Foto: Teis Markfoged ©
VIDEO

Video: Hele pressemødet men Benjamin Schmedes - om Birk og Cooper

 
Her kan du se onsdagens presseseance med Benjamin Schmedes i sin fulde længde.

    • Nanna Møller Karlsen
      11. september 2025 - Klokken 00:13
  • Nanna Møller Karlsen
  • Nanna Møller Karlsen
    11. september 2025 - Klokken 00:13

Onsdag stillede fodbolddirektør i Brøndby IF Benjamin Schmedes op til presseseance på Brøndby Stadion.

Du kan se det hele lige her:

 





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.


  • LØK
  • LØK   11. september 2025   

  • Fedt at kunne se hele interview'et.
    Man hører selvfølgelig lidt det man gerne vil - men Benjamin fik da nævnt en håndfuld gange at man fra ledelsen nu så frem til få en samlet gruppe af spillere og trænere der arbejder sammen mod et fælles mål. Læs Birk kunne ikke rigtig få samlet holdet og få det til at gøre det han og ledelsen egentlig gerne ville. Det ligger ikke kun på Birks skuldre, men det er nu en gang en træners opgave. Måske Cooper kan det med sin positive attitude og energi. Men ellers tror jeg der er nogle hårde uger ahead for visse spillere, da alle beskrivelser af ham jeg har læst fortæller at hvis du ikke performer/gør som aftalt så er der en anden der spiller næste kamp.
    4 enige · 4 god kommentar

  • En ting jeg særligt bider mærke i at vores nye træner er ydmyg og kommer med en masse positiv energi

    En træner der er ydmyg og nævner også spillerne.

    Jeg tror Birks til tider lidt arrogante stil er ikke den stil Benjamin foretrækker og tror det har en stor årsag til fyringen kom.
    .
    Tror Birk måske skal fremstå mindre arrogant og ydmyg, så vil han i fremtiden stå stærkere når vinden ikke blæser hans vej, men mod ham

    Benjamin virker utrolig ydmyg og sympatisk som person, han er guld værd for denne klub.

    Sikker på denne beslutning ikke er taget indenfor kort tid men 2-3 uger siden var man sikker på det
    2 enige · 1 god kommentar

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      11. september 2025   

  • Benjamin Schmedes fremstod bedre forberedt end sportsjournalisterne. I øvrigt gik Ebbe Skovdahl og Michael Laudrup også kontrakten ud, som jeg husker det.
    2 enige · 1 god kommentar
     
    • @Saesonkort ikke korrekt Ebbe skovdahl som jeg husker det, stoppede selv før tid i 2005, så han gik ikke den kontrakt ud.

    Se 3 flere kommentarer

---

  • Rasmus Stephansen
  • Rasmus Stephansen
    Betalende bruger
    Top debattør
    Top gode
      11. september 2025   

  • Jeg har også set hele pressemødet. De seneste par dage har mange været kritiske omkring timingen af fyringen af Birk. Schmedes oplyser at ledelsen for flere måneder side havde planlagt at der i Landskamppausen skulle finde en større rutinemæssig evaluering sted og at der undervejs frem mod det har fundet løbende mindre evalueringer sted på ugentlig/månedlig basis.

    Dernæst oplyser Schmedes at efter en meget intens august måned med mange kampe og efterfølgende afslutningen på den Europæiske kampagne og et transfervindue der skulle lukkes ville han gerne have den sidste kamp lidt på afstand inden ledelsen satte sig ned og foretog den planlagte evaluering - en evaluering der altså resulterede i at Birk skulle stoppe i Brøndby - Da evalueringen finder sted er spillerne på en miniferie i Landskamppausen og forhandlinger med Steve Cooper er ikke færdige, Schmedes oplyser at Steve Cooper først underskriver sin kontrakt samme dag Birk opsige og det samme gør sig gældende for hans assistent Tate.

    Det er nemt at kritiserer andre for deres håndtering af deres opgaveløsninger, men jeg må indrømme at det jeg høre Schmedes fortælle er at klubben har haft en plan fra start af og en forberedt liste med trænernavne hvorfra man laver kontrakt med første prioriteten og så skal arbejdstilladelserne på plads. for mig virker det hele ret gennemtænkt og velstruktureret og jeg har svært ved at se hvordan klubben skulle have eksekveret deres plan anderledes.

    Jeg vil derfor ikke kritiserer klubben for håndteringen af trænerskiftet......!
    3 enige · 2 god kommentar
     
    • LJS
    • LJS
      Betalende bruger
        11. september 2025   

    • @Rasmus Stephansen Benjamin Schmedes vinder mere og mere indpas hos mig.
      Han virker yderst kompetent og med en klar defineret strategi, som han arbejder ud efter.
      Det er ihvertfald min opfattelse.
      2 enige · 1 god kommentar

    Se 23 flere kommentarer
     
    • Jensen
    • Jensen
      Betalende bruger
        11. september 2025   

    • @Rasmus Stephansen - Jeg er en af dem der har ytret mig negativt over timingen af fyringen. Schmedes udtalelser giver gode forklaringer, som jeg køber og vælger at tage for gode varer. Det er betryggende, at høre, at vi har en ledelse der bevist vælger at skubbe en beslutningstagning, til man er sikker på, at den ikke bliver taget i affektion. Det kunne JBA måske lære noget af. :)

      Så nu giver timingen mening, i forhold til sæsonen.
      Jeg ærgrer mig dog stadig over måden det er forløbet på. Birk virker nu til at have været en 'nyttig idiot' i ledelsens politiske spil. Der var brug for ro til at tænke tingene igennem, så man gav Birk det han ønskede og man kunne lægge sine planer i fred og ro.
      Set med bagklogskabens ulideligt klare briller, havde jeg ønsket, at man havde givet Birk resten af sæsonen, evalueret da den var slut og sagt pænt tak for denne gang...

      Men sådan gik det ikke. Så jeg vil i stedet glæde mig ved, at vi nu har fået en god og plausibel forklaring på timingen.
      1 enig · 2 god kommentar

    Se 4 flere kommentarer
     
    • @Rasmus Stephansen jeg var ikke helt tilfreds med Birk, men hvis klubben skal gå fri af min kritik ift håndtering, så savner jeg svar på et par spørgsmål:
      1) hvorfor nu og ikke i sommers (kunne Cooper have givet os den halve procent vi manglede mod Strasbourg?)?
      2) hvorfor overhovedet Birk?
      3) hvis Birk hvorfor skulle Birk så have en lang kontrakt?
      rommeTilPhiri er inde på noget af det samme.

      En sidebemærkning: hvis vi til næste sommer taler oprydning i truppen fordi det er en JS/Birk-trup, så har Schmedes og GFH tabt al troværdighed
      1 god kommentar

    Se 5 flere kommentarer




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder