Foto: Bertram ©
NYHED

Underpræstation og smalt nederlag til U/19

 
Lørdag eftermiddag tabte Brøndby U/19 hjemme mod Randers Freja i U/19-ligaen 0-1.

    • Adam Emil Mossin
      18. april 2026 - Klokken 22:40
  • Adam Emil Mossin
  • Adam Emil Mossin
    18. april 2026 - Klokken 22:40

Lørdag eftermiddag var der bold på 1964 Park. Brøndbys U/19 tog imod Randers Freja i U/19-ligaen, hvor hjemmeholdet kunne spille sig på en delt tredjeplads ved sejr.

Viktor Kynde havde valgt følgende startopstilling til kampen:

William Sonne-Schmidt
Nikolaj Johansen - Jonas Gretlund - Gustav Ruby - Mathias Schou
Casper Svart - Ali Al-Najar - André Escobar
Emil Morgan - Oskar Fenger - Tobias Ekstrand

Brøndby tog initiativet på hjemmebane som forventet. Viktor Kynde ønsker, at sit hold er offensive på- og uden bolden.

Nogle gange er det bare det simple spil, der trumfer. Særligt når den spilstyrende part ikke lykkes at veksle spilovertag til store muligheder for scoring. 

Randers Freja var i første halvleg kommet for at stå dybt og spille på kontra. Og det var de dygtige til.

Særligt over deres højreside, Brøndbys venstre med Mathias Schou på backen, havde gæsterne held med at komme igennem. Schou havde nogle svære første minutter, men han spillede sig senere op, hvor han også kom fint med frem af banen.

Men det var altså i hans side, at Randers scorede. Ali Al-Najar, der som vanligt er meget involveret i kampene, forsøgte at skærme en bold ud til målspark på egen baglinje. Han formåede bare ikke at holde Randers-spilleren helt væk, og indlægget blev trygget af. Her inde lå Vincent Gaml, der let kunne sparke bolden i mål til 0-1.

Kampbilledet blev herfra blot bekræftet og mere tydeligt. Samtlige markspillere fra Brøndby var ofte at spotte langt oppe på gæsternes banehalvdel, men bolden - den blev uden for feltet. Brøndby havde meget svært ved at spille sig helt ind, hvor det gør ondt.

Bertram © All rights reserved

André Escobar var livlig mellem midterbuen og modstanderens felts bue. Han havde nøglerne i første halvleg, men fandt ikke åbningerne. Han havde Brøndbys største mulighed i kampen, hvor han selv havde drevet bolden frem til feltkanten og afsluttede. Stolpen stod i vejen for det hårde skud.

Kort efter forsøgte han sig igen, men bolden strøg over mål. Denne gang skulle han have lagt bolden videre til en medspiller. Det var én af de åbninger, Brøndby missede.

Bagkæden var idag alternativ. Jonas Gretlund har været en del med på det sidste, hvor han ellers normalt er anfører på U/17 og som midtbaneanker. Idag var han centerback på U/19. Venstrekanten Nikolaj Johansen tog en tørn på højreback. Begge gjorde det udemærket. Johansen havde i anden halvleg fx. en glidende blokade, der ellers lignede en farlig afslutning.

En anden overraskelse i startopstillingen var, at Oskar Fenger var at finde i startopstillingen. Fredag aften fik han debut, da han blev skiftet ind på Brøndby Stadion i nedsablingen af Sønderjyske. Lørdag var ikke hans bedste kamp på U/19, hvor han ikke kom i mange farlige situationer.

Bertram © All rights reserved

Anden halvleg bød på et mindre ensidigt kampbillede. Hvor Brøndby blot skulle passe på Randers Frejas lange spil og kontraer i første halvleg, viste udeholdet mere ambition for etablerede angreb i anden.

Det var ikke nødvendigvis en fordel for Brøndby-holdet. Undervejs tegnede sig en off-day, hvor spillet ikke sad, og det gjorde ikke den store forskel for de blå/gules spil. Problemet var det samme. Man blev ikke farlige nok.

Der var nogle muligheder på hjørnespark undervejs. Gustav Ruby er tårnhøj og kom op til flere indlæg. Han var en enkelt gang rigtig tæt på, men det lykkedes ikke. Ellers ryddede han undervejs i kampen godt op og vandt mange dueller.

De to indskiftede kanter gjorde fine indtryk og lignede for en stund, dem der kunne vende kampen. Elias Broberg og Jonathan Agyekum gjorde begge deres og snød de to backs flere gange. Agyekum lavede blandt andet en fiks tunnel på baglinjen, og Broberg blev farlig med drev og driblinger langt ind i modstanderens felt.

En anden at fremhæve var Casper Svart, der var på midtbanen idag. Han havde enkelte rigtig gode aktioner, hvor han vrister sig fri og sætter spillet fremad. Han agerede også quarter back i slutminutterne for Brøndby.

Men det blev ved det. Bolden ville ikke i net idag for Brøndby, og gæsterne stod fornuftigt defensivt, hvor der ikke blev uddelt gaver.

Derfor tabte Brøndbys U/19 hjemme 0-1 mod Randers Freja.

Viktor Kynde talte med 3point.dk efter kampen, og han var ikke tilfreds med præstationen, men påpegede, at spilleren på dette tidspunkt i sæsonen, har meget forskelligt at forholde sig til. Det var derfor en svær mental opgave.

- En markant underpræstation, skuffende og dårlig indsats.

- Det var en lidt svær mental opgave for mange af dem idag. Ifht. at de er lidt forskellige steder i deres fodboldliv. Det er man tit som U/19-spiller her mod sommeren. Der synes jeg vi fejlede på at løse det. Det er nok ikke sidste gang, de skal løse en svær mental opgave.

Det var det offensive spil, der generede cheftræneren mest. Brøndby havde svært ved at komme helt ind og blive rigtig farlige.

- Jeg savner, at vi kan komme derind, hvor det gør ondt på dem i vores angrebsspil. At vi kan komme ind lige foran deres felt. Og så kan stikke ind derfra eller afslutte eller kombinere derfra. 

- Jeg synes, det bliver lidt rundt om og halvt. Når vi så spiller derind, så træder Randers op på os, og så mangler vi støttespillere for at kunne blive derinde, og så bliver vores chancer for små. Jeg savner, de der chancer, vi ikke kan brænde.

Brøndbys U/19 skal de næste tre runder spille hjemme, så der er rig mulighed for at støtte på 1964 Park. Næste opgave er mod FC Midtjyllands U/19 på lørdag kl. 12:30.
 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.





Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder