Daniel Wass
Foto: Teis Markfoged ©
NYHED

Wass får speciel kontrakt i Brøndby: Det betyder meget

 
Forlængelsen mellem Brøndby og Daniel Wass fortsætter i yderligere ét år, men når han stopper som spiller, træder en speciel aftale i kraft.

    • Daniel Wass
    • Anders Villaume Vestergaard
      5. marts 2025 - Klokken 18:26
  • Anders Villaume Vestergaard
  • Anders Villaume Vestergaard
    5. marts 2025 - Klokken 18:26

Det er en speciel kontrakt, der i dag er blevet sat kruseduller på, på Brøndby Stadion.

Daniel Wass fortsætter nemlig også i Brøndby, når den aktive karriere en dag er slut.

- Det betyder også meget for mig, at aftalen giver mig mulighed for at forblive en del af Brøndby IF efter min aktive karriere. Klubben har spillet en stor rolle i min udvikling, og jeg ser frem til at kunne give noget tilbage – både nu og i fremtiden, siger Daniel Wass til Brondby.com.

Dermed kan Wass fortsætte i en funktion i barndomsklubben, hvor han startede sin karriere, der skulle vise sig at blive en stor en af slagsen - særligt i det spanske, hvor han blev en stor profil gennem flere år.

Wass fik også sit helt store skifte til storklubben Atlético Madrid. Tiden i den spanske hovedstad blev dog præget af skader, og i 2022 bød muligheden sig for at komme hjem til Brøndby Stadion. 

Den nye kontrakt - som spiller - udløber i sommeren 2026.





Deltag i diskussionen


Du skal være logget ind, for at kunne kommentere.



  • Håber de har talt med ham om at han skal kunne affinde sig med bænken, når spillet ikke er til lækker poleret Wass bold. Og det er det guddødemig ikke i øjeblikket. Hvilket er dybt tragisk for han er stadig en meget dygtig og elegant spiller med et topniveau langt over superliganiveau. Aftalen lugter dog af happy ending, hvilket er rigtig vigtigt af flere indlysende forskellige årsager.
    4 enige

  • Saesonkort
  • Saesonkort
    Betalende bruger
    Top kommentator
    Top enige
      15 dage siden   

  • Det er vel den samme kontrakt, som Brian Jensen fik? Jeg tænker også, at han snart må være færdig med at feje i Brøndbyhallen.
    2 god kommentar
     
    • @Saesonkort Hvad med et minimum af respekt, for et Brøndby koryfæ?
      5 enige · 2 god kommentar

    Se 1 flere kommentarer
     
    • Chuck
    • Chuck   15 dage siden   

    • @Saesonkort - han stod altså også for at skifte lysstofrør i hallen.

---

  • Barndomsklubben? Mig bekendt kom han først til Brøndby i sine teenage år

  • Perfekt med en ny aftale til Wass og glædeligt, at han kan fortsætte efter den aktive karriere stopper.
    4 enige · 1 god kommentar

  • Dagens gode nyhed.

    Det er Brøndbysjæl. Her han føler sit hjerte høre til fodboldmæssigt!

    1 enig · 1 god kommentar

---

  • Kan godt se ham gå trænervejen og så blive BIF træner. Det vil ikke være helt skidt. Asistent under AZ og så tage over efter AZ :-)
    1 enig
     
    • MR
    • MR
      Betalende bruger
        15 dage siden   

    • @TheBadBoy AZ ville have revet Wass midt over, efter den langsomme kamp han bidrog til mod Lyngby. Wass er vel nærmest alt andet end AZ bold…

  • GARFIELD
  • GARFIELD
    Top kommentator
    Top gode
    Top enige
      15 dage siden   

  • Super dejligt at høre og tillykke til Wass og klubben. Men når det er sagt, så håber jeg fanme også at man husker at samle op omkring Mensah, med en funktion i klubben..

    Han har om nogen fortjent det MINDST lige så meget som Wass ja faktisk mere, efter min mening
    6 enige · 3 god kommentar
     
    • @GARFIELD Mensah har været en middelmådig spiller, der blev hentet da han var ca. 25.

      Wass har spillet ungdoms fodbold i Brøndby, fra han var ca. 16, og er en stor stjerne der vender hjem, og har været en stor profil siden!
      En rigtig Brøndby dreng!

      Der er ret stor forskel i min optik, hvor Mensah og Wass placerer sig i Brøndby historien..
      2 enige

    Se 2 flere kommentarer

  • Det er fedt at høre ar du forlænger , og at du så yderligere fortsætter med en funktion i klubben , det viser bare at du er en rigtig Brøndby dreng . Tak for det og tillykke .
    1 enig · 1 god kommentar

---

  • preben
  • preben
    Betalende bruger
      9 dage siden   

  • Jeg håber ikke at det specielle har noget at gøre med en træner funktion af 1
    holdet i sig




Relaterede nyheder



Mest læste nyheder



Mest kommenterede nyheder