Aske Stentoft og Patrick Jensen. Nanna Møller Karlsen er vært og har mixet.

Hovedpartner: Arbejdernes Landsbank
Partner: GF Forsikring Nordsjælland og Storkøbenhavn

Lyt med her eller hvor du foretrækker at høre podcasts:





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Vi er lost!

    Forstået på den måde, at en sportslig ledelse der 100% ved hvilken retning de vil gå, ville aldrig have ansat en total grøn træner som Birk!

    Dermed ikke sagt at Birk ikke kan blive en succes, men ledelsen har lidt lukket øjnene, krydset fingrene og håbet på det bedste, det kan ALDRIG have været en del af strategien at ansætte en træner som Birk..

    En konsekvens af dette træner valg, er også at Birk blev tvunget til at gå tilbage til 3 centrale midterforsvar, chancen for en rutineret træner så tidligt måtte sadle om er begrænset, en manøvre der udsætter dagen, hvor vi har det endelige spilkoncept..

    -Peter Sørensen fortalte i øvrigt på Viaplay sport, at han have spurgt sin gode ven Jesper Sørensen, hvorfor han ikke gik over til 2 centrale midtstoppere, og JS havde svaret at han ikke troede holdet kunne bære det, ret spændende lille historie synes jeg..
    1 enig · 3 god kommentar
     
    • @TibblingLove Det er nok det der overrasker mig mest. Både med Schmedes og med Birk. I begge tilfælde brugte vi - åbenbart - virkelig god tid og havde en masse interviews og var super grundige. Og så ender vi med en sportschef uden solid erfaring OG en cheftræner uden nogen cheftræner erfaring.

      Hvor er netværket? Hvor er ambitionerne? Hvis Birk altid var topkandidat hvorfor så ikke bare forfremme ham da Sørensen fik sparket?
     
    • @TibblingLove enig i det meste men husk omkring 3-backkæden: Rutinerede trænere som NF og JS endte også i en 3-backkæde uden rigtig at ville det.
      1 enig

    Se 2 flere kommentarer

  • Mauer
  • Mauer   18. marts 2025   

  • Umiddelbart ligner det, at vi er på vej mod et ingenmandsland, hvor hverken spillere, træner eller ledelse ved hvad der skal ske. Man har store armbevægelser og kommunikerer offensivt ud, men man handler ikke efter det. Nu skal BS selvfølgelig ikke bedømmes på en trup som CV har sammensat, men han har en kæmpe opgave foran sig. Der skal skiftes meget ud i truppen, da flere spillere simpelthen ikke er gode nok og deres indkøbspris værd. Så skal det besluttes om Birk skal fortsætte og der skal handles ind til det han vil, eller om han skal skiftes ud og så får han endnu mere travlt. Jeg ser os umiddelbart ikke gå en stor fremtid i møde, med nuværende setup.
     
    • @Mauer At der skal skiftes meget ud er et ret markant synspunkt. Jeg er overrasket over denne melding, jeg er derfor meget nysgerrig på hvilke spillere det er du mener der ikke er gode nok....??
      1 enig

    Se 5 flere kommentarer

  • Brøndby85
  • Brøndby85
    Betalende bruger
      18. marts 2025   

  • Vi er lost - jamen, så er jeg helt rolig og afklaret.

    Vi kan ikke vinde noget, og vi kommer aldrig derop, hvor vi gerne vil.

    Snart indkaldes der til en ekstraordinær generalforsamling, hvor Brøndby lukker og slukker.

    Hvilken lettelse.
    1 enig · 2 god kommentar
     
    • stryiv
    • stryiv   18. marts 2025   

    • @Brøndby85 Snakkede du ikke om tålmodighed bare for mindre end syv dage siden?
      1 enig · 1 god kommentar

    Se 2 flere kommentarer

---

  • Nanna nævner, at indskiftning af Bundgaard, Sebulonsen og Divkovic ændre kampen.
    Og dette finder jeg interessant. For hvis Birk vil spille med højt pres, og mere direkte fodbold. Så skal man kigge på spillervalget. Jeg mener helt bestemt, vi har truppen til dette. Det handler om spillervalg.

    Og hvis nogle spillere, ikke gør, hvad Birk beder dem om. Så må de ryge på bænken.

    Vi har mange gode presspillere. I sæt på forreste kæde. Kvistgaarden, Suzuki, Bundgaard og Vallys er alle gode til dette. Specielt de tre første.

    På midtbanen har vi også Nartey, der er god til dette. Tahirovic kan jeg ikke lige bedømme endnu. Har set for lidt til ham. Men vi har spillerne.

    I forsvaret har alle forsvarsspillere bevist de kan forsvare frem i banen.
    3 god kommentar

  • Betalende bruger
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      18. marts 2025   

  • Holdet savner en leder og struktur. Har altid set et stort lys i Sebastian også da han var bænket, han er en der går forrest.

    Han kommer med vildskab og vilje, præcis som en leder bør gøre og går forrest og tager de tæsk, rettere han ofre sig 110 % for holdet for enhver pris, han er en fornøjelse at se på.

    Holdet mangler typer som ham og hans energi, helt det samme som Suzuki, Kvistgaarden og Bundgaard kommer med.

    Vallys viser det igen, og det er godt for holdet, faktisk kunne Vallys også være en anfører type, tror han vil kunne bære det.

    Vi mangler også struktur og sammenhæng i kæderne, tit ligger forsvar og midtbane alt for langt fra hinanden, og synes vores midtbane mangler at blive strikket ordenligt sammen. Hvor vild jeg er med Wass, så mener jeg det er tid til at sætte ham på bænken

    Han er for langsom og kommer for sent eller slet ikke til bolden som han skal vinde, viljen er der, men desværre ikke altid evnerne/fysikken længere.

    Den med han smider sig i smerte, for så at en modspiller løfter ham op, og Wass smiler som intet er sket, er et dårligt tegn for en spiller.

    Vores forsvar sejler, men vi nævner ikke pentz rolle, mener han også har et ansvar for at kunne råbe dem an, og få dem ud til modstanderen, han har også et medansvar.

    Så mange på holdet har et ansvar for det sejler, men enig i at Bundgaard og Sebastian kommer ind med energi og vilje og det er lige hvad holdet har brug for

    Håber at Sebastian er med fra næste gang fra start. Clement var bedre i kampen dog ikke defensivt, divkovic kom ind og gjorde det bedre end kampen forinden, så alt var ikke kun skidt, men heldigvis er meget af det der skal rettes op på er vilje og struktur på holdet

    Det må, og skal være Birks opgave, for er sku træt af de mange mål som vi får mod os, er fordi vi står og lader modstanderen komme først til bolden, det er næsten hver gang, fordi vi står og ser på.

    Det er fanme ikke noget med spillet at gøre, men noget med at ville det nok, handler om ens indstiling og vilje til at vinde for enhver pris.

    Den trøje forpligter og det er ikke nok, at komme med en masse flotte udtagelser hele tiden, men lade benene tale og vise det på banen.

    Se på Sebastian som kommer uden kampform, han giver sig 100 % og vil det 110 %, det er tydeligt at se på ham og noget de andre bør læne sig op af.

    Hans indstilling bør holdet tage til sig, og der er en grund til han har været suverænt bedst i fysiske test, for med vilje kommer vi langt….
    2 enige · 4 god kommentar

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      18. marts 2025   

  • Birk skal nu vise, at han er leder på en arbejdsplads og ikke blot en voksen i en pasningsgaranti.
    1 enig · 1 god kommentar

---

  • Der er mange ting man kan sige og analysere sig frem til men det mest indlysende problem er, at vi ikke har nogen på den centrale midtbane (holdets lunger) der kan løbe, og det har vi ikke haft siden Frendrup. Rado var løbestærk men hvem kan løbe nu? CV har i årevis ikke købt fart ind til den position. Wass som en Pirlo er et dødsdømt projekt med de offensive kanter vi ønsker at have.

  • Vi skal tilbage til 4-3-3.
    Jordi eller Seb S. skal ind for Klaiber, der ikke passer sine defensive pligter godt nok om det er Jordi eller Seb der skal starte inde må formen på træningsbanen afgøre. Er Seb på 100 % skal han have chancen fra start.

    Birk skal træffe en chefbeslutning på midtbanen, vi har købt Stijn S. og Tahirovic og en af dem skal have Wass plads i stratopstillingen, jeg hælder mest til en midtbane bestående af Tahirovic, Vallys, Noah, Noah skal dog snart løfte sit defensive spil hvis han vil beholde sin plads i start opstillingen og her bliver konkurrencen fra Wass hård.

    Angrebet skal bestå af Bischoff, kvisten, Suzuki...
    1 god kommentar
     
    • OSLBIF
    • OSLBIF
      Betalende bruger
        18. marts 2025   

    • @Rasmus Stephansen Jeg håber også virkelig at vi holder fast i 4-3-3 og forsøger med Sten som 6 fremfor Wass, flankeret af Tahirovic og Noah/Vallys. For tidligt, at smide den formation ud - uden af forsøge med nogle mere defensive minded spillere end Wass, Klaiber.

      Jeg er lidt splittet omkring Bischoff, hvis ikke han vil forlænge kontrakten. Men igen hvis han ikke spiller, hvorfor skulle han så ville forlænge.
      2 enige · 1 god kommentar

  • Stauning74
  • Stauning74
    Betalende bruger
      18. marts 2025   

  • Jeg oplever desværre, at både podcasten og debatten her i trådene er meget ensidigt negative over for klubben, spillerne og træneren – og det gælder ikke kun SIF-kampen.

    Hvis kampen skal dækkes, også i en podcast, bør der være en mere nuanceret tilgang. Det bør være muligt at inddrage medvirkende, der ikke udelukkende fokuserer på det negative, men også analyserer de positive elementer i en 90-minutters fodboldkamp.
    2 enige · 3 god kommentar
     
    • @Stauning74 Hvor mange positive elementer synes du der var?

      Jeg synes det var skræmmende få.
      4 enige · 2 god kommentar

    Se 4 flere kommentarer
     
    • Solz
    • Solz   18. marts 2025   

    • @Stauning74 - At være kritisk tænkende er absolut ikke det samme, som at være negativ. Synes helt generelt at såvel mediet, som de forskellige paneldeltagere, forsøger at nuancere tingenes tilstand.

    Se 3 flere kommentarer

---




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder