-
Søg
-
Log ind
-
Opret bruger
Ebbe Skovdahl gik fredag bort i en alder af 75 år. Lørdag aften blev han mindet på Brøndby Stadion inden kampen mellem Brøndby IF og FC Midtjylland med 30 sekunders stilhed efterfulgt af 30 sekunders klapsalver.
Men også i Skotland blev Skovdahl mindet. Skovdahl var manager i Aberdeen i fire år og han er ikke glemt på de kanter. Derfor blev han mindet inden Aberdeens hjemmekamp mod Celtic. Du kan se det her:
Deltag i diskussionen
Kristianbs 25. october 2020
BIF til jeg dør
Top debattør
Top kommentator
Top gode
Top enige
26. october 2020
Det var helt samme filosofi Zorniger havde, men hans kvalitet af spillere var ikke det samme, Jeg elskede det gamle hold og Ebbe en stor træner.
Jeg elsker Zorniger og hans tankegang, jeg har ingen respekt for NF efter set hvilken afsked han ville have givet Fisker, den form for mangel på respekt har jeg mistet alt for ham. Jeg har aldrig været vild med ham, for jeg bortset fra den sidste kamp 60 min om det er pga FCM var trætte ved jeg ikke, men eller har spillet på ingen måder imponeret mig, eller hans konstant brug af spillere der ikke levere varen på forkerte pladser.
Jeg mener helt klart skal vi rykke os, skal det være med en træner der tør og forstår vores DNA og det er ikke spille som vi har gjort lige siden han tog over, jeg kan ikke bruge til noget vi spiller godt i en halv kamp, når den anden del taber vi mere. Scorer man to mål på hjemmebane så skal man fanme også vinde kampen....
Kristianbs 26. october 2020
Jeg har ikke set Fiskers afskedsvideo. Men jeg ser heller ikke NF som andet end en overgangsfigur. Når det er sagt, så har jeg bare heller ikke noget bud på hvem der kunne være oplagt som ny træner.
BIF til jeg dør
Top debattør
Top kommentator
Top gode
Top enige
26. october 2020
Jeg fik et chok over at se han starter med de eneste to angribere han har udtaget, var vi kommet bagud, så havde han ikke en angriber sætte ind, Curlu måske men er jo ikke angriber og med ham, forstår jeg heller ikke så god en mand sættes på bænken. VB har vi fået en kvalitets spiller ind, men igen vælger han sætte en der ikke levere på pladsen i Mensah, det er for mig alt for sikkert, han spiller hele tiden med hans sikre kort, og for mig er det en fornuftig mand, men ikke en vindertype og sådan vinder du ikke mesterskaber, tag vores 7 test kampe før corona Frendrup og Bruus var de bedste, men igen valgte han køre det sikre da han ikke turde give dem chancen og startede med dem på bænken det viste sig være dårligt valg, og derefter kom først Frendrup ind efter 2 kampe og senere Bruus. Hans system skifte havde alle herinde skrevet om flere uger før. Han overtog AZ job der lå vi nummer 3 og videre i pokalen, vi endte som nummer 4 og ude lige efter i pokalen, i år har vi ja ligget nummer 1 men ikke spillet som mesterhold. Det gjorde vi 60 min mod FCM så foretog de 3 udskiftninger 56-61 min men NF lavede først hans første efter 70 min selvom vi var presset total i bund og derfor kom fejlene
BIF til jeg dør
Top debattør
Top kommentator
Top gode
Top enige
26. october 2020