
Foto: Carl Johan Dahl ©
Tipsbladet: Brøndby sælger Kvistgaarden til Norwich
Brøndby skal snart tage afsked med angriberen og Masterclass-produktet Mathias Kvistgaarden. En transfer til udlandet har ligget og luret, men nu skulle det være sikkert og vist: Engelske Norwich er nået til enighed med Brøndby om en transfersum ligesom klubben også skulle have forhandlet de personlige detaljer på plads med Kvistgaarden.
Tipsbladets Farzam Abolhosseini skriver på X at angriberen rejser til England søndag aften med henblik på at gennemføre lægetjekket og formelt underskrive kontrakten i de kommende dage.
Brøndby sælger stjernen Mathias Kvistgaarden til Norwich City. Klubberne er enige om et salg, og landsholdsangriberen rejser søndag aften til England, inden der er lægetjek og kontraktunderskrivelse i de kommende dage. https://t.co/6NWpTu44au
— Farzam Abolhosseini (@F_Abolhosseini) July 6, 2025
Brøndby har accepteret et tilbud fra engelske Norwich på en transfer af Mathias Kvistgaarden, der nu rejser til England for at gennemføre lægetjek og underskrive kontrakten.
Deltag i diskussionen
Brolin 3 dage siden
Bibedibob 2 dage siden
Brolin 3 dage siden
Lasse P
Betalende bruger
3 dage siden
Jool 3 dage siden
---
olemartin.dk 3 dage siden
joobs 3 dage siden
Rebæk 3 dage siden
John b. Good 3 dage siden
joobs 3 dage siden
De kan bestemt blande sig - som så mange andre
Rebæk 3 dage siden
Min pointe var såmænd bare, at jeg ikke har den store tiltro til at Norwich vil rykke op som de ellers har gjort så mange gange tidligere i nyere historie. Derfor mener jeg ikke at denne bonus/klausul bør fylde for meget i aftalen, når sandsynligheden for at de rykker op er så forholdsvist lille. Med lige nøjagtigt denne transfer, håber jeg at Brøndby får så mange penge up front som muligt.
Oliver_ritz
Betalende bruger
3 dage siden
---
Michael Hansen 3 dage siden
Porstmand Per 2 dage siden
Han skulle videre. Og BIF vader i offensive talenter. Det havde været uansvarligt at beholde ham.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
3 dage siden
Zeng
Betalende bruger
3 dage siden
Chris1988 3 dage siden
Zeng
Betalende bruger
3 dage siden
Det kan da sagtens være prisen ikke er så høj - Men hvis man har fået et bud fra Lens, som Kvistgaarden afviser, så skal man jo ikke sælge markant lavere dagen efter til en anden klub når der stadig er lang tid tilbage af vinduet bare fordi han gerne vil dertil. Det jo ikke nogen flinkeskole - Man skal jo have de midler ind som markedet estimeres at kunne give. Norwich har købt flere spiller til plus 80 mio. så det jo ikke fordi det umuligt for dem
---
Pirmin
Betalende bruger
3 dage siden
Fsva prisen, så er det jo ikke meget, de skal gå over deres tidligere rekord for at købe ham. Med den prisudvikling spillermarkedet har oplevet, er prisen vel nærmest den samme blot justeret for markedsudviklingen.
BIFrederik 3 dage siden
FremadVestegnen 3 dage siden
Gætter på man omkring det beløb med norwich også.
Ville være mærkeligt hvis man gik markant ned i pris.
---