Foto: Freja Borne ©
Transferevaluering: Suzuki er kommet i gear
ANALYSE-SPONSOR: 3point.dks venner
Vil du have mere analyse fra Kasper Pedersbæk? Så meld dig ind i 3point.dks venner og støt os med et månedligt eller årligt beløb. På den måde sikrer du, at vi fortsat kan levere så meget analyse, som vi gør. MELD DIG IND HER.
Det ved vi om Suzuki
- Yuito Suzuki er 22 år, fylder 23 til oktober
- Kan dække en paletten af offensive pladser, har typisk spillet helt fremme eller som 10er i Brøndby
- Blev hentet til Brøndby fra japanske Shimizu S-Pulse
- Transfersum rapporteret til at være i omegnen af 5 mkio kroner
Det sagde de om transferen
Da Yuito Suzuki blev præsenteret i Brøndby forklarede fodbolddirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside:
- Han er intelligent og stærk på bolden, og samtidig hurtig i sine bevægelser, og det er altsammen spidskompetencer, som de fleste hold efterspørger.
- Vi brugte derfor foråret på at dykke ned i hans data og se nogle flere landskampe med ham i løbet af foråret, hvor han fortsatte med at vise sig godt frem.
Selv sagde Yuito Suzuki om sin egen spillestil og skiftet til Brøndby:
- Mit skifte til klubben repræsenterer for mig en mulighed for, at jeg kan række ud efter mine fodboldambitioner. Jeg betragter mig selv som en professionel i enhver forstand af ordet.
- Jeg er en spiller, som hjælper mine holdkammerater, og jeg ønsker at etablere mig i truppen som én mine holdkammerater kan stole på i enhver situation. Min ydmyghed forpligter mig til at lytte, lære og give tilbage til holdet, klubben og fansene.
På herværende medie skrev undertegnede i spilleranalysen om Suzuki:
- ... fart er en markant faktor, ligesom han med sit tekniske skillset også har vist sig kapabel i at gå forbi sin modstander i direkte en-mod-en dueller.
- Suzuki har hurtige fødder, og er generelt kendetegnet ved at være kvik i sine bevægelser.
- Han har en god teknik, og holder fornuftigt fast i bolden. ...hvor han med sit arbejde i mellemrummene og sine afleveringer og vendinger har en værdi
Suzuki i et ligaperspektiv
Efter at have rundet 500 minutter i Superligaen kan vi begynde at kigge nærmere på, hvordan Yuito Suzuki placerer sig ift. de konkurrerende spillere i ligaen.
Han udmærker sig ved en iøjnefaldende npXG produktion pr. 90 min på 0,40 hidtil, ligesom han også placerer sig i den højere ende på boldberøringer i feltet, drives med bolden og accelerationer forbi modstandere.
Suzuki: Fra prøvekørsel til fast mand i feltet
Suzuki fik tre indhop frem til slutningen af septembers pokalkamp mod HIK, der bød på hans første start for Brøndby (og en scoring i sidstnævnte kamp). Derfra blev japaneren en regelmæssigt benyttet indskifter, der allerede i den fortkommende ligakamp mod Hvidovre kom på måltavlen.
Yuito Suzuki har vist sig frem som en gennembrudsstærk og dynamisk mellemrumsspiller, der fra sine tidlige minutter som angriber (i den daværende 3-5-2) har fundet sig til rette som 10er i den nuværende 3-4-3, placeret parallelt ved siden af Nicolai Vallys bag en enlig angriber.
Netop hurtighed, både med og uden bold, er en nøgleegenskab for Suzuki. Han har en fremragende evne til at arbejde ned i banen, modtage bolden og blive retvendt, alt sammen i høj fart.
Yuito Suzuki har vist et fint arbejde i mellemrummene frem, hvor han især i foråret har været svær for modstanderne at lukke ned.
Der hvor Suzuki skal udvikle sig er hans beslutningstagen, når han kommer i de rigtige positioner med bolden for fødderne.
Han er svær at komme ind på kroppen af for modstanderne, for trods hans klejne statur, så har Suzuki en veludviklet evne til at blive på benene og holde modstanderne fra bolden.
I ovenstående sekvens modtager Suzuki bolden i et snævert rum, omgivet af modstandere, han bliver retvendt og driver bolden frem, trods hårdt pres fra en FCN-spiller.
Suzuki går fri, og forbi endnu en modstander, kommer i en fordelagtig position (hvor venstrebacken er trukket ind for at lukke pladsen ned), men her misser Suzuki den oplagte aflevering til en bredt positioneret Sean Klaiber, der har en hel åben bane foran sig.
Det samme gør sig gældende i denne sekvens mod FCM, hvor han igen, dybt på egen halvdel, modtager bolden fejlvendt, kommer fri og bliver retvendt, for igen at vælge afslutningen fremfor skuddet.
Det er et klart læringspunkt for Yuito Suzuki.
Evaluering af transferen Yuito Suzuki - svært at være utilfreds
Yuito Suzuki har vist sig i stand til at konvertere det undertegnede havde set af video fra hans tid i Japan til dansk kontekst i Superligaen. Brøndby har fået en dynamisk, teknisk stærk og dygtig mellemrumsspiller, der excellerer i at arbejde i små rum og blive retvendt. Han har vist sig som en løbestærk presspiller, og bringer allerede nu en sportslig værdi til holdet.
Suzuki har dog stadig en vej at gå. Han skal udvikle sig beslutningstagen i situationerne på bolden. Han skal blive bedre til at veksle mellem eget skud og afleveringen til medspilleren.
Men indtil videre kan transferen ikke andet end evalueres som værende produktiv på den korte bane, med gode perspektiver på den lange bane også.
Deltag i diskussionen
GARFIELD
Top kommentator
Top gode
Top enige
1. marts 2024
Kvistgaardens skade var Suzuki åbning, som han har grebet.
En god spiller med stor fremgang, der er fortsat plads til forbedringer, som mere skarphed på 100% chancer
Samt ikke lave fejl, som den tilbage aflevering senest, som i 9 ud af 10 tilfælde vil give mål.
Helt sikkert en spiller, som har grebet chancen og udviklet sit spil.
Han kan blive endnu bedre, med større skarphed, så ser ydeligere udvikling i ham.
Kvistgaardens skal arbejde hårdt, for at vinde sin plads tilbage. Det fremmer udviklingen på holdet, når der er kamp om pladserne. Samt intiveres holdets trænings pas med kamp om de få pladser.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
2. marts 2024
Supporter i 40 år 2. marts 2024
Men, men men: Et Mesterværk ud i Scouting, intet mindre.....? .
Suzuki har spillet 500 min. på et halvt år, en SL start og 2 SL mål - skal vi ikke gemme superlativerne lidt?
Brøndby85
Betalende bruger
2. marts 2024
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
2. marts 2024
Supporter i 40 år 4. marts 2024
Nu 600 minutter på banen - Er kun startet inde de sidste par kampe pga. skader - Et SL og et pokal mål.
Suzuki er STADIVÆK i opstartsperiode og han har ENDNU IKKE vist sig som målscorer type.
En spændende spiller -- Jeg opponerer bare imod ordet: mesterværk
Brøndby85
Betalende bruger
4. marts 2024
Supporter i 40 år 7. marts 2024
Tak tak
Du erklærede dig enig med @Rasmus - Jeg syntes, at det er noget 'sludder'. Men i har min 'velsignelse' til at omtale Suzuki-handel som: Et Mesterværk ud i Scouting, intet mindre...
Brøndby85
Betalende bruger
7. marts 2024
Supporter i 40 år 11. marts 2024
Ærbødigst Selvtak :-D
Jeg glemte vist at sige Tak for din 'fulde tilladelse' - så mange Tak; og skål
Brøndby85
Betalende bruger
11. marts 2024
Solz 2. marts 2024
---
Per Pøl
Betalende bruger
2. marts 2024
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
2. marts 2024
Kristianbs 2. marts 2024
Joblar 2. marts 2024
Sorteslyngel
Betalende bruger
2. marts 2024
---
DoctorEnigma 2. marts 2024
Jeg syntes også det er værd at bemærke hans udvikling har været eksplosiv sammenlignet med Kvistgaarden, som har været flere år under vejs. Hvis Suzuki fortsætter med at bygge på i samme tempo, kan han blive fantastisk. Han bliver spændende at følge gennem foråret.
Brøndby85
Betalende bruger
2. marts 2024
MetroTilStadion
Betalende bruger
2. marts 2024
Brøndby85
Betalende bruger
2. marts 2024
MetroTilStadion
Betalende bruger
3. marts 2024
Offensivt syntes jeg den er fin, vi mangler måske 1 midtbanespiller. Ellers er det kun forsvaret jeg er bekymret over, der er konstant 1-2 skadet. Husk lige at vi ikke er seedet i nogen turnering, så vi kan vel trække en modstander der bliver 50/50 så vi er på ingen måde sikre på noget, og slet ikke hvis vi sælger Vallys.
Rasmus Stephansen
Betalende bruger
Top debattør
Top gode
3. marts 2024
Brøndby85
Betalende bruger
3. marts 2024
God kamp.
Brøndby85
Betalende bruger
3. marts 2024
Nickiklaerke 3. marts 2024
---