Yousef Salech
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Tipsbladet: Salech i kæmpehandel til Cardiff

 
Ifølge Tipsbladet står Yousef Salech foran et stort – og overraskende – skifte til Cardiff.

    • Yousef Salech
    • Anders Villaume Vestergaard
      14. januar 2025 - Klokken 22:33
  • Anders Villaume Vestergaard
  • Anders Villaume Vestergaard
    14. januar 2025 - Klokken 22:33

Det er kun 11 måneder siden, Brøndby sendte angrebstalentet Yousef Salech videre i karrieren til Allsvenskan-klubben Sirius.

Derefter har Salech brillieret i det svenske – og nu så meget, at den tidligere Brøndby-angriber tager et stort skridt i karrieren.

Det skriver Tipsbladet.

Ifølge Tipsbladets Farzam Abolhosseini skal Salech fremover tørne ud for Cardiff City. Her står Championship-klubben angiveligt klar med knap fire millioner euro, hvilket svarer til lige under 30 millioner kroner – det er vel at mærke uden store bonusser.

Dermed bliver Salech det største salg i Sirius' historie.

Tipsbladet skriver videre, at der blot mangler lægetjek og underskrift, og at parterne allerede er enige. 

 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Tillykke til Salech, håber på han får stor succes derovre.
    2 enige · 1 god kommentar

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      28 dage siden   

  • Måske Sirius skulle købe Yeboah og Björk.
    3 enige · 3 god kommentar
     
    • @Saesonkort kræver nok et minimum af talent

  • Fedt fedt skifte for Salech, han er en af dem jeg stadig holder lidt øje med, så glæder mig!

    Held og lykke til Salech..
    3 enige · 1 god kommentar
     
    • Saesonkort
    • Saesonkort
      Betalende bruger
      Top kommentator
      Top enige
        28 dage siden   

    • @TibblingLove, det bliver spændende at se, om ejeren kalder ham for en Farrari eller Toyota.
      1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer

---

  • Og så skulle der være ca. 20% i videresalg til Brøndby..

  • Fint for Salech og Sirius, men det sætter endnu en stor fed streg under BIFs manglende evne til at kapitalisere på egen talentudvikling. Det er simpelthen ikke godt nok, grænsende til katastrofalt.

    Og her ser vi nok en stor del af grunden til at CV og JS er fortid. Lad os håbe at GFH får gjort op med den syge kultur der gør det så svært for talenter at slå igennem hos BIF.
     
    • del Piero
    • del Piero
      Betalende bruger
        27 dage siden   

    • @Porstmand Per Det synes jeg ikke er en helt fair at fremhæve et af de få eksempler på at et BIF talenter er blomstret og blevet en stor profil efter at have forladt klubben.

      Antallet af eksempler på det modsatte er langt større: unge BIF talenter, som har forladt klubben og efterfølgende haft en karriere på et eller to niveauer under Brøndby. I alle de tilfælde har klubben, CV, m.fl. set rigtigt i at lade dem gå.

      Derfor synes jeg at det bliver lidt letkøbt at fokusere kun på de få eksempler, hvor klubbens ledelse har undervurderet en spiller, som f. eks. Salech.

      Der er også utallige eksempler på at klubben har beholdt spillere, som sandt for dyden ikke performede, hvorefter de pludselig har udviklet sig positivt. Uhre, Divkovic, Sebulonsen, den unævnelige polak, Kaiser, osv.

      Jeg tror bare at man må erkende at vi ikke kan vinde hver gang og så glæde os over at CV fik en 20% videresalgsklausul med i Salech aftalen. Hvis Frendrup, Salech og Hermansen skifter enten nu eller til sommer ligger der mange millioner og venter på os i klausuler.
      1 god kommentar




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder