Foto: Adam Møller Karlsen ©
Podcast: Nyt Brøndby-hold i frossen forårspremiere
Brøndby-fansene havde ventet længe - to måneder - og endelig skulle Brøndby Stadion indtages igen. En flot kulisse blev også leveret, men spillet på banen gav ikke noget at varme sig på.
Brøndby og Randers spillede 0-0 i en bundfrossen forårspremiere på en svær bane. Mange nye ansigter hos Brøndby. Masser af Masterclass.
Oliver Villadsen boltrede sig - så hvad gør Steve Cooper i næste uge, når Marko Divkovic er tilbage fra karantæne? Og kan Ben Godfrey være den leder, som Brøndby har manglet? Hvor lang tid kommer det til at tage at spille et nyt hold sammen?
Det og meget mere taler vi om i denne uges BrøndbyLyd paneldebat. Panelet består i denne uge af Frederik Holst, Casper Valentin og Ulrik Dandanel. Nanna Møller Karlsen er vært og har mixet.
Hovedpartner: AL Sydbank (tidligere Arbejdernes Landsbank)
Partner: GF Forsikring
Lyt med her eller hvor du foretrækker at høre podcast:

Deltag i diskussionen
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
1 måned(er) siden
Mine egne forventninger moderate, kunne vi undgå at tabe og holde nullet og ville nok på forhånd have solgt kampen for en uafgjort.........!.
Jeg synes der var flere lyspunkter men selvfølgekig også mange mangler, Godfrey overraskede mig, Sly og Frøkjær skuffede mig, Viggo og Sow viste gode takter men fik for lidt at arbejde med, indhopperne bød også godt ind, især Vallys der viste sult for at genvinde sin startposition. Jeg har andet sted påstået at Vallys ikke ville få meget spilletid i dette forår, men med præstationen i går så viste Vallys sit niveau og sin berettigelse.
Vi fik ikke skabt nok offensivt, men det er også her vi mangler at spille de nye ind.
Cooper valgte at starte med mange nye - jeg ser det som et valg af at investerer i at få spillet ny 11éren lige fra start af og så gå på lidt kompromis med sammenhængskraften.
LJS
Betalende bruger
Top debattør
1 måned(er) siden
- Er også lidt bekymret over Beavers.
Han virker lidt uskolet, uskarp, tung og ikke super fortroligt, ved spillet ved jorden.
Der er plads til forbedring.
- Glimrende indsats af Viggo Poulsen.
Han bliver spændende at følge.
- Har været lidt efter Vallys, men et Glimrende indhop af ham her.
Forhåbentligt finder han niveauet igen.
- Ben Godfrey.
Hmmmm, udmærket præstation og hvis han ligger yderligere på, kan det blive rigtig godt.
Hvor stiller det Alvez?
- Villadsen overrasker mig med en god præstation.
- Lovende indhop af Lahdo og Dennis.
Dennis viste god attitude.
- Grundliggende en udmærket premiere, hvor der kontinuerligt, gerne skal bygges yderligere på.
Er fortrøstningsfuld.
claussterup 1 måned(er) siden
LJS
Betalende bruger
Top debattør
1 måned(er) siden
Er desværre meget enig med dig.
Han virker som et fejlcast.
Han er selvfølgelig ung og kan stadigvæk udvikle sig, men ser ham bestemt ikke, som en kommende 1. Målmand hos os.
SoHappyMe 1 måned(er) siden
---
Povlen 1 måned(er) siden
Brøndby hele livet 1 måned(er) siden
Mange hold underlevere hvad der kan forventes og sikker på kulden har haft stor betydning for nogen spillere.
Det så man ikke i går på agf og ob kampen som havde et helt andet tempo efter set den kamp, er min tanke vi desværre slet ikke er i den form jeg havde forventet under en engelsk træner med alle rammerne klar
Jeg håber vi ser et forvandlet Brøndby hold i næste kamp og Sow levere det de siger han gør til træning..
NewY 1 måned(er) siden
mimor1 1 måned(er) siden
Sgu vildt at som MC spiller, er det vigtigere end kunnen
Hvis Cooper ser på det, på samme måde, så kan vi ligesågodt komme af med alle spillerne som ikke er MC og bare have hjerte for klubben
Det må sgu være en ommer og håber ikke mange Brøndbyfans har det på samme måde
---