Foto: Teis Markfoged ©
PODCAST

Podcast: Hvordan kom Brøndby ud af sommerens transfervindue?

 
Her kan du høre denne uges paneldebat fra BrøndbyLyd.

    • Nanna Møller Karlsen
      8. september 2025 - Klokken 23:38
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    8. september 2025 - Klokken 23:38

Vi bruger landskampspausen på at gøre status. Over den første del af sæsonen og over det netop overståede transfervindue.

Hvordan kom Brøndby IF og Benjamin Schmedes ud af transfervinduet? Hvor peger det hen? Hvad kan Brøndby lære af de tidligere vinduer?

Vi taler også om skæve kamptidspunkter, som lige nu rammer Brøndby-fans som en hammer.

Panelet består af Peter Froulund, Joel Kabongo og Adam Mossin. Nanna Møller Karlsen er vært og har mixet.

Hovedpartner: Arbejdernes Landsbank
Partner: GF Forsikring Nordsjælland og Storkøbenhavn

Lyt med her eller find podcasten, hvor du foretrækker at lytte med:





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • LØK
  • LØK   9. september 2025   

  • Divko har gennemgående været vores bedst performende spiller gennem lang tid nu. Ved ikke hvad der gør at man ikke har forlænget med ham.
    Som jeg forstår Bischoff salget i januar, så var klubberne enige, men at det var Bischoff selv der vendte tommelen ned - altså en 19-årig spiller der åbenbart ikke synes at vilkårene for et skifte til PL var gode nok til ham. Jeg tror ærlig talt at klubben har gjort hvad man med rimelighed har kunnet forvente af dem - men at Bischoff lejren simpelthen ikke har været til at lande en aftale med. Og Clement selv har ikke virket til at have det samme engagement efter januar. Så alt i alt synes jeg det er fint at han kom afsted. Vi havde forventet mere af et Bischoff salg, men 15/30 mio er jo isoleret set en rigtig fin case for et MC talent.
    Jeg er totalt enig i at vi i en evighed (også før Birk) har set noget helt andet på banen end det trænerne har sagt de gerne vil se. Det er top frustrerende, dels fordi det trænerne gerne vil have er mere attraktivt/rigtigt - dels fordi det også viser at træneren dybest set ikke har kontrol over holdet. Set i det lys er Birk efter min mening allerede dead man walking. Det kommer ikke til at blive en succes med ham. Det var et frisk forsøg, men han var nok for uerfaren i at håndtere en trup. Vi har behov for en erfaren træner der er stærk nok til at sætte sig igennem. Fukuda ligner efter min mening en stjerne signing, og han har efter mening er mega potentiale - også større end Suzukis.
    3 enige · 2 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder