Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Skadesupdate fra Frederiksen: Björk skadet - Bjur på vej tilbage

 
Carl Björk var ikke med mod AGF, da han er blevet skadet. Til gengæld går det den rigtige vej for Peter Bjur.

    • Nanna Møller Karlsen
      3. juli 2022 - Klokken 17:07
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    3. juli 2022 - Klokken 17:07

Da Brøndby IF lørdag spillede træningskamp mod AGF, var det uden Carl Björk, Peter Bjur og Marinus Larsen. Efter kampen fangede vi cheftræner Niels Frederiksen og han gav en opdatering på de skadede spillere i truppen. Værst står det til med den svenske angriber.

- Jeg kan bare sige, at det er baglåret. Det minder lidt om det, han havde i foråret, så det er en skade, der er brudt op igen. Det er seks til otte uger, han er ude. Det er en fiber grad to. Det er rigtig ærgerligt, men det er sådan det er, siger Niels Frederiksen til 3point.dk.

Peter Bjur er til gengæld på vej tilbage, og Marinus Larsen blev sparet for en sikkerheds skyld mod AGF.

- Han (Bjur) fik jo en grad to skade på ledbåndet, så det er også de der seks til otte uger. Det skete lige inden sæsonen gik på hæld, så han er oppe omkring den sjette uge nu. Han er med på træningsbanen og han har løbet med i skoven i de første 14 dage. Han er så småt begyndt at være med i nogle pasninger, men det er det med at få stød op i knæet, der er problemet. Men han er stærkt på vej tilbage og forhåbentligt i løbet af 14 dage, skulle han gerne være tæt på fuldt med i træningen.

- Vi skånede Mini (Marinus Larsen) lidt i dag (mod AGF). Han har været lidt belastet og vi ville ikke tage nogle chancer med ham. Så er der selvfølgelig Kevin (Mensah), men ellers er truppen fit for fight. Det er jeg meget tilfreds med.

AGF vandt træningskampen med 2-1. Aarhusianernes to mål irriterer Brøndby-træneren, men ellers var udbyttet fint, lyder det.

- Det var en meget lige kamp. Jeg synes, der var god fart og intensitet i kampen. Især i den første periode af kampen, det faldt lidt mod slutningen. Der blev mange udskiftninger og rytmen forsvandt lidt, men i starten synes jeg det var en fin kamp. Det bølgede lidt frem og tilbage. Det så ud til at vinden havde noget at sige. 

- Men AGF var skarpere end vi var. Jeg er irritereret over at de scorer to mål på to minutter. Det var helt åndssvagt. Men i et vist omfang fik vi det ud af det, som vi gerne ville. Rigtig mange spillere fik 60 minutter - nogle lidt mere og andre lidt færre. Vi fik ramt det som vi skulle og uden skader. Heldigvis også i et lidt højere tempo end mod Hvidovre. 

Brøndby IF spiller igen en træningskamp på tirsdag. Denne gang er modstanderen Lyngby.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      3. juli 2022   

  • Mon Divkovic kan spille den venstreback, hvis uheldet er ude?
     
    • Peps
    • Peps
      Betalende bruger
        4. juli 2022   

    • @Saesonkort Alle kan stå en venstre dør :-)

  • Betalende bruger
      3. juli 2022   

  • KØB nu en venstre back/wingback, som kan konkurrere med Blas, og tage over, når han skal videre til næste sommer, eller derefter, i stedet for alle mulige håbløse omskolinger - talent med potentiale, lige efter strategien, CV :)
     
    • Saesonkort
    • Saesonkort
      Betalende bruger
      Top kommentator
      Top enige
        3. juli 2022   

    • @Uche91, Blas skal nok allerede sælges til vinter, hvis vi skal have maksimalt ud af transferen.
      1 god kommentar

  • Arenzano
  • Arenzano
    Betalende bruger
      4. juli 2022   

  • Det er virkeligt ærgerligt at Bjørk er skadet - havde håbet på at en god opstart ville have givet det der skulle til for at han kunne spille en vigtig rolle for holdet. Det gør det endnu vigtigere at handle en god angriber ind hurtigst muligt - det må være prioritet nr 1 for dette vindue.
    2 enige · 1 god kommentar

---




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder