Foto: Teis Markfoged ©
Radosevic tilbage i startopstillingen: Gør altid mit bedste
I derbyet i Parken fik Josip Radosevic sin første startplads under Jesper Sørensen. Mod Randers startede han inde igen. Resultat: To sejre. Den defensive midtbanespiller var efter 3-1-sejren i Randers glad for indsatsen, som holdet lagde for dagen:
- Vi spillede en rigtig god første halvleg og var så mere i kontrol i anden halvleg. Det er en del af spillet. Det var vigtigt at tage tre point igen, så nu skal vi bare forsøge at fortsætte på den måde, siger Radosevic til 3point.dk.
- Vi skal arbejde videre. Alt er godt, når man vinder. Men vi skal holde snuden i sporet og arbejde hårdt.
- Efter en svær periode har vi nu to sejre i træk. Det gør det hele lidt nemmere og humøret lidt højere. Vi skal bruge hovederne og være klar over, at alle kampe er forskellige.
29-årige Radosevic har før været sat af, men har altid formået at kæmpe sig tilbage i startopstillingen på Vestegnen. Således også denne gang.
- Sådan er jobbet. Jeg elsker spillet. Jeg gør altid mit bedste. Det er træneren, der sætter holdet, og lige nu er jeg inde igen. Så det handler bare om at fortsætte.
- Man vil altid gerne spille, men nogle gange gør man det ikke. Sådanne perioder kommer. I de perioder arbejder jeg med mig selv og holder mig klar til når chancen byder sig.
Næste opgør for Radosevic og Brøndby er endnu et derby. Forberedelserne er allerede i gang.
- Der er fire kampe tilbage og 12 point at spille om. Vi tager én kamp ad gangen. Nu nyder vi sejren i dag (søndag, red.) og så starter vi forberedelserne til derbyet.
Josip Radosevic står noteret for 166 førsteholdskampe for Brøndby IF. Han kom til klubben fra Hajduk Split i sommeren 2018.

Deltag i diskussionen
Sorteslyngel
Betalende bruger
8. maj 2023
Hans pasningsspil har faktisk været udmærket, hans boldtomgang har været med få berøringer og han har vundet et hav af bolde.
Det viser præcist hvad holdet mangler, en rigtig 6'er med et ordentlig niveau i både tanke, taklinger, pasninger og hurtighed så han dækker et stort område imod bolden.
Rado er den eneste 6'er i truppen. Bell når ham ikke til sokkeholderne og bør skydes afsted hurtigst muligt.
Michael Hansen 8. maj 2023
DoctorEnigma 8. maj 2023
Ville bliv vild ! 8. maj 2023
Det er ikke for, at tage kredit fra Radosevic. Bare lidt nuancer
Sorteslyngel
Betalende bruger
9. maj 2023
Ville bliv vild ! 8. maj 2023
Han er ikke orienteret 360 grader rundt om sig selv.
Tror ikke nogle betvivler hans evner, hvis man vil spille direkte fodbold.
Sorteslyngel
Betalende bruger
9. maj 2023
Jeg ved ikke om den øget pasningstræning har hjulpet ham, men jeg syntes faktisk han skilte sig meget godt og hurtigt af med bolden.
Ville bliv vild ! 9. maj 2023
Jamen, det vil jeg give ret i. Kan være det passer ham godt, at spille sammen med Wass? Lidt ligesom Mashcerano i Liverpool- tackle og giv bolden til Alonso :-)
preben
Betalende bruger
8. maj 2023
lusk 8. maj 2023
preben
Betalende bruger
8. maj 2023
niear960 8. maj 2023
Helt enig, kunne ikke skrives bedre
Bose 8. maj 2023
Sorteslyngel
Betalende bruger
9. maj 2023
Jeg vil stadigt kigge frem og se på de sidste 180 min, hvor han i første kamp var MOM, hvis man kun kigger på markspillerne og derudover har skilt sig hæderligt af med bolden i begge kampe.
RommeTilPhiriOgSå 8. maj 2023
Klynker ikke når han bliver sat af. Holder snuden i sporet og hjælper holdet til træning og er klar, når der er brug for ham i kamp.
Det er den helt rette indstilling.
Klipklapperen
Betalende bruger
8. maj 2023
---