Casper Ankergren
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Tipsbladet: Casper Ankergren tæt på målmandstrænerjob i West Ham United

 
Ifølge Tipsbladet er målmandstræner i Brøndby Casper Ankergren tæt på at skifte til samme stilling i West Ham United.

    • Casper Ankergren
    • Patrick Jensen
      19. juni 2025 - Klokken 15:49
  • Patrick Jensen
  • Patrick Jensen
    19. juni 2025 - Klokken 15:49

Der kan i disse dage være et opsigtsvækkende skifte under opsejling ude i Brøndby. For ifølge Tipsbladet skulle Premier League klubben West Ham United være så godt som enige med Brøndbys målmandstræner Casper Ankergren.

Mediet skriver, at der endnu ikke er sat en underskrift på aftalen, men at det forventes at falde på plads de næste uger inden sæsonstart. Dialogen skulle ifølge Tipsbladet være opstået gennem den nuværende West Ham United træner Graham Potter, da de to tidligere har arbejdet sammen i Brighton.  

Casper Ankergren har været målmandstræner i Brøndby siden 2021, hvor han vendte hjem til Vestegnen. 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Vores organisation bliver virkelig rippet det seneste 6 mnd.. håber at det for ansat nogle nye og kompetente folk.
    1 enig

  • OSLBIF
  • OSLBIF
    Betalende bruger
      23 dage siden   

  • Han bliver et stort savn! Men flot skifte.
    3 enige

  • Kom med bud. Hvem tager over? Kasper Schmeichel?
     
    • @Dengang i 60`erne Thomas Mikkelsen?
      8 enige
     
    • @Dengang i 60`erne Kasper Schmeichel??!

      -og Preben Elkjær starter som angrebs træner i morgen..
      1 god kommentar

---

  • Mikkelsen kunne med hans ild og erfaring blive en fuld god erstatning for CA
    3 enige
     
    • @Rasmus Stephansen mener du virkelig det. Er det ikke undervældene, bør man ikke at ansætte en proven målmandstræner. Det samme med de andre assistenter og speciel coaches vi gerne skal have. Vi skal være med i toppen hvert år og spille Europa
      2 enige
     
    • Saesonkort
    • Saesonkort
      Betalende bruger
      Top kommentator
      Top enige
        23 dage siden   

    • @Rasmus Stephansen, du er med på, at Casper Ankergren både har uddannelse og relevant erhvervserfaring som målmandstræner og scout?

      Thomas Mikkelsen er blot en målmand! En 100-meter-løber er jo heller ikke en løbetræner..
      1 enig · 1 god kommentar

    Se 3 flere kommentarer

  • Kunne godt se Thomas Mikkelsen som mål mandstræner , hvis Ankergren smutter . T M har både vindermentalitet og go energi.
    1 enig
     
    • Mauer
    • Mauer   23 dage siden   

    • @master bif hvilke meritter har han, siden du mener at han kunne blive en god erstatning? Udover energi og vindermentalitet? Altså, ingen er jo blevet bedre af en træner, der kun besidder disse ting.

  • Emkobl
  • Emkobl   23 dage siden   

  • Flot skifte af Ankergren hvis det sker.
    Træner staben ser noget tynd ud efterhånden, håber virkelig at der bliver ansat nogle flere folk omkring truppen. Thomas Mikkelsen er måske et godt bud på en afløser hvis han selv mener at hans aktive karriere er ovre.

---

  • Stauning74
  • Stauning74
    Betalende bruger
      23 dage siden   

  • Hvis Thomas Mikkelsen selv kan acceptere, at spillerkarrieren lakker mod enden – og det virker han fornuftig nok til – så besidder han jo en række kompetencer, der sagtens kunne bringes i spil som målmandstræner.

    I en overgangsperiode kunne han, som flere har nævnt, både fungere som træner og nød back-up i tilfælde af skader eller karantæner som 4-5 valg.

    Men personligt ser jeg det som en mulighed for at tilføre trænerteamet nyt og friskt input udefra. Jeg hælder derfor mere til, at man giver plads til en ny målmandstræner, men også beholde TM som spiller pga. gevinsten ved ham som kulturbærer - således helst som 3 valg efter Beavers. Jeg har desværre ikke kendskab til Jalloh og Sonne-Scvhmidts nuværende niveau og udsigter.

  • Mauer
  • Mauer   23 dage siden   

  • Et kæmpe tab, såfremt det sker. Han får vi med garanti ikke erstattet 1:1. Måske ikke engang 1:2.

    Ved ikke hvilke meritter Mikkelsen har, siden folk mener at han kan være en fuldgod erstatning. Og jeg håber ikke, at det den mentalitet ledelsen i klubben også besidder. Så står vi inden længe, med et dårligt team, bestående af assistenter og tidligere spillere.
    1 enig
     
    • Kenneth
    • Kenneth
      Betalende bruger
        22 dage siden   

    • @Mauer
      har ingen ide om hvordan Ankergren er som målmandstræner, men umiddelbart burde det vel være til at finde en ny målmandstræner.

      Ved godt Brøndby i mange år har været godt stillet med Danmarks suverænt bedste målmandstræner i Lars Høgh.

      Har du trænet med ham siden du kender så meget til ham ?




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder