Foto: Ian Nielsen / Ian Foto Sport ©
Trods negative tests: Hedlund og Mráz ude af Nordsjælland-opgør - misser også derby
I sidste uge blev Simon Hedlund og Samuel Mráz testet positive for covid-19, den såkaldte coronavirus. Derfor var de to spillere ikke med, da Brøndby søndag tabte med 2-0 i Aalborg.
Begge spillere er siden blevet testet negative og er dermed raskmeldte, men alligevel kan de ikke få lov at deltage i Brøndbys to næste kampe, torsdag aften mod FC Nordsjælland og søndag aftens derby i Telia Parken.
Årsagen er, at når en fodboldspiller er testet positiv for covid-19, så skal han eller hun gå i syv dages isolation. Herefter skal det vurderes, hvornår de må spille kamp igen Brøndby IF skriver på klubbens hjemmeside, at de fik meddelelsen af Divisionsforeningens ekspertudvalg onsdag aften, at de to første må spille igen i næste uge.
- Vi er først og fremmest rigtig ærgerlige over, at vi må undvære Hedlund og Mraz i de kommende to kampe. Hedlund og Mraz returnerende fra deres isolation i mandags og er i løbet af ugen blevet undersøgt af uafhængige speciallæger ud fra et forsigtighedsprincip, og her er tilbagemeldingen til os, at de begge er sunde og raske. Dette har vi løbende informeret Divisionsforeningen og det lægefaglige ekspertudvalg om, men de har i går aftes meddelt os, at de ikke mener, at vi kan have de to spillere med i kamp før næste uge. Det er vi som sagt ærgerlige over, men vi respekterer og følger naturligvis deres indstilling, siger Carsten V. Jensen til hjemmesiden.
Simon Hedlund og Samuel Mráz kan derfor tidligst spille kamp for Brøndby IF igen søndag den 19. juli, når AaB gæster Brøndby Stadion.

Deltag i diskussionen
Tanken 9. juli 2020
Christian Brøndbyman 9. juli 2020
Zutcorp
Betalende bruger
9. juli 2020
---
Zutcorp
Betalende bruger
9. juli 2020
Chuck 9. juli 2020
mp80 9. juli 2020
---