Fodbold live resultater
CV
Foto: Teis Markfoged ©
PODCAST

Podcast: Stort interview med CV om januarvinduet 2022

 
Transfervinduet er smækket i og derfor har BrøndbyLyd taget en længere snak med fodbolddirektør Carsten V. Jensen om facit og alle mellemregningerne.

  • CV
  • Nanna Møller Karlsen
   1. februar 2022 - Klokken 16:40
 • Nanna Møller Karlsen
 • Nanna Møller Karlsen
  1. februar 2022 - Klokken 16:40

Brøndby IF købte Joe Bell fra Viking på transfervinduets sidste dag, men natten til tirsdag smækkede det i. Derfor havde BrøndbyLyd tirsdag eftermiddag sat Carsten V. Jensen stævne på Brøndby Stadion.

I denne podcast fortæller fodbolddirektøren om facit på transfervinduet, men også om alle mellemregningerne. Nanna Møller Karlsen er vært og har mixet.

Hovedpartner: Arbejdernes Landsbank
Partner: Glostrup Shoppingcenter
Partner: StoreDrenge.dk

Du kan lytte til podcasten her eller hvor du normalt lytter til podcasts:

 

BrøndbyLyd · #360 Stort interview med CV om januarvinduet 2022
Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


 • Den vil jeg glæde mig til at høre - den er godt nok imødeset.

  Tak for 3points intensive dækning af transfervinduet. Kan ikke huske en så intens og følelsesladet afslutning på et vindue, og der har virkelig været ild i forummet de sidste par dage.
  7 enige

 • Philip
 • Philip
  Top debattør
  Top kommentator
  Top gode
  Top enige
    1. februar 2022   

 • Tak for en god podcast !!
  Jeg elsker CVs måde, at fortælle ca. hvad priserne er og dejligst få bekræftet at Frenne kostede mere end 26 millioner.
  4 enige

 • Saesonkort
 • Saesonkort
  Betalende bruger
  Top kommentator
  Top enige
    1. februar 2022   

 • Det er simpelthen et privilegie at have et fanmedie med så god adgang til beslutningstagerne i klubben og tilliden til, at der bliver åbnet godt op for hanerne. Det er bl.a. en af årsagerne til, at jeg har meldt mig ind i 3points venner.

  Det er rigtigt fint at Nanna, går lidt til CV, men fik I klippet snakken om Pavlovic-salget ud i farten?
  3 enige · 6 god kommentar
   
  • nannasoph
  • nannasoph
   Administrator
     1. februar 2022   

  • @Saesonkort Nej, der er ikke klippet i programmet. Jeg glemte det fuldstændig! Fik ikke skrevet det i mit rundown. Brainfart!
   3 god kommentar

  Se 1 flere kommentarer

---

 • Joblar
 • Joblar   1. februar 2022   

 • Jeg syntes sgu umiddelbart det har været et fint vindue, og nu glæder jeg mig bare til at se alle spillerene give den max gas.
  5 enige · 2 god kommentar
   
  • @Joblar ja. Der kommer en lidt ny spillestil. Jeg er egentlig også glad for Frennes afgang. Der var to rigtig gode 6ere, og så skulle han spille noget andet, og det har skygget lidt for de mere åbenlyse 8'ere. Jeg ser frem til den nye kabale.
   3 enige

  Se 1 flere kommentarer
   
  • @Joblar Helt enig, og vores medfans ved at du og jeg ikke er de nemmeste at overbevise :-)
   1 god kommentar

  Se 3 flere kommentarer

 • 19Magic64
 • 19Magic64
  Betalende bruger
    1. februar 2022   

 • In CV we trust!!

  Stor tak til Nanna og team, for at bringe os tættere på stab og spillere i Brøndby!
  Transfer stream i går, var virkelig underholdene med transfer bonanza, tlf. opkald og alt der imellem..!

  Glæder mig til at se vores nye spillere, og til NF vil jeg bare sige -do your magic-
  4 enige · 4 god kommentar
   
  • @19Magic64 - Den var noget mere professionel end BT's transfervindue. Det var noget opskruet.
   3 enige

 • Formidabelt arbejde Nanna og resten af folkene fra 3point og Brøndby. Efter at have lyttet til afsnittet, så står jeg bekræftet i, at vores fokus og fremgangsmåde er "Slow and steady wins the race". Vi har ikke de finansielle muskler som PSE og Møgjylland, men vi holder os tro til den overordnede strategi. Vi kan med andre ord ikke forvente, at vi genvinder mesterskabet i år.

  Til gengæld har vores efterårsssæson skabt gunstige vilkår for vores hold. Vi holder os solidt i top seks, og har udsigter til mesterskabsslutspillet, mens vi ikke har andre turneringer at bekymre os om.

  Noget som i øvrigt er blevet forbigået i dette (intensive) transfervindue; Kamil Paychecks kontrakt er ophævet, og hans skifte til PSE medførte absolut intet. Uanset hvad der kommer til at ske i den kommende forårssæson, så er dette en form for poetisk retfærdighed som luner.
  6 enige · 3 god kommentar
   
  • 19Magic64
  • 19Magic64
   Betalende bruger
     1. februar 2022   

  • @Keep_Attacking Den polske løsarbejder er for længst glemt...

  Se 2 flere kommentarer
   
  • Chuck
  • Chuck   1. februar 2022   

  • @Keep_Attacking - hov hov, jeg forventer at vinde mesterskabet hvert år, men jeg er også fast mand siden 80 erne. Det er bare i blodet at vi er de bedste og altid vinder.
   Vi kan sagtens tage mesterskabet igen og overhale de andre indenom. Vi har IKKE et ringe hold.
   2 enige
   
  • @Keep_Attacking meget enig.
   Jeg hæfter mig også ved at CV nævner at det er et spørgsmål om tid før vi begynder at betale transfers for spillere til masterclass. Det (og i øvrigt hele dette interview) siger meget om klubbens sigte. Vi tænker langsigtet og det er en kæmpe fornøjelse for en fan som undertegnet der tydeligt husker den mørke tid fra 2006 til 2013.

   Men det må også være en torn i øret på den gruppe fans der gerne ser at vi lægger 2 cifrede beløb for spillere til førsteholdet. Det kan vi godt men det er ikke fokus. Av av av
   4 enige · 2 god kommentar

---

 • Hold kæft hvor er CV bare en chef. I særdeleshed når vi har haft typer som Anders Bjerregaard og Per Rud til at sidde i samme stilling. Ikke at jeg på nogen måder var i panik før, men den her podcast bekræfter mig bare i min tro på ham, på NF, på vores hold og hele vores projekt.

  Der må sidde nogle Brøndby fans med en dårlig smag i munden grundet deres ubegrundede vrede over signingen af Alves, nu hvor at man hører, at han er fra området og har stået på vores tribune som knægt. Han skal selvfølgelig bedømmes på hans evner, på lige fod med alle andre, men det gør bare, at jeg håber ENDNU MERE, at han bliver en vigtig profil for os. Hans motivation må alt andet lige også være dėt større med en storebror, der er glødende Brøndby-fan.

  Tak for en fed podcast!
  6 enige · 3 god kommentar

 • Jensen
 • Jensen
  Betalende bruger
    1. februar 2022   

 • Jeg synes CV vokser og vokser. Han er og bliver lidt tør at høre på, men det er bare hans facon og humor.
  Han har altid stillet troligt op til interview, men han svarer mindre og mindre uden om. Ham fortæller så meget ham kan og må og er meget ærlig. Det er virkelig befriende, at slippe for floskler og læflen for fans.

  Jeg studser dog over, at vores lønbudget er højere i år end sidste år, på trods af at vi har trimmet truppen gevaldigt.
  Men jeg er faktisk ikke så nervøs. For jeg tror lønkronerne bliver udbetalt væsentligt klogere end tidligere. Uden at vide det, tror jeg at dem der får mest i løn er dem der bidrager mest på banen. Altså ikke længere Erceg og Gammelby.
  6 enige · 2 god kommentar
   
  • Zutcorp
  • Zutcorp
   Betalende bruger
     2. februar 2022   

  • Jeg har fornemmelsen af at de ekstra lønkroner kommer på arbejde i sommervinduet!

 • Jeg tilslutter mig koret - rigtig godt interview med en meget stærk sportsdirektør.

  Kunne dog godt have tænkt mig, at CV var blevet gået lidt på klingen omkring Frendrups kontraktsituation. Hvis viljen var der til at forlænge i efteråret, hvorfor skulle det så vente til efter transfervinduet? Jeg synes halvandet år før kontraktudløb er for sent at forhandle med en nøglespiller, da vi åbenlyst sætter os selv under pres.

  CV har selv promoveret filosofien om, at MC spillere kan og skal stige i lønhierarkiet. Frendrup havde været oplagt at forlænge med en solid lønforhøjelse, der afspejler hans værdi for holdet. Så er Frendrup og hans agent lidt gladere, og vi kan sælge i ro og mag, når klub og timing er rigtig. Den transfer kan jeg mærke kommer til at sidde i kroppen i lang tid.
   
  • 19Magic64
  • 19Magic64
   Betalende bruger
     1. februar 2022   

  • @Klipklapperen Tror simpelthen at tilbuddet fra Genoa kom som et lyn fra en klar himmel, og at pakken var for god til at Frendrup selv kunne sige nej!

   Frendrup virker stille og lidt genert, men man skal ikke tage fejl af en ung mand, der som 16 årig spiller seniorbold på øverste niveau i Danmark!

   Hørte også historien om, han var gået i rette med en ældre spiller, som han syntes var gået lidt over stregen, overfor en anden ung spiller, så der er afgjort krummer og karakter i Frendrup!
   2 enige · 1 god kommentar

---

 • Ruddi
 • Ruddi   2. februar 2022   

 • cv har været i en rig klub,og gjort fcn rige,den erfaring spinder vi nu guld på,fantastik at manden ikke ryster det mindste på hånden,og holder fast i strattegien,samt hans ærlighed,ingen over kluben men cv styre det som en konge
  2 enige · 1 god kommentar

 • Hørte jeg ikke rigtigt efter, eller fik vi aldrig svar på hvorfor vi skulle høre den sidste transfer over Linked In ?
   
  • 19Magic64
  • 19Magic64
   Betalende bruger
     2. februar 2022   

  • @HvorliggerColding Hørte heller ikke noget svar, men sjovt var det :o)

 • Meget spændende podcast. Nanna du spørger elegant ind til nogen af de spm. som du ved han ikke kan svare på - og CV giver så meget han nu kan uden at komme ud i ballade. Jeg synes godt nok det er god stil, at CV stiller op dagen efter han nok er kommet ret sent i seng. Han udviser overskud, overblik og dyb dyb fodboldintelligens. Det kan godt være vi ikke har ligeså mange penge som FC1 og 2, men jeg vil ikke bytte hverken sportsdirektør eller træner med nogen af dem.

  3 enige · 1 god kommentar

---
Relaterede nyhederMest læste nyhederMest kommenterede nyheder

KØB VORES KOPPER, BØGER OG PLAKATER