Glen Riddersholm
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

 
Han vil ikke afsløre hvornår, men Glen Riddersholm har haft et tilbud liggende fra Brøndby, fortæller han til TV 2.

    • Glen Riddersholm
    • Nanna Møller Karlsen
      3. november 2025 - Klokken 22:43
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    3. november 2025 - Klokken 22:43

Den rutinerede fodboldtræner Glen Riddersholm er blevet tilbudt et job i Brøndby IF.

Det afslører han som et svar på et seerspørgsmål i TV 2's fodboldprogram 'Totalfodbold'. Han vil dog ikke komme nærmere ind på de detaljerne, og hvornår tilbuddet lå på bordet.

I studiet bliver der spekuleret i, om det var som assistenttræner for Frederik Birk, der blev fyret som Brøndby-chef i september.

53-årige Glen Riddersholm har været jobsøgende fodboldtræner, siden han og Johannes Hoff Thorup blev fyret i den engelske klub Norwich, hvor de udgjorde trænerteam for blandt andre Oscar Schwartau.

Han har tidligere været træner for de danske ungdomslandshold, AGF, Sønderjyske og FC Midtjylland, med hvem han også har vundet det danske mesterskab.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Så det kunne i realiteten have været et tilbud som blev givet efter Jesper Sørensen (før Birk blev fastansat).
    For så vidt jeg forstod det, var det ikke nødvendigvis en forespørgsel der kom mens han var uden for ansættelse.

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      8 dage siden   

  • Vi ventede længe på Niels Frederiksen og vi ventede længe på Jesper Sørensen. Tilbuddet blev givet efter Zorniger af Ebbe Sand eller Carsten Vagn.
    3 god kommentar

  • Et tegn på desperation uanset hvornår det tilbud kom og hvad enten det var som assistent eller cheftræner. ALT ved guld-Glenn emmer af vest for Storebælt. Det ville være et kulturelt mismatch af dimensioner at få ham til Vestegnen. Jeg kan også sagtens forstå hvorfor han selv evt takkede nej som assistent for cheftrænervikar Birk. Med det Glenn trods alt har prøvet og opnået i sin karriere ville det job ikke give mening overhovedet. Johannes ex-Norwich er en cheftrænerkapacitet på en højere hylde end Birk, så der var det faglige niveau (undskyld Birk) højere og derfor gav det assistentjob bedre mening.
    2 enige · 3 god kommentar
     
    • @Kristianbs Eller vest for Lillebælt. Jeg er enig, men synd for fynboerne at blive blandet ind i jydernes Jyskhed.
      3 enige · 4 god kommentar

---

  • Hvis Riddersholm var blevet træner i Brøndby, havde min titel som Brøndby fan været på pause....
    1 enig
     
    • dansk
    • dansk   6 dage siden   

    • @TibblingLove så kan du ikke være stor fan, klovn

    Se 4 flere kommentarer

  • Lad os se om den historie har noget på sig, det fremmer jo hans interesse om hans træner interesse ved at nævne BIF.

    Men måske er det sandt og endnu en af JBA vilde indblandinger, som han DESVÆRRE, efterhånden har haft en del af, på det rent sportslige område
     
    • @bif fan for evigt Hvis det var et tilbud om at blive assistent for Brik så har det jo været Schmedes der lagde tilbuddet på bordet og ikke JBA.

      Nu skal du ikke se JBA spøgelser over det hele - Halloween var i fredags -)

    Se 1 flere kommentarer

  • OSLBIF
  • OSLBIF
    Betalende bruger
      7 dage siden   

  • Er egentlig meget tilfreds med han ikke kom til Brøndby.
    2 enige

---

  • Tror det var som tøjvasker
    1 god kommentar
     
    • @Ville bliv vild ! Hahaha
      1 god kommentar

  • TACKLER
  • TACKLER
    Betalende bruger
      7 dage siden   

  • Så siger vi det Glen…

  • preben
  • preben
    Betalende bruger
      7 dage siden   

  • Det tror jeg simpelthen ikke.på, er der kilder som vil bekræfte det... umuligt

---

  • Det er en and! Han har aldrig fået tilbudt en kontrakt
    1 enig




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder