Sho Fukuda
Foto: Privat ©
NYHED

Transferanalyse: Sho Fukudu - mere Kvistgaarden end Suzuki

 
Transferanalyse af Sho Fukuda, bliv klogere på hvilken rolle Brøndbys nye signing kan være tiltænkt og hvilke egenskaber han besidder.

    • Sho Fukuda
    • Kasper Pedersbæk
      2. juli 2025 - Klokken 11:51
  • Kasper Pedersbæk
  • Kasper Pedersbæk
    2. juli 2025 - Klokken 11:51

Brøndby bekræftede for nylig transferen af Sho Fukuda fra japanske Shonan Bellmare, som et supplement til offensiven. Kontrakten løber frem til sommeren 2029. Spilleren er ligeledes behandlet i en Vindueshviskeren podcast i perioden op til han blev bekræftet i Brøndby.

Om Fukuda og karrierevejen

24-årige Sho Fukuda er en offensiv spiller med en solid erfaring fra hjemlandet Japan, hvor han har 3500+ minutters fodbold i den bedste række (J-League) for Shohan Bellmare, ligesom han i årene op til gennembruddet også opnåede et tilsvarende antal minutter i den tredjebedste række (for klubberne Imabari og YSCC).

Fukuda er højrebenet, måler 173 cm og er en eksplosiv spiller, der arbejder hårdt både med og mod bolden.

Evner og plads

Han er en angriber af natur, men kan også arbejde på siderne af en central 9er. Fukuda bruger sin føromtalte fart til at bryde linjerne for at komme til afslutninger. Gennem sin karriere har han produceret 0,34 xG og scoret et tilsvarende antal mål pr. 90 minutter (0,32).

Kasper Pedersbæk © All rights reserved

Fukuda arbejder dog ikke kun for at komme frem til chancer, han har i sin tid i japansk fodbold også vist sig som en dygtig presspiller, hvilket bliver afspejlet i hans gode tal inden for interceptions.

Skader har ikke været noget, der har plaget offensivspilleren nævneværdigt. Kun to gange i karrieren har han siddet ude i længere tid (to perioder af 1,5-2 måneder), hvorfor der ikke er nogle røde advarselslamper her.

Ikke en ny Suzuki

Sho Fukuda er ikke den nye Suzuki. Mens sidstnævnte var en offensivt indstillet 8er eller 10er, altså en spiller der mere fungerede som bindeleddet fra fasen mellem opbygning til afslutning med en masse pasninger til følge, så er Fukuda en mere angriberorienteret spiller.

Kasper Pedersbæk © All rights reserved

Det er altså ikke i prismet af en afløser til Suzuki at Fukuda skal ses. Han er som type en afløser til Kvistgaarden og det skillset den danske profil besidder.

Fukuda er castet ud fra hans afslutnings- og presspil. Han er ekstremt arbejdsom og er en spiller, som passer til et presbetonet fodboldspil med fokus på intensitet og pres.

Kasper Pedersbæk © All rights reserved

Det ukendte og tilpasningstiden

Fukuda har bevist sit værd i J-League. Han har vist fysisk kapacitet og evnen til at omsætte sine chancer til mål. Men som det altid er, når en spiller bliver  flyttet på tværs af ikke bare klub- eller landegrænser, men i dette tilfælde kontinentgrænser, så er det en ubekendt med omstillingstiden for Fukuda.

Kan han “lande på jorden i fart”? Kan han overføre sine egenskaber til dansk fodbold? Han har vist egenskaberne der har gjort ham interessant for klubber i europæsik fodbold.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      10 dage siden   

  • Tak Kasper! Når vi taler fart, har du så adgang til data om acceleration og topfart?
     
    • @Saesonkort desværre ikke, de fysiske data er stort set alt sammen noget klubberne holder meget tæt ind til kroppen. Tror topfart er det eneste der i visse ligaer kan tilgås.

    Se 1 flere kommentarer

  • OSLBIF
  • OSLBIF
    Betalende bruger
      10 dage siden   

  • Tak for god artikel, Kasper.

    Har du noget kendskab til de scouting værktøjer BIF benytter sig af ? (Hvis de gør)

    Ved eg. FCK og Bodø Glimt har en slags FM lignede værktøj hvor man køber data fra ligaer også kan du søge direkte på spillere eller profiler (altså parametre hvor spillere skiller sig positivt ud på sin position i en given liga)




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder