
Foto: Teis Markfoged ©
PODCAST
Det blev en lang titel. Men her kan du høre en times podcast-samtale med fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Podcast med CV: Transfervinduet, kontraktudløb, U/20-spillere og salgbarhed
Transfervinduet står på vid gab i fodboldverdenen, men gør det også i Brøndby? Eller er det allerede lukket igen efter to tidlige handler?
Det er blandt de ting, som fodbolddirektør Carsten V. Jensen fortæller om i denne særudgave af BrøndbyLyd.
I samtalen kan du også høre om sommerens mange kontraktudløb, U/20-spillerne og udviklingen i Masterclass, salgbarheden i Superliga-truppen, trænerteamet og meget mere.
Nanna Møller Karlsen er vært og Teis Markfoged har mixet.
Hovedpartner er Arbejdernes Landsbank.
Lyt til afsnittet her eller find BrøndbyLyd, hvor du normalt lytter til podcast:
Deltag i diskussionen
Saesonkort
Betalende bruger
Top kommentator
Top enige
13. januar 2021
BigBang79 13. januar 2021
nannasoph
Administrator
13. januar 2021
Anton Dværg 14. januar 2021
Fuld fart frem 14. januar 2021
Klasse at både CV og NF stiller op og fortæller med stor åbenhed.
Jeg er seriøst ved at få et man crush på CV. Manden giver mig så meget ro og tillid på at vi er på rette vej. :-)
Joblar 14. januar 2021
---
Anton Dværg 14. januar 2021
CV siger, at vi ikke har pokalen til at give MH kampe, men han fik da heller ikke lov til at spille med Fremad A.! Eller var han skadet der?
Jensen
Betalende bruger
15. januar 2021
Og så har det nok også noget med sikkerhed at gøre. Hvis du skifter en målmand ud og den indskiftede bliver skadet, har du ikke flere tilbage...
Førhen har der nok også være noget i, at man ikke vil 'spilde' en udskiftning, på en målmandspost. Men med 5 udskiftninger, som der er nu, så jeg det også som en mulighed.
Det kunne i hvert fald være interessant.
Sorteslyngel
Betalende bruger
15. januar 2021
Jeg hæfter mig specielt ved at det tyder på forlængelse af Jarvig, Staugaard og Pyndt, hvis de klemmer ballerne sammen her i foptakten og derudover at der kigge på målmandssituationen, hvor det virker åbenlyst at der ikke forlænges med Marvin.
Det lader også til at Hermannson og Jung går tiden ud, hvis ikke Jung forlænger.
Jeg kunne ikke helt tyde, hvad der skal ske med Vigen, specielt hvis Mike kommer ind.
Mht Mike, er jeg personligt ikke vild med ideen.
For det første mener jeg midtbanen bliver for klejn fysisk med Frendrup, Mike og Jobbe.
For det anden var Mike ikke den hurtigste knallert på havnen, da han var her sidst og han er nok ikke blevet hurtigere siden. Hurtigheden fra 8eren til at komme med frem i feltet betyder, utroligt meget for vores spil.
Jeg kunne faktisk bedre se ham som en Pirlo 6er men her er vi jo super godt besat i forvejen.
Det virker desuden til Uhre får et fuld fortjent lønhop.