Foto: Simon Kammer ©
NYHED

Tung læsning: Brøndby har det ufatteligt svært på udebane i Europa

 
Brøndby IF vinder meget, meget sjældent på udebane i Europa.

    • Nanna Møller Karlsen
      25. juli 2025 - Klokken 00:10
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    25. juli 2025 - Klokken 00:10

Brøndby IFs skuffende 1-1-resultat på Færøerne torsdag aften taler desværre ind i en tendens. Det er ufatteligt svært for de blå/gule at vinde på udebane i europæisk sammenhæng.

Faktisk har Brøndby ikke vundet på udebane, siden man slog serbiske Subotica i 2018 - på et nærmest tomt stadion i Beograd, fordi kampen blev rykket fra Suboticas normale hjemmebane. Men også inden Subotica-kampen havde Brøndby problemer.

Der er selvfølgelig sikkert forklaringer - og nogle gange har uafgjorte også været nok til samlet avancement. Men der tegnes et billede af Brøndby i problemer på europæiske udebaner.

Herunder kan du se de tørre tal - og det er ikke sjov læsning, hvis man som Brøndby har ambitioner om at slå den europæiske mur ind:

24. juli 2025: Hávnar Bóltfelag - Brøndby IF, 1-1

15. august 2024: Legia Warszawa - Brøndby IF, 1-1

1. august 2024: KF Llapi - Brøndby IF, 2-2

11. august 2022: FC Basel - Brøndby IF, 2-1 (5-2 efter straffe)

21. juli 2022: Pogon Szszecin - Brøndby IF, 1-1

9. december 2021: Sparta Prag - Brøndby IF, 2-0

21. oktober 2021: Rangers - Brøndby IF, 2-0

30. september 2021: Lyon - Brøndby IF, 3-0

17. august 2021: Red Bull Salzburg - Brøndby IF, 2-1

15. august 2019: Braga - Brøndby IF, 3-1

25. juli 2019: Lechia Gdansk - Brøndby IF, 2-1

18. juli 2019: Inter Turku - Brøndby IF, 2-0

23. august 2018: Genk - Brøndby IF, 5-2

9. august 2018: Subotica - Brøndby IF, 0-2

3. august 2017: Hajduk Split - Brøndby IF, 2-0

20. juli 2017: VPS - Brøndby IF, 2-1

18. august 2016: Panathinaikos - Brøndby IF, 3-0

28. juli 2016: Hertha Berlin - Brøndby IF, 1-0

14. juli 2016: Hibernian - Brøndby IF, 0-1





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • Joblar
  • Joblar   25. juli 2025   

  • Det er jo ganske enkelt horribelt, forklare vores fuldstændige deroute i Europa, det er efterhånden svært at tro på at det skal lykkes.
    2 enige

  • Vi er bare små skræmte drenge ude i Europa. Oooh shit vi kom foran……så skal der edderbrøleme forsvares!!!
    2 enige

  • Ååååh hold nu op, med den negativitet.
    Ja det svært og spille på udebane (no shit)
    Vi slagter dem hjemme også er vi videre.
    4 enige · 1 god kommentar
     
    • @StayCool det er lige præcis den der mentalitet jeg begræder fra mange herinde.
      Alt er så rosenrødt selvom de kolde fakta er at vi er lort i Europa.
      Vi skal simpelthen kunne kværne et holde som HB. Også på udebane.
      12 enige · 2 god kommentar

    Se 3 flere kommentarer
     
    • Mauer
    • Mauer   25. juli 2025   

    • @StayCool der kan være svære udekampe i Europa. Helt enig. Kampen i går, var ikke en af dem. Vi skal klart vinde over et færøsk hold på udebane. Det er et hold der ville ligge et sted i divisionerne. Og hvis man anser en udekamp mod HB som værende svær og er tilfreds med uafgjort, så skal man nok ikke forvente et europæisk gruppespil. Det bliver kun sværere herfra.
      5 enige

    Se 1 flere kommentarer

---

  • Der er en ting der undrer mig, uden det på nogen måde er forklaringen for det kollaps vi var vidne til. På mig virker det som om vores forreste pres forsvinder, med indskiftningen af den første japaner. Det samme synes jeg skete i søndags. Pludselig spiller vi nærmest med ti mand, agtigt. Er det en observation jeg sidder alene med?
    4 enige
     
    • @Mojoburger Det forreste pres forsvinder da Bundgaard skiftes ud, men vi bliver også utrolige svage på bolden i går, da vi 3 minutter senere skifter Noah ud.

      De udskiftninger der laves i går, ramte desværre helt ved siden af skiven og kostede momentum og sejren. Vi gik i panik efter indskiftningerne, da vi ikke havde noget fart at spille efter i forreste linje og ikke en spiller på midten som tog ansvar på bolden.

      Begge vores japanere må betegnes som nogle der skal spilles ind og de har formentlig nogle gode kompetencer, men personligt tror jeg ikke vi skal regne med, at de kan bidrage med noget til holdet før efter vinterpausen, de skal lige vænne sig til det hele, de savner pt. noget niveau, det tror jeg kommer, men først efter vinterpausen.

      Jeg savner en ekstra spiller til forreste linje, der har fart, ellers går modstanderen bare op i pres, når Bundgaard skiftes ud, da vi så ikke evner, at komme hurtigt frem over isen.

      Bundgaard og Noah bliver utrolig vigtige i dette efterår, men kunne godt savne en spiller der kunne supplere dem, så vi ikke er så sårbare på fart.
      1 enig · 1 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer
     
    • @Mojoburger men prøv også at se på hvor alene han lå oppe foran , alle andre stod jo 20 m nede på egen halvdel , og så var det vel heller ikke fordi Bundgaard havde brændt banen af i hverken spil eller pres.
      1 enig
     
    • Brøndby85
    • Brøndby85
      Betalende bruger
        26. juli 2025   

    • @Mojoburger - hvorfor skriver du ikke Uchino?

  • Tankevækkende og overraskende artikel.
     
    • @GuldJaTak ja det er det men vi mangler vel trods alt hjemmekampene som rettesnor , F.eks havde vi sidste år vundet 6-0 hj i første kamp. Og mod Pogon for et par år siden vinder vi efterfølgende med 3 ell 4 hj. Så mange gange er x i første udekamp jo et fint res.
      2 enige

    Se 1 flere kommentarer

  • Uka
  • Uka
    Betalende bruger
      25. juli 2025   

  • Ja det er sgu tung læsning. Bogens titel må blive: Intet nyt fra Vestegnen. Samme triste kampforløb,som desværre er set før.
    1 enig

---

  • Det er ligeså meget at vi ikke kan sætte en stime af kampe sammen. Den ene dag spiller vi blændende fodbold, tæsker SIF. Det virker som om der er bygget på, et koncept. Spillerne ved hvad de skal hvor de i næste kamp famler fuldstændig i blinde. Det er det som ryster mig. Ja der kan være off days, skide være med det. Men det begynder at blive normen!
    Ved spillerne overhovedet hvad Birk vil? Er det for svært?

  • ZnapZ
  • ZnapZ   25. juli 2025   

  • Jeg vælger her at tage ja-hatten på.
    Vi kommer frem til meget.
    Vores kommende top angriber scorer mål.
    Vi får roteret i truppen til weekenden.
    Vi har stadig muligheden for at komme videre.
    Skulle vi spille uafgjort er det bedre i denne kamp end mod f.eks. OB i suppen.
    Man lærer mere af fejl end af at gøre det ok, men ikke godt... Der var mange fejl.


    Kunne sagtens have skrevet om manglende bevægelse foran bold osv. Men har været et problem i 2-3år så hvorfor falde i det hul.

    Glæder mig til at se udtrykket på søndag:)

    Forza Brøndby
    1 enig · 4 god kommentar
     
    • Mauer
    • Mauer   25. juli 2025   

    • @ZnapZ desværre ser det ikke ud til at hverken Birk eller dem på banen, lærer særlig meget af de fejl de laver. Den præstation vi så i går, har vi set mange gange før. Både under JS og Birk. Men du har ret, det er der man bør lære.
      1 enig

    Se 1 flere kommentarer

  • Stefkis
  • Stefkis
    Betalende bruger
      25. juli 2025   

  • Alt er stadig muligt men når du ikke spiller Europa hver år så får du ikke rutinen.

    Det er helt afgørende ifh til at være godt rustet til kampene.

    Mangler stadig en centerback og truppen er ikke spillet ordentligt sammen ifh til de nye.

    Men der er optimisme at spore og jeg tror på vi får en bedre kamp hjemme på Brøndby stadion om en uge.


---

  • Bemærker efter at have læst din lange liste over Bif Nederlag på udebane at Bif trods alt vinder over ..... Hibernian i 2016 ...... med 1 - 0 på UDEBANE et hold som FCM KUN fik uafgjort imod hjemme igår :-) Nå må tilbage og ud i Varmen, fortsat god dag til alle her inde.
     
    • @GameBoy

      Under kommenteringen af Muuuuhs kamp, kom de ind på, at en enkelt spiller på holdkortet 24. juli 2025 også var med mod Brøndby 14. juli 2016 :-) Blot et fun fact.
      1 god kommentar

  • Jeg tror mere, at vi skal stille spørgsmålet sådan! Er Brøndby et hold, som kan spille hurtigt og hårdt? Når jeg ser hold i Europa, så er de andre hold langt hurtigere og presser mere. Hvor Brøndby godt kan virke tunge og for meget spil.
    1 enig

  • Voxamp
  • Voxamp   26. juli 2025   

  • Drøn kedelig læsning. Jeg tror et væsentligt perspektiv er tidspunktet i sæsonen. Vi sælger som regel ud i sommeren (med undtagelse af sommer 24) og det betyder vi altid er i opbygningsfase med et nyt hold der skal sættes sammen. Tænk hvad kvistgaarden kunne gjort mod HB?
    Jeg savner vildskab og skyden brystet frem! Vi er grå mus i disse Europa kampe og på den måde når vi aldrig det forjættede land.
    Med Seb og Kvist er også gået noget power ud og det har vi ikke erstattet

---




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder