
Foto: Teis Markfoged ©
Sen ekstase-sejr over Viborg
Det var henholdsvis top seks og førstepladsen, der var på spil, da Brøndby IF søndag lagde vejen forbi domkirkebyen til et opgør mod Viborg FF.
Daniel Wass havde karantæne til opgøret, så Jesper Sørensen havde fundet plads til Mathias Kvistgaarden i dagens startopstilling - og det skulle vise sig at være meget fornuftigt.
For efter lidt mere end en halv time tog den unge Brøndby-angriber et eminent løb med bolden og sendte den videre til Sebastian Sebulonsen, men den norske wingback manglede den sidste kvalitet.
Det blev til et hjørnespark - og et givtigt et af slagsen for Brøndby.
Her kunne Mathias Kvistgaarden nemlig få lov til selv at sende bolden i nettet, efter at Rasmus Lauritsen sendte Yuito Suzukis indlæg på tværs til den 21-årige angriber, som dermed kunne score sit syvende mål i denne Superliga-sæson
Inden da havde Brøndby ellers haft en svær første halvleg, hvor den sidste kvalitet manglede, og Viborg havde haft held og dygtighed til at komme igennem særligt Sebastian Sebulonsens højre forsvarsside.
Efter en svær første halvleg blev nordmanden da også taget ud i pausen for anden kamp i træk, og det gav mulighed for debut til belgiske Jordi Vanlerberghe, der skubbede Sean Klaiber ud på den højre wingback.
Efter en første halvleg, der bestemt ikke var overbevisende af de blå-klædte, skulle den smalle føring stå sin prøve mod et Viborg-mandskab med en tændt hjemmebane i ryggen.
Viborgenserne jagtede udligningen gennem anden halvleg, og efter en times spil blev Josip Radosevic sat ind på mnidtbanen - samtidig kom også Filip Bundgaard på banen til en duel mod sin storebror, Oliver.
Hjemmeholdet fik sat nogle fine ting sammen, men den sidste kvalitet manglede, og en enkelt gang måtte Josip Radosevic agere skraldemand og tage et gult kort for holdet ved at stoppe Viborgs Sergio.
Men man sad med en fornemmelse af, at udligningen sagtens kunne dukke op.
Og det gjorde den også..
Lige før ordinær tid udnyttede Anosike Ementa et forsvarskoks af Rasmus Lauritsen, og så kunne den høje angriber lobbe bolden over Patrick Pentz til en sen udligning.
Så nu skulle Brøndby på jagt - og det blev en kort en af slagsen.
For kun øjeblikke efter kunne Ohi Omoijuanfo sende Energi Viborg Arena i choktilstand og Brøndbys fyldte udebaneafsnit i total ekstase.
Efter fine kombinationer mellem Josip Radosevic, Noah Nartey og Ohi kunne nordmanden sende bolden i kassen til slutresultatet 1-2.
Brøndby tager dermed tre vigtige point til topstriden - omvendt er drømmen om mesterskabsspillet slukket for Viborg.
Deltag i diskussionen
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
Suzuki, Sean og Vallys med ukarakteristiske tekniske fejl, som ingen af dem normalt laver.. Ohi og Greve var slet ikke med i første halveg og det samme gælder begge wingbacks.
Man kan så omvendt sige, at det kendetegner et tophold, at være effektive, selvom man ikke rammer sit kollektive niveau.
Samtidig var det skønt ENDELIG, at profitere af Lauritsen på offensive dødbolde. Det var noget, vi havde i udsigt, da vi hentede ham, men som vi slet ikke har haft mulighed for at se.. Så det under jeg ham helt bestemt! Men forhelvede Rasmus, dit forsvarspil i afgørende situationer.. Heldigt at det ikke kostede
Til gengæld er min tålmodighed med Sebulonsen ved at være opbrugt. Sjældent har jeg set så kønsløs og impotent en indsats fra en spiller, som burde have ild i øjnene for, at tildpille sig en fast plads på holdet. Hvad i helvede foregår der Sebastian? Gider du i det mindste ligne én der gider? Fint nok, at alting ikke lykkedes (Intet lykkedes for ham i dag, udover en enkelt blokering foran mål), men så må du for pokker da skralde igennem og bruge nogle andre dyder. Den attitude han lagde for dagen (eller mangel på samme) provokerede mig helt vildt. Det SKAL simpelthen ændres, hvis han skal have flere kampe for os. Eneste positive var, at JS så det samme, og ikke smed ham under bussen i interviewet under pausen.
Anden halvleg kommer vi langt bedre ud til, og kontrollerer spillet en del bedre. Vanlerberghe ligner allerede et positivt bekendtskab, han spillede i hvert fald med den ærgerrighed og iver, som jeg forventer fra vores spillere. Ham tror jeg, at vi får rigtig stor glæde af, når han er spillet bedre ind på holdet.
Desværre får vi ikke punkteret kampen med en 2-0 scoring tidligt i anden halvleg, og derfor bliver kampen, som den bliver. Viborg har bolden meget, men bliver aldrig rigtig farlige.
Rado kommer ind og gør sin ting. Flot indhop af ham. Omvendt så kommer Bundgaard med endnu et mindre godt et af slagsen. Starter ud med et hovedstød lige ud til en Viborg spiller på hjørne, der giver en farlig situation. Dernæst taber han bolden på vores halvdel, fordi han prøver at lave tunnel på sin storebror. Og offensivt er han slet ikke med. Som i overhovedet. Jeg håber, at det blot kræver lidt tilvænning og lidt yderligere relationer. Han skal dog til at vise, hvorfor han kommer på banen fremfor Schwartau, og det har han ikke formået i de sidste to kampe.
Og bedst som man troede, at vi havde nosset i det igen: KAPTAJN FUCKING OHI! Hvor er I henne haters? Og fedt med assist og succesoplevelse til Nartey!
VI LIGGER NUMMER 1!
Jonas Lundahl 10. marts 2024
olemartin.dk 10. marts 2024
---
Lafayette 10. marts 2024
Hansen64 10. marts 2024
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
19Magic64 10. marts 2024
-målet i dag er dog en fejlbedømning af Lauritsen..
Hansen64 10. marts 2024
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
Kom nu lidt for poker.
Han laver en assist til målet, og laver så en fejl ved deres mål, som heldigvis ikke kostede i dag.
stryiv
Betalende bruger
10. marts 2024
Vainio74
Betalende bruger
10. marts 2024
---
Ville bliv vild ! 10. marts 2024
Vi spiller ikke verdens bedste kamp. Jeg synes ikke at Greve- Vallys kombinationen var vildt god. Men fuck det. 3 point, og så videre.
Stærkt indhop af Rado!
Rise in love 10. marts 2024
19Magic64 10. marts 2024
Det fungerede slet ikke med Vallys, og SebSeb lignede en der slet ikke havde fået nogle taktiske dessiner..?
Heldigvis havde Kvistgaarden besluttet sig for han ville vinde i dag, stærk kamp af ham og MoM!
Hvis man vil være tophold, skal man også evne at vinde de grimme kampe!
3 point og videre til næste opgave..
---
Kristianbs 10. marts 2024
KaztheCowboy 10. marts 2024
roligrolig 10. marts 2024
---
ClausM 10. marts 2024
DoctorEnigma 10. marts 2024
Kan se at Sebseb får megen ris, men jeg syntes han spiller en god offensiv kamp, bedre en Divkovic i første halvleg og bedre end Klaiber i 2. halvleg. Til gengæld halter højre side af holdet specielt i defensiven med og uden Sebseb.
Offensivt syntes jeg at Kvistgaarden og Divkovic får gang i nogle gode kombinationer i 2. halvleg, men vi kæmper generelt med at få skabt chancer.
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
Han har vidst 2-3 offensive aktioner. En simpel aflevering til Suzuki, som han smidder ud over sidelinjen, en enkel succesfuld dribling ind i feltet.. Og så hans kæmpe chance lige inden vores første mål, hvor han end ikke får afsluttet.
Når man så krydrer det med en horribel defensiv indsats og en ugidelig attitude, så bliver man flået ud i pausen for anden kamp i træk.
Der er mange vindere på holdet, synes Jesper S spiller for meget på det sikre
Noah burde være kommet ind før eller rettere startet inde fra start. Vi henter igen en dejlig sejr, men igen også lidt heldigt i sidste minut, når vi lander slutspillet, er der flere der skal hæve niveauet ydeligere for det bliver ikke ved med at gå mod de bedre hold, hvis vi taler om guldet
Der er plads til forbedringer i spillet, meget positivt er det at jordi kom ind og klaiber kom tilbage hvor han burde være startet som HWB
At nogen herinde skriver om Ohi haters, er dybt godnat.
Alle med kærligheden til klubben, vil alle vores spillere det bedste, kun en person på et meget lavt plan tænker så tragisk
For personen går mere op i at få sit galde ud, end at glæde sig over en dejlig sejr scoret af en vinder type som Ohi, dejligt.
Vi er heldigvis der ønsker alle vores spillere succes om det er Ohi, Rado, Rasmussen eller Kvistgaarden der score målet er total lige meget vi vil holdet og klubben det bedste og levere de ike varen, så er der andre klar
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
SÅ GIV DA FUCKING MANDEN NOGET CREDIT, UDEN AT DU SKAL HAVE ONDT BAGI!
I guder altså.
Jeg synes du er sørgelig, kan du ikke bare en dag lægge dit had væk
Jeg roser Ohi, sene mål, hvad er dit problem.
Lad nu være med at fylde en god dag med dit vrede og prøve nyde en sejr, som vi fans gør
Hvor er det sørgeligt du ikke kan bruge din tid på andet herinde, end jagte mig.
Nyd sejren, det gør vi andre dejligt Ohi scorede som er hans opgave.
Så kan han være væk i resten af kampen, målet er super og det jeg skrevet en del gange
Trist du fortsætter
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
Tro mig, jeg nyder sejren ganske habilt.
Og det er sødt, at du tror, at jeg hader dig. Jeg hader dig overhovedet ikke, kender dig ikke, og det har jeg det egentlig ganske fint med ikke at gøre.
Men ja, lad os gøre Ohi's sejrsmål til endnu en offer rolle fra din side af.
Bliv endelig ved.
19Magic64 10. marts 2024
For sitets skyld, må vi også kigge lidt indad!
Hvis det er en ongoing diskussion, hvor man aldrig mødes bare nogenlunde på midten, er den så overhovedet nødvendig?
Har selv haft mine kampe herinde, og for hvad?
Kan i hvert fald godt se, det er trættende for andre brugere at følge med i..
Håber du vil se mit indlæg ment med de bedste intentioner..
Vær sød ikke skrive til mig længere, du er desværre for negativ person til mig.
Vær sød ikke kontakte mig eller dine andre aktive profiler som du har.
På forhånd tak, forventer du respektere dette.
Gider ikke debattere med dig, du er en tand for ekstrem til mig
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
stryiv
Betalende bruger
10. marts 2024
Men man bliver sgu selv lige så træt af det, når der konstant skal være kommentare der kommer fra Garfield omkring at han føler sig angrebet eller at brugere angriber spillerne. Idag skal han igen lige stikke til Romme.
Det utroligt.
19Magic64 11. marts 2024
Så ved godt det er svært ikke at blive irriteret og provokeret af hans stil!
Tror ikke det er muligt at nå ham med dialog, så hvis dem der evner kan begrænse/undgå konfrontationer med ham, er vi nået et stykke af vejen..
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
11. marts 2024
1. Undre mig Hvorfor du ikke tager dialogen med rommetilphiri ?
2. Jeg bruger IKKE ordet had?? Skriver vrede og hans negativitet, han har derimod mange gange skrevet om jeg hader Ohi det er så langt ude.
Jeg skal ikke skrive at jeg ej i en anden tråd ikke har skrevet om hans had til mig, men han skriver. I 100 indlæg at jeg hader Ohi, det gider jeg som BIF fan ikke høre på.
Men hvor er dit skriv til dem der jagter mig herinde? Du har nu skrevet 2 gange til mig? Uden en gang skrive til dem der begynder skrive til mig
Slut herfra gider ikke bruge tiden du har nu i 2 tråde bragt mere op, men skriver om bluse noget op. Du gør det netop ved aktivere dialogen igen
Jeg skrev svare ej mere der, så hvorfor kommentere på det Rasmus?
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
11. marts 2024
Jeg synes du er sørgelig, kan du ikke bare en dag lægge dit had væk
Som jeg nævnte, så har jeg måske 1 ud af hans 10 skrevet det
Bliver du bombarderet med negativt for samme profil og par af hans følgere. Så får du til sidst nok, nu har du ikke været der.
Men jeg har prøvet komme i møde og korrekt bedt ham lægge sin vrede væk fra mig.
Men gennemgår du alt vil du se der er sammenhæng med alt jeg skriver og samme profiler dukker op.
Har bedt dem af hensyn til andre ikke skrive til mig herinde med mindre de ikke formår hæve deres niveau
Alt de skriver er personligt og med en vrede mod mig. Heldigvis drejer det sig om få personer med et par profiler de har.
Sluttet her og ønsker ikke debattere dette længere svare dem forhåbentlig ikke mere, de skal ikke fylde trådene så må jeg undgå at svare dem. Prøver virkelig men de bliver med skrive alt muligt crap og at jeg skulle hade en BIF spiller er langt ude
Kimbjurfort 10. marts 2024
Enig herfra, og helt sikkert et fint indhop af Rado :) det har du ret i.
stryiv
Betalende bruger
10. marts 2024
"For personen går mere op i at få sit galde ud, end at glæde sig over en dejlig sejr scoret af en vinder type som Ohi, dejligt."
Det er dig, som tager emnet personfnidder op i denne sammenhæng. Du kan bare ikke lade det ligge...
Du skal stoppe med at skrive til mig, tak.
Din profil her, er jeg ikke et sekund i tvivl om du sidder bag andre aktive
Derfor har jeg O lyst til debattere med dig, da dit formål er tydeligt
Uanset hvem der gemmer sig bag denne profil, så skal jeg bede dig om ikke skrive til mig herinde, da jeg intet ønske har om at debattere med en der har flere aktive profiler. Hvilket jeg før har gjort det klart. Jo ret tydeligt hvem der er bag denne profil
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
11. marts 2024
Enig, svare dem ej mere.
Det er bare utrolig trættende af de samme profiler igen og igen kommer
Jeg spiller ej Ping pong, prøver at spille game over
Men de forstår det jo ej, det bliver til chikane til sidst
Opsøger ej dem, men du har ret må undgå svare dem. Tror desværre ikke det stopper dem.
Dejlig sejr igår selvom vi spillede eeeeeeelemdigt :))
stryiv
Betalende bruger
11. marts 2024
Det er svært at debatere med dig, når du absolut ikke kan komme videre. Du er jo ved brænde dine indre organer.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
11. marts 2024
LJS
Betalende bruger
11. marts 2024
Deres formål er jo at du skal svare dem.
Bare ignorer dem.
God dag herfra :-)
Enig, men det skal foregå i en ordentlig tone. Og man skal ikke have pålagt sig noget der er usandt , som jeg hader Ohi, stille flasken fra mig og alle de langt værre og nedladende kommentar, det hæver ikke en debat.
Er det kun negativitet fra de samme profiler altid, så handler det ikke om debat. Så er det personligt jagt på en profil, for ellers ville du også formå hæve niveauet og skrive andet end negativitet hver eneste gang.
Jeg svare ej på yderligere, da min holdning er klar til dem. De har flere profiler og jeg ønsker ikke debattere med de nævnte, da de ikke formår stoppe.
God dag ven :) herfra
Dobbelt tekst :)
Hvorfor kontakter du/I mig så????
Det jo jer hver gang der tager kontakt til mig først herinde selvom bedt jer få om at stoppe.
Lad os blive enige om en ting, vores dialoger fremmer intet. Så drop skrive til mig og de få profiler du//I sidder med takker
Du har ret, gør jeg og takker i lige måde.
Dejlig sejr igår, du har så sandelig ret og fedt du og mange andre herinde har kunne se deres formål med det.
Fået mange der skrevet godt til mig og bakket op med skrive til dem.
Det beviser for mig at jeg ikke er helt tosset :)) men du har så meget ret, for ellers vil de ikke stoppe, desværre
Brøndby85
Betalende bruger
11. marts 2024
LJS
Betalende bruger
11. marts 2024
Ha ha, godt med lidt humor :-))
stryiv
Betalende bruger
11. marts 2024
Grunden til at jeg bliver ved, på den enkelte profil jeg ejer og ingen andre. Er at du simpelhent bliver med at føle dig personligt angrebet uanset om det er lagt op til en saglig debat.
Det er dig og kun dig, som bliver ved med at gentage ting, som er sket for 2-3 uger siden.
Jeg er langt videre, men det lader ikke til du er det. Jeg ønsker blot du gør det samme. For det er trættende at se de samme postulater konstant fra din side.
Ønsker O dialog med dig, vi ser meget forskelligt på det, og dit svar er vi MEGET uenige om
De fleste herinde kan godt se det, men ingen grund til skrive sammen, har efterhånden bedt dig en del gange, om at respektere det. Så det er mit sidste sva,r vil ej læse dine indlæg til mig længere, da jeg ingen dialog ønsker med dig, er ikke i tvivl med dig.
Håber du respektere ar jeg ikke at du kontakte mig fremover, takker og god mandag
stryiv
Betalende bruger
11. marts 2024
Modent og meget voksent beslutning. Jesus
---
Marc Johnson 10. marts 2024
Jeg bliver virkelig nervøs for hvor afhængige vi er blevet af Wass. Jeg håber virkelig Nartey tager nogle skridt her i foråret, så vi begynder at have et alternativ til den plads.
Bundgaard igen ikke imponerende.
Divkovic synes jeg underligt ligner en der mangler selvtillid. Bliver et langt forår hvis han ikke får hevet sig selv op
RommeTilPhiriOgSå 10. marts 2024
Håber han finder sig selv igen. At han ikke skyder på den chance i overtidenfik han i hvert fald et gedigen møgfald af fra min side..
BrianGideon 11. marts 2024
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
11. marts 2024
Der er flere der ikke rammer niveauet fra de foregående kampe.
Seb S ser meget skidt ud, hans første berøringer er ikke til start 11éren den springer fra ham igen og igen og så kommer han for sent til anden berøringen og det hele bliver noget hastværk og tit ender det med et boldtab eller en umulig aflevering for medspilleren. Med Jordi tilbage må Seb S tilbage på træningsbanen og lægge et niveau på, ellers må han videre ud i verden. En Jordi i kampform vil sætte et stort præg på vores spil og Klaiber vil kunne føle sig mere fri offensivt, det ser spændende ud til slutspillet.
Det pyntede på højre siden at Kvisten kom ind og gav Divko mulighed for spil i dybden, selv skaber han intet fremadrettet, han virker uden mod og mandshjerte, det ligner en snarlig tænkepause på bænken og dermed chancen til unge Bischoff.
Pentz håbløse forsøg på et udspark bringer Lauritsen og ham selv på total mellemhånd og de ligner begge amatører i den sekvens, Lauritsen skal være glad for skader og andre der ikke præsterer i centerback linjen.
Det er udfordrende at finde spillere der gjorde det bedre end nogenlunde, synes Klaiber i første halvleg er ok, Vallys får også ok, kvisten vare den bedste i dag og så gjorde Rado og Nartey gode indhop, Bundgaard forblev anonym. Alt i alt en præstation noget under vores normale niveau, men vi får 3 point på en svær udebane......FORZA BRØNDBY